Wpis z mikrobloga

Polska po Nowym Ładzie vs Czechy - symulacja dla samozatrudnionych programistów 15k

Dla Czech wyliczenia opierają się na założeniu, że wasz przychód = dochód. Dla osób z dużymi kosztami wariant czeski jest mniej korzystny.

1. Dochód roczny 100 tys. PLN

Polska: 17% dochodowy + 9% składka zdrowotna + ok 15k Ubezpieczenie społeczne, 30k kwoty wolnej = 33 200 wszystkich danin rocznie.

Czechy: zryczałtowana danina (ubezpieczenie społeczne, zdrowotne + 16 PLN (!!!) dochodowego) 972 PLN miesięcznie, czyli 11 664 rocznie.

2. Dochód roczny 150 tys. PLN

Polska: podatek progresywny: ok 46 tys. wszystkich danin, liniówka: ok 57 tys. rocznie. Jest też opcja ryczałtu 15%, który w wyjdzie razem z ZUS ok 51 tys. PLN (15% + 9% zdrowotna + społeczne zryczałtowane)
Czechy: zryczałtowana danina 11 664 rocznie (obowiązuje do przychodu 177tys. rocznie)

3. Dochód roczny 250 tys. PLN
Polska: podatek liniowy: 85 tys. PLN rocznie wszystkich danin; ryczałt 15%: 75 tys. PLN
Czechy: ryczałt kosztów 60%: 31 tys. PLN rocznie danin, z czego większość to składki społeczne, a nie podatki jak w Polsce, przez co będziecie mogli liczyć na większą emeryturę.

Oczywiście sytuacja każdego przedsiębiorcy się różni, dlatego każdy powinien policzyć sobie sam, co badziej mu się opłąca.

Dla zainteresowanych czeski kalkulator: https://www.kalkulackaosvc.cz/?type=fee
#firma #dzialalnoscgospodarcza #programista15k #nowylad #biznes #ekonomia #czechy
  • 163
  • Odpowiedz
Więc wyjdzie ok 6 700 wszystkich danin, czyli w Twoim przypadku zostaje 13 300.


@nowy_ja: w sensie zapłacę więcej 13300 czy zostanie mi 13300? bo to 26600 różnicy jest ;)
  • Odpowiedz
Jak udowodnić w razie przywalenie się US, że mieszka się w Czechach a nie w Polsce?


@artur_gutner: urząd sprawdzi gdzie jest twoje centrum życiowe. Czyli gdzie płacisz kartą, gdzie dzieci chodzą do szkoły, gdzie opłacasz telefon, telewizję, internet. Samo wynajęcie mieszkania nie powoduje, że dane miejsce staje się twoim centrum życiowym.
  • Odpowiedz
@nowy_ja: Dzieci mam dorosłe, nie mogę mieć kilku nieruchomości? Rozumiem, że to podatnik będzie musiał udowodnić, że nie jest wielbłądem? Zbierać jakieś fikcyjne rachunki za zakupy w czeskich sklepach czy jak, przecież to jest nękanie.
  • Odpowiedz
@Khaine: tak dobrze liczy. Tylko tak jak wyżej wspomniałem, możesz to 177 tys. PLN przychodu rocznie rozliczać się ryczałtową daniną 972 PLN, gdzie masz uwzględnione wszystko: składki społeczna, zdrowotna i dochodowy.
  • Odpowiedz
@artur_gutner: Wszystko rozbija się o nieprecyzyjne przepisy gdzie nie sposób określić gdzie jest twoje centrum życiowe, jak dotąd się nie czepiali, ale nigdy niewiadomo kiedy im się odwidzi i zaczną to interpretować inaczej. Mówi się że samo posiadanie nieruchomości już sprawia że mogą uznać cię za rezydenta PL.

Najlepiej to skonsultować z prawnikiem albo dobrym doradcą podatkowym, ewentualnie wysłać pismo o interpretację do skarbówki, choć i to w tym państwie z
  • Odpowiedz
tak dobrze liczy. Tylko tak jak wyżej wspomniałem, możesz to 177 tys. PLN przychodu rocznie rozliczać się ryczałtową daniną 972 PLN, gdzie masz uwzględnione wszystko: składki społeczna, zdrowotna i dochodowy.


@nowy_ja: No to się opłaca wynieść do Czech nawet teraz. Przy około 20k netto na fakturze mamy 2k kompletnie za darmo do kieszeni, czyli względem Polski wynajem mieszkania mamy po prostu za friko. Można się szarpnąć albo na Pragę, albo wręcz
  • Odpowiedz
Mówi się że samo posiadanie nieruchomości już sprawia że mogą uznać cię za rezydenta PL.


@Anna_: nie, nie wystarcza.

Najlepiej to skonsultować z prawnikiem albo dobrym doradcą podatkowym, ewentualnie wysłać pismo o interpretację do skarbówki, choć i to w tym państwie z kartonu nie jest żadną gwarancją.


Ale co ci da interpretacja? Przepisy wyraźnie mówią, że płacisz podatki tam, gdzie jest Twoje centrum życiowe lub przebywasz przez większą połowę roku. Przykład
  • Odpowiedz
@nowy_ja:

przecież to oczywiste, że musisz się przeprowadzić.Dla ludzi z IT oraz innych pracujących zdalnie to nie problem.


No jeblem. Bo nie ma rodziny, przyjaciol, przywiazania do wlasnego kraju... wszyscy masowo wy pier da la ja i olewaja rodzicow, dziadkow, itp.
  • Odpowiedz
@nowy_ja: Możesz zrobić coś takiego dla Ukrainy? Bo mam blisko ? :D
Jeśli żona z dzieckiem jest w Polsce, a ja za granicą większą połowę roku, płacę podatki w Czechach to czy US będzie próbować ściągnąć ze mnie podatki ?
  • Odpowiedz
chyba ktoś kto prowadzi działalność gospodarczą ogarnia w minimalnym stopni system podatkowy, oraz potrafi wyszukać info w google.


@nowy_ja: Większość to nie wie jaki podatek płaci, jak to się liczy tylko widzi pełną kwotę jaką księgowa wylicza i ją wpłaca. W Polsce naprawdę sporo przedsiębiorców płaci więcej niż może bo nie ogarnia w ogóle systemu.
  • Odpowiedz
No jeblem. Bo nie ma rodziny, przyjaciol, przywiazania do wlasnego kraju... wszyscy masowo wy pier da la ja i olewaja rodzicow, dziadkow, itp.


@bartek555: a ktoś cię zmusza? Miliony ludzi wyprowadziło się z Polski w ostatnich kilkunastu latach i nie mieli problemów. Przecież nie mówimy o przeprowadzce do Australii, tylko Czech, gdzie autem w parę godzin.
  • Odpowiedz
Czechy: zryczałtowana danina (ubezpieczenie społeczne, zdrowotne + 16 PLN (!!!) dochodowego) 972 PLN miesięcznie, czyli 11 664 rocznie.


@nowy_ja: Czyli ile konkretnie na ubezpieczenie, a ile zdrowotnego?
  • Odpowiedz