Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
Ciekaw jestem opinii wykopków, bo mam Was w części za mądrych młodych ludzi;)

Czy dobrowolność szczepień to nie jest przypadkiem oddanie decyzji dotyczących całej populacji w ręce ludzi którzy delikatnie mówiąc nie są ekspertami?

Taka analogia: czy pilot Boeinga pyta pasażerów jaki kurs ma obrać i na jakiej wysokości lecieć oraz na który pas startowy kołować?

Przecież 99.9% ludności nie zna się na wirusologii, immunologii, jakieś 90% nie zna się na statystyce, 85% ma problemu z podstawową matematyką. I ok, nie muszą, ale skoro przez rok największe mózgi świata w tych dziedzinach mając nieograniczone budżety na badania, które przeprowadzili zgodnie z konsensusem naukowym dają rozwiązane, to pytanie Sebka z Sosnowca czy chce się zaszczepić jest trochę... wątpliwe.
Co sądzicie?
#covid19 #polska #niepopularnaopinia #pytanie #dyskusja

#swiat #koronawirus
Pobierz
źródło: comment_1621540740ArMC556k7EpAJve50fyUzo.jpg
  • 25
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@qjava: zgadam się z tobą. Ale wiesz jacy ludzie są. Parę filmików z żółtymi napisami i zostają ekspertami.
Ostatnio kolega w pracy zapytał się mnie skąd wiem, że ta szczepionka jest dobra. No to zapytałem go skąd wie, że jest zła. Ale z nim dyskusja jak butem. Fanatyk filmików z żółtymi napisami.
bo mam Was w części za mądrych młodych ludzi;)


@qjava: prawie lvl41 here wiec nie za mlody

Czy madry? NIe wiem. Sam na siebie pracuje. Wiem co to podatki, socjale itp. Wiem ze to raczej mnie okradaja niz ja korzystam - niczego od panstwa nie dostaje-i nie chce dostawac. Potrafie sam o siebie zadbac o ile panstwo nie bedzie mnie okradac jeszcze bardziej.

Czy dobrowolność szczepień to nie jest przypadkiem oddanie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@sylben: no dokładnie tyle, że pilot Boeinga, jak ma.na pokładzie Sebka z Sosnowca, nie pyta go jak ma startować, jak ma lecieć i jak lądować, choć Seba też może uznać , że decyzje pilota mają wpływ na jego życie. A w sprawie szczepień Seba może się wypowiedzieć, choć się na tym nie zna...
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@gorzki99: ale mnie zasmucił fakt o którym codziennie staram się nie pamiętać, że o naszym kraju decydują wyborcy niewykształceni i podatni na populistyczne hasła. Nie mniej jednak nie chciałbym tutaj poruszać polityki.
Pomimo, że wybieramy swoich posłów ( wiadomo w idealnym świecie każdy z nich odpowiada przed swoimi wyborcami) to w kreowaniu prawa nie pytamy o wszystko ludzi W referendach, a zawierzamy.poniekad ( znowu, w idealnym świecie) eksperckim komisjom.
Podobnie jest
@qjava: pilota obowiązkiem jest wylądować bezpiecznie i nikt z pasażerów do niego nie przyjdzie i nie zacznie mu tłumaczyć jak latać, a to czy weźmiesz szczepionkę jest twoim wyborem. śmiertelność wirusa to jest mem i nie potrzeba we wszystkim słuchać wirusologów (np jakby któryś mówił, że szczepienia powinny być obowiązkowe)
@qjava: Masz rację, co do Sebka, ale naprawienie tego wymagałoby totalitarnych rozwiązań, więc nie. Trzeba edukować, edukować i jeszcze raz edukować. Wolność jest wartością najwyższą.
o w kreowaniu prawa nie pytamy o wszystko ludzi W referendach


@qjava: no a szwajcaria jaoks to robi (wyjasnienie: kiedys myslalem ze to dobre rozwiazanie. A i owszem ze jest dobre ale w szwajcarii- ale zrozumialem ze w polsce to by byla katastrofa)
Masz rację, co do Sebka, ale naprawienie tego wymagałoby totalitarnych rozwiązań, więc nie. Trzeba edukować, edukować i jeszcze raz edukować. Wolność jest wartością najwyższą.


@0xCAFE: A moge sie nie do konca zgodzic? (no chyba po to dyskutujemy?)

Wyedykuj slimaka ze ma zyc pod woda albo rybe ze ma zyc na ladzie-dasz rade?
@qjava:

Moim zdaniem szczepienie nie powinno być obowiązkowe, ale ludzie powinni mieć świadomość, że podjęte przez nich decyzje mają swoje konsekwencje.

Nie szczepisz się? Godzisz się na ograniczenia.

Wielu niestety mylnie rozumie pojęcie "wolności" jako całkowitą swobodę bez jakichkolwiek ograniczeń.
no dokładnie tyle, że pilot Boeinga, jak ma.na pokładzie Sebka z Sosnowca, nie pyta go jak ma startować, jak ma lecieć i jak lądować, choć Seba też może uznać , że decyzje pilota mają wpływ na jego życie. A w sprawie szczepień Seba może się wypowiedzieć, choć się na tym nie zna...


@qjava: Z tym ze seba wchodzac do samolotu ma "nic do powiedzenia" skoro wszedl to teraz "pilot rzadzi"
Jak
Moim zdaniem szczepienie nie powinno być obowiązkowe, ale ludzie powinni mieć świadomość, że podjęte przez nich decyzje mają swoje konsekwencje.

Nie szczepisz się? Godzisz się na ograniczenia.

Wielu niestety mylnie rozumie pojęcie "wolności" jako całkowitą swobodę bez jakichkolwiek ograniczeń.


@Dritz: A co dalej? Zrozum ze tu nie chdzi o szczepienia tylko o podstawowe prawa. Teraz masz "szczepienia" za rok bedzie "blond wlosy" za dwa lata "minimum 180 cm wzrostu" itp Wiem
@qjava: Pragmatycznie to lepiej jednak byłoby nie narzucać takiego obowiązku, a po prostu zobaczyć co da się zrobić, aby proces szczepienia był łatwiejszy i było więcej chętnych.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@qjava: Generalnie jesteśmy umówieni, że człowiek ma wolność dysponowania swoim ciałem. Fakt, że wielu będzie dysponowało nim w sposób szkodliwy dla siebie i innych dotychczas nie powodowało większych prawnych sankcji. Moim zdaniem obecna sytuacja nie jest na tyle ekstremalna by odmówić ludziom tego prawa.
Poza tym próby organizowania społeczeństwu życia przez ekspertów zwykle kończą się totalitaryzmem, wychodzi to niefajnie.