Wpis z mikrobloga

Cholera, nie wiem co robię nie tak, bo w Aeropressie kawa wychodzi mi gorzka. Orientacyjnie daję 15g kawy na 200g wody, mielę na poziomie 16 na młynku Xeoleo 45mm, zalewam wrzątek, zatykam, parzę 2 minuty i przeciskam. Co tu mogę robić nie tak? Woda zbyt gorąca? Proporcje nie takie? Źle mielę?


#pytanie #kawa #gotujzwykopem
Pobierz supra107 - Cholera, nie wiem co robię nie tak, bo w Aeropressie kawa wychodzi mi gorz...
źródło: comment_1622742857R9QU75GGKZIvWbdZe2Cr5i.jpg
  • 48
@wacek_1984: @pigoku: Kawa z Blueberry Roasters, Gwatemala SHB. Z kawiarki wychodziła miodzio, a tutaj tak łatwo już nie jest. Robię klasycznie, bez odwracania. 200g to wychodzi tak pomiędzy 3 a 4 w AP. Przy zalewaniu odpalam stoper i po upływie 2min przeciskam.
@mc43r4: Teraz zaparzyłem sobie bezkofeinową, i czajnik wyłączyłem jak woda zaczęła lekko bulgotać, i wydaje mi się że nie jest aż tak gorzka jak w przypadku pełnego wrzątku. Jutro/pojutrze odbiorę termometr to spróbuję wyłapać odpowiednią temperaturę.
@supra107: a cupping jak na tej kawie wygląda? Tez jest gorzka? Jeżeli kawa jest za gorzka to albo jest jej za mało, albo jest za gorąca woda, albo za długo. Ja uważam że metoda Sławka Sarana jest sztosem. 17g 220ml 1:15 95c 110wody 17 kawy wody do 237g czas 1:00-1:15 i całość tak 1:30+/- mielenie dość grube ale tak drobno jak ci smakuje. Przy xeo serio lepiej zejść do 80/85c bo
Pobierz sokol1990 - @supra107: a cupping jak na tej kawie wygląda? Tez jest gorzka? Jeżeli ka...
źródło: comment_1622744869FF5PhXVUbXJiE0fSXkllGO.jpg
@supra107: Spoko dlatego lepiej zjeść z temperaturą bo im wyższa temperatura tym mocniej nawet mała ilość pyłu będzie wpływać na smak. Można odsiewać ale szkoda kawy. Moim zdaniem, szybko, krótko i intensywnie najwiecej wybacza. Im droższy sprzęt i kawa tym łatwiej. Zobacz zawody wygrywają receptury po 30-35g kawy dlatego że im więcej kawy tym mniejsza szansa na błędy i rozcieńczasz do smaku. To ratuje najgorsze kawy a najlepsze sztosuje. Nawet jak
@supra107: Za goraca woda, spraw sobie termometr taki do 100 stopni (tania sprawa) i zalewaj kiedy woda ma 90. Ja parze zazwyczaj metoda odwrotna, leje wode w ap zeby ogrzac, wylewam sypie kawe i zalewam kawe do preinfuzji 30 sek. W tym czasie przelewam filtr goraca woda. Po 30 sek leje reszte wody zakreacm i parze 1 minute. To moj wypracowany przepis dobrany do mielenia i ulubionej kawy. A i kawy