Wpis z mikrobloga

Stoicyzm na dziś - 26 maja - Przestań martwić się tym, co myślą inni

„Stale zadziwia mnie to, że łatwo kochamy siebie bardziej od innych, jednak większą uwagę zwracamy na ich opinie niż na to, co sami o sobie sądzimy. [...]Jak dużo zaufania mamy do opinii innych na nasz temat i jak mało do naszych własnych!”— Marek Aureliusz, Rozmyślania, 12.4

Ludzie potrafią bardzo szybko porzucić własne poglądy na jakąś sprawę i przyjąć cudze. W sklepie koszula nam się podoba, jednak gdy partner lub współpracownik ją skrytykuje,zaczynamy wstydzić się w niej chodzić. Możemy być bardzo zadowoleni z życia do czasu, gdy odkryjemy, że ktoś, kogo nawet nie lubimy, ma czegoś więcej. Jeszcze gorsze i niebezpieczne jest to, że nie doceniamy własnych osiągnięć i talentów do czasu uprawomocnienia ich przez kogoś innego.To ćwiczenie (podobnie jak większość praktyk stoickich) ma nas nauczyć, że choć kontrolujemy własne opinie, nie mamy wpływu na to, co myślą inni — także o nas. Dlatego wydawanie się na łaskę cudzych opinii i próbowanie zyskania akceptacji innych ludzi jest ryzykowne.Nie poświęcaj zbyt wiele czasu na zastanawianie się nad tym,co myślą inni. Przyjrzyj się własnym myślom. Zastanów się nad ich skutkami i wpływem. Nad tym, czy to, co chcesz zrobić, jest słuszne.

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  • 19
@lukaszmarynczak: jak bardzo to byli mądrzy ludzie i my to wszystko #!$%@? bo w tych czasach sadyzm jest wpisany zarówno psychiczny i fizyczny jednen wobec drugiego i pomimo moich problemów emocjonalnych jak i psychicznych bo po tym co przeczytałem to ostatni mój czas na reset mózgu dla mojego dobra i samopoczucia bardzo Ci dziękuję za tą myśl dla mnie to i już i najwyższa pora na nowy początek