Wpis z mikrobloga

Hej, nareszcie nowy artykuł - o domach inteligentnych! #budujzchaferem

Czy warto budować dom inteligentny i co to właściwie oznacza?

W każdym domu, nawet takim „nieinteligentnym”, będzie kilka systemów, które będą miały możliwość regulacji i – być może – automatyzacji. Zakres regulacji może być podstawowy lub bardziej zaawansowany w zależności od potrzeb mieszkańców.

Przykłady:

Wentylacja. Wentylacja grawitacyjna to brak automatyzacji i niewielka możliwość regulacji poprzez otwarcie okien lub regulację nawiewników. Wentylacja mechaniczna to większa kontrola nad przepływem powietrza oraz możliwość automatyzacji (zmniejszony lub zwiększony przepływ w określonych godzinach lub zwiększony nawiew przy włączonym okapie).
Ogrzewanie. System ogrzewania może mieć tylko podstawową regulację (np. regulacja temperaturą wody w pętli ogrzewania podłogowego) lub bardziej zaawansowaną (np. możliwość regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu). System także możesz zautomatyzować: regulacja temperatury może być powiązana z temperaturą zewnętrzną (podczas ochłodzenia, sterownik automatycznie podnosi temperaturę w pomieszczeniach) lub z czasem (obniżona temperatura podczas nieobecności domowników)

Przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Podstawowa regulacja pozwala na grzanie wody w bojlerze do zadanej temperatury, a nieco bardziej zaawansowana na grzanie wody w określonych godzinach.
System alarmowy. Podstawowy system to czujki ruchu i możliwość ręcznego uzbrojenia alarmu podczas wychodzenia z domu, bardziej zaawansowany automatycznie uzbroi alarm gdy nie wykryje ruchu przez określony czas lub przekaże informacje o niezamkniętych oknach lub drzwiach emailem lub smsem.
Systemy bezpieczeństwa.Czujniki wykrywające zalanie, tlenek węgla, czujnik dymu, temperatury, które będą cię informowały o wystąpieniu danego zdarzenia sygnałem alarmowym ale także smsem.
Podlewanie ogrodowe. Możesz nie mieć żadnego systemu do automatycznego podlewania, ale możesz mieć system, który uruchomi się w wyznaczonych dniach i godzinach, biorąc poprawkę na porę roku, a dodatkowe czujniki wyłączą podlewanie podczas deszczu lub włączą, gdy spadnie wilgoć gleby.
Oświetlenie. Regulacja może polegać tylko na włączeniu i wyłączeniu światła w danym pomieszczeniu, ale także na wyłączeniu wszystkich świateł jednym przyciskiem. Jeżeli chcesz, to możesz sterować oświetleniem całego domu ze swojej komórki, a oświetlenie może się automatycznie włączać np. wieczorem, aby oświetlić drogę do łazienki i wyłączać o 23.
Rolety. Podstawowa regulacja to ręczne opuszczanie i podnoszenie rolet. Automatyzacja wymaga rolet elektrycznych, ale pozwoli na regulację w określonych godzinach.
System audio. Automatyzacja może polegać na włączaniu spokojnej muzyki o zadanej godzinie.

To oczywiście tylko przykłady, które pokazują, że zanim pomyślisz o domu inteligentnym i integracji różnych systemów, musisz podjąć wiele innych decyzji. Najpierw wybierz rodzaj ogrzewania, wentylacji, zdecyduj czy chcesz elektryczne rolety, klimatyzację oraz automatyczne podlewanie ogrodowe, a następnie zastanów się nad poniższymi kwestiami:

- Jakie możliwości ma dać regulacja danego systemu?
- Jak ma wyglądać regulacja? Pilotem/regulatorem, telefonem, a może głosem?
- Jakie możliwości ma dać automatyzacja danego systemu?
- Czy potrzebujesz zdalnego dostępu (chcesz odczytywać temperaturę przebywając poza domem, mieć dostęp do monitoringu, ustawiać zdalnie temperaturę itp.)?

Postaraj się ponieść wyobraźni Może chcesz uchylać okna lub otwierać drzwi tarasowe przez aplikację z komórki? A może otwierać wejściowe drzwi czytnikiem linii papilarnych? A może chciałbyś, aby po naciśnięciu przycisku otwierał się barek z alkoholem? Serio – nie ma co się ograniczać.

Najpierw więc zrób listę rzeczy, które cię kręcą, a dopiero jak ochłoniesz pomyślisz nad tym czego tak naprawdę potrzebujesz, a co tylko wydaje się fajne, a w rzeczywistości nigdy tego nie będziesz używał.

I dopiero teraz, na samym końcu, zastanów się, które z systemów chciałbyś zintegrować.

I tak wkraczamy na teren domów inteligentnych.
Znacznie, znacznie więcej na ten temat w artykule: https://www.wykop.pl/link/6126069/jak-wybudowac-inteligentny-dom-przykladowa-instalacja/

Opisałem też tam przykładową instalację w domu inteligetnym. Sporo o oprogramowaniu i hardware.
Pomożecie wykopać? :)

Ps Po 15 latach zdecydowałem się na opuszczenie mojej firmy :) Już nie będę zajmował się tłumaczeniami :) To dzięki Wam! To na wykopie zaczęła się moja przygoda i to tutaj umieszczałem pierwsze porady dla budujących i... teraz będę to robił na "pełny etat" :) Dzięki, dzięki, dzięki za ogromne wsparcie! Trzymajcie kciuki za mnie :)

#budujzchaferem #budujzwykopem #budowadomu #inteligentnydom #dom
  • 10
@inko-gnito: To prawda. Przed napisaniem artykułu kupiłem różne czujki, kontaktrony, żarówki inteligentne i... ok, ustawianie wszystkiego to fajna zabawa :), ale nie będę korzystał z większości udogodnień, bo po prostu ich nie potrzebuję.
No, ale jeżeli ktoś myśli o domu inteligentnym, to mam nadzieję, że artykuł mu w tym nieco pomoże.
@chafer chciałem zrobić inteligentny dom, na sterboxie, ale jak przyszło Co do czego, to wyszły mi ogromne koszty - dużo więcej kabli, dużo większą szafa elektryczna (a nawet dwie), sam koszt sterboxa i w sumie dziwnie to rozplanowałem, że miałbym w sumie na tym tylko światło, jakbym chciał jeszcze rolety, to koszty znowu x2. Wyszło by, że wydałbym około 10k zł więcej, za to żeby światła włączać telefonem.... A jakbym chciał jeszcze