Wpis z mikrobloga

INFO:

Insajderzy z Boca twierdzą – a źródło wiarygodne, skoro raportuje NSF – że zapowiedziana na lipiec próba orbitalna zostanie wykona z użyciem kompletu Raptorów, czyli SuperHeavy BN3 otrzyma ich 28, a SN20 6 (tu oczywiście brak zaskoczenia, czego nie można powiedzieć o boosterze). Załączona grafika przedstawia jedną z kilku możliwych konfiguracji silników – oficjalna nie została nigdy opublikowana (aczkolwiek osobiście od początku byłem fanem symetrii czwórkowej).

Na tym nie koniec newsów: począwszy od lotu SN20, każdy kolejny Starship ma lecieć na "swoim" boosterze, tj. SN21 ma zostać sparowany z BN4, SN22 z BN5 i tak dalej.

Kolejna duża porcja modyfikacji konstrukcyjnych zapowiedziana na BN7 + SN24. Być może te "duże zmiany" oznaczają już funkcjonalną cargo bay i zdolność Starshipa do wynoszenia Starlinków.

EDIT:
Jeszcze jedno: źródło podaje, że BN3 otrzyma "pełen zestaw Raptorów", ale to czy będzie ich rzeczywiście 28 należy traktować jako spekulację, ponieważ nie wiadomo, tak naprawdę, na ilu ostatecznie Raptorach stanął projekt SuperHeavy (wersja z 28 silnikami była podana w 2019, a to jak epoka temu przy tempie rozwoju SpaceX, tym bardziej, że specyfikacja techniczna Raptora też ulega ciągłej poprawie) – np. pomysł rezygnacji z ciężkich nóg (odwieszanie boostera na wieży startowej) może pozwolić "zaoszczędzić" na liczbie docelowych silników, podobnie jak przejście na stal 3 mm.

__________________
Chcesz być na bieżąco z rozwojem programu marsjańskiego SpaceX oraz konstrukcją statku kolonizacyjnego Starship?
Obserwuj mój tag: #texasbocachica

Na belce tagu znajdziesz też link do moich artykułów na platformie Substack – przekazuję w nich, przystępnym językiem, kluczowe informacje o postępach prac nad Starshipem, a także rozwijam cykl edukacyjny, poświęcony naukowej stronie kolonizacji Układu Słonecznego w XXI wieku – tu pierwszy wpis cyklu, w którym obszernie wyjaśniam zagadnienie promieniowania kosmicznego oraz ryzyk z nim związanych.
Cz. II ww. artykułu, w której omawiać będę metody ochrony antyradiacyjnej astronautów w kontekście możliwości Starshipa, ukaże się wkrótce.
___________________

#spacex
#kosmos
#technologia
texas-holdem - INFO:

Insajderzy z Boca twierdzą – a źródło wiarygodne, skoro rapor...

źródło: comment_1621195332Rwn3ZEjAbpTPWJETTI2y7V.jpg

Pobierz
  • 54
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

to oni już robią platformy na oceanie już teraz???


@elon_w_zbozu: Od początku roku są dwie stare platformy wiertnicze przerabiane na kosmodromy, do startów i lądowań Starshipa. Phobos ma być wg Muska skończony przed końcem roku.
  • Odpowiedz
@Dziwny_Dzwiek_Gzymsu: Patrząc jak zachowywały się nowe Raptory w ostatnim locie, to szczerze mówiąc nie widać, żeby tam w ogóle występował problem wibracji. Natomiast oczywiście zgadzam się, że przy 28 silnikach zawsze coś może pójść nie tak. Ale jak Falcon Heavy poleciał za pierwszym razem (27 silników, przypominam), to czemu nie SuperHeavy.
  • Odpowiedz
tak, to on(a).


@balin1: Potwierdzam – jestem gorącą, młodą biseksualistką i podniecają mnie rakiety – zapraszam Tylko Fanów do obserwowania moich postów. Więcej pokazuję na innej platformie, link znajdziecie na belce tagu, buziaki.
  • Odpowiedz
@texas-holdem: możesz opowiedzieć laikowi, albo podesłać jakiś link, który wytłumaczy co jest czym? Bo myślałem, że starship to statek kosmiczny, który będzie wynoszony w kosmos rakietą (falcon heavy?), a teraz czytam o jakichś 28 silnikach i zdolności starshipa do wynoszenia starlinkow. To kto jest w końcu synem kogo?
  • Odpowiedz
@texas-holdem: Spacex na 99,9% ciśnie na potężnej stracie od zeszłego roku, a w tym można dodać kilka 9 po przecinku dla pewności. Oni kasę palą a nie zarabiają.
2018/19 były latami gdzie mogli wychodzić na 0 lub lekki plus.
Inwestorzy walą do nich drzwiami i oknami, sam bym wrzucił kasę jeśli bym mógł, ale nie mówmy, że oni cokolwiek obecnie zarabiają.

E. i tak nikt na tagu nie ogarnia o
  • Odpowiedz
@slkt: Falcon Heavy to jakby 3 połączone Falcony 9 (podstawowa rakieta SpaceX, obsługująca obecnie zdecydowaną większość zleceń ogółem na świecie oraz wynosząca Starlinki). SuperHeavy to pierwszy stopień (stopień nośny, tzw. booster) nowego systemu, zwanego Starship. Starship składa się z dwóch stopni: SuperHeavy i statek kosmiczny, który jest nim wynoszony. Ten statek kosmiczny też nazywa się Starship. Czyli Starship = SuperHeavy (I stopień) + Starship (II stopień). Oba stopnie Starshipa,
  • Odpowiedz
@texas-holdem: w tym poście który cytujemy, wszystko co napisałeś odnośnie finansów spacex jest bzdurą. I to tak fundamentalnie.

Pozatym robisz świetną robotę, idę spać, yo.
  • Odpowiedz
@slkt: tak, OP napisal pare postow wczesniej wpis o tym jak może byc zagospodarowane wnetrze startshipa (2 stopien), a musi byc to zrobione z glowa jezeli ma latac miedzyplanetarnie i maja tam zyć ludzie w trakcie lotu
  • Odpowiedz
: w tym poście który cytujemy, wszystko co napisałeś odnośnie finansów spacex jest bzdurą. I to tak fundamentalnie.


@balin1: Nie wiem o czym piszesz, tj. co to jest za post, który "cytujemy". Jedyne, co ja napisałem w całym tym wątku odnośnie finansów to teza, że konstrukcja Starshipa na obecnym etapie zamyka się, moim zdaniem, w 10% przychodu SpaceX. Wyrażając to w dolarach: szacując po startach, przychód SpaceX w tym roku
  • Odpowiedz
czyli w tym drugim stopniu, który jest statkiem kosmicznym, kiedyś zamontują fotele i wyślą ludzi na Marsa, tak?


@slkt: Fotele, kabiny sypialne, siłownię, restaurację... Starship jest bardzo duży, nigdy nie było statku kosmicznego choćby porównywalnej wielkości*. Pierwsze statki nie będą zapewne wypchane na max możliwości (circa 100 osób na pokładzie), więc będą zrobione w konfiguracji na kilkadziesiąt osób (moim zdaniem więcej niż 20, mniej niż 50) – w takiej konfiguracji
  • Odpowiedz