Wpis z mikrobloga

Już się boje tego co PIS jutro ogłosi.

Mam UOP w kwocie przekraczającej pierwszy próg i b2b. Do tego niemałe wydatki, bo dwa samochody w tym jeden w leasingu, kredyt na dom i rodzine na utrzymaniu.

Oni są gotowi zarżnąć takich jak ja. Podniosą podatki na UOP dla „najlepiej zarabiających”, zlikwidują b2b i znikają z mojego budżetu domowego tysiące złotych. Do tego Glapinski z RPP podniesie stopy procentowe, wzrośnie mi rata i będę żył pod korek.

Zycie w tym chlewie to jest żart. Człowiek zapierdziela a rządząca patologia tylko czeka, żeby go okraść.

#neuropa #4konserwy #polityka #bekazlewactwa
  • 95
@ZaplutyKarzelReakcji: Żeby się nie zdziwili jak UE im kasę nakaże zwrócić, bo dostać mają ze względu na ZUS który nie ma z czego płacić socjalu (o czym informowali Unię) a teraz nagle ZUS zacznie płacić wyższe zasiłki? Już widzę jak Unia przyklaśnie i nie zagrozi oszustom finansowym.
@Tranzystor_IGBT: I jakie ma obowiązki sprzątaczka, a jakie przedsiębiorca? I ile kwotowo odprowadzają?
I jak 17% jest większe od 19% (pomijam celowo składki na ZUS).

I czemu podnieść tym na liniowym, a nie obniżyć sprzątaczce?

I jak moralnie usprawiedliwisz kradzież pieniędzy od jednej grupy społecznej kiedy to nic nie zmieni dla tej drugiej? Sprzątaczka tak czy siak będzie miała #!$%@?, a służba zdrowia się tu nie poprawi.

Najpierw poprawa (jakakolwiek widoczna)
@Tranzystor_IGBT: Daleko mi do kuca. Widocznie nie zrozumiałeś tego co napisałem - "Najpierw poprawa (jakakolwiek widoczna) usług publicznych, potem rozmowa o zmianie systemu podatkowego - wtedy sami ludzie by chcieli więcej nawet oddać", jeśli tu widzisz "kucostwo" to chyba jesteś niezbyt rozgarnięty. Cóż, nie dziwi mnie to. Powodzenia w tym kraju życzę i niech Ci się wiedzie, może kiedyś coś osiągniesz, a ktoś będzie Ci to chciał lub część tego zabrać.
@ZaplutyKarzelReakcji: Uważasz że klin podatkowy 40% dla minimalnej to coś normalnego?

Uważasz że system opodatkowania regresywny jest sprawiedliwy? Na przykład biedni oddają stosunkowo więcej w podatku vat od bogatych. Podatki progresywne mogłyby to korygować.

I trzecie pytanie. Czy zgodziłbyś się na wyższe podatki gdyby rządził tobą jakiś dobry rząd ™?
@LegoBatmanRules: Chłopski rozum? Zajrzyj do opracowań. Jeżeli nie znasz takich danych to wybacz, ale uważam że powinieneś się pierw doinformować a potem dyskutować.

Ale jeszcze dla pewności pogrubienie.

stosunkowo więcej w podatku vat od bogatych.


Stosunkowo a więc większą część pensji biedaka idzie na vat niż część pensji osoby bogatszej.

Więc jeżeli ktoś uważa że liniowe opodatkowanie jest sprawiedliwe to de facto powinien popierać jakąś progresję która by wyrównywała efekt innych
@CynicznyMarksista: Nie dogadamy się i szczerze to szkoda mi na Ciebie czasu. Progresja taka świetna, że dzięki niej nie dorobię się nigdy niczego, ale za to ci mniej zdolni, bardziej leniwi, z mniejszą ilością szczęścia będą mieli lżej, więc tym sposobem usprawiedliwiasz odebranie mi części pieniędzy. Nie dogadamy się, bo ja moich pieniędzy nie muszę chcieć oddać. I nie oddam.
Progresja taka świetna, że dzięki niej nie dorobię się nigdy niczego


@LegoBatmanRules: xDDDD. Niby czemu miałbyś sie niczego nie dorobić? I czemu USA nie upadło skoro przez 40 lat panowała tam progresja i to ostra, bonnajwyższy próg oscylował w różnych okresach od ponad 70% do ponad 90%?

Nie dogadamy się, bo ja moich pieniędzy nie muszę chcieć oddać. I nie oddam.


Oddasz oddasz bo nawet wieksi od ciebie jakoś nie zawijają
@Tranzystor_IGBT: W Polsce nie oddam i mogę się o to założyć.

I jedna uwaga - jakbyś zapomniał - na zachodzie w zamian za podatki coś dostają. A u nas dostajesz gówno, bo inaczej usług publicznych w Polsce nazwać nie można i bez ich gruntownej przebudowy, ile byś tu nie wrzucił do worka to będzie tak samo.

Jak pisałem wcześniej (i chyba ciągle do Ciebie nie dociera): "Najpierw poprawa (jakakolwiek widoczna) usług
nie wyrowna sie bo biedni zaplaca gdy koszta przerzuca sie na ceny produktow


@Oldschool_jungler: Jakieś konkretne wyliczenia? Ale kto konkretnie przeczuci jakie koszta na kogo i z jakiego powodu( ͡° ͜ʖ ͡°)?

a biedny moze isc zrobic kurs i stac sie bogatszym a nie imprezko piwko lawka joibt itp


@Oldschool_jungler: To jest anegdota. Wiesz o czym że gdyby każdy tak biedny tak zrobił, to teoretycznie zarobki
@Cierniostwor: W dalszym ciągu 19% to więcej niż 17%. W dodatku nie ma co porównywać b2b z UoP, bo na b2b tracisz wszystkie przywileje wynikające z umowy o pracę - nie masz chorobowego czy urlopu (nie pracujesz to nie zarabiasz), odpowiadasz za swoje błędy całym swoim majątkiem (uwierz mi na słowo, że jak coś spieprzę i jakiś system się wyłoży przez to to koszty za godzinę przewyższą mój roczny dochód) i
Przecież bogaty oddaje większy, 32% dochodowego > 17% dochodowego


@LegoBatmanRules: Napisałbym coś obrzydliwego ale się powstrzymam( ͡° ͜ʖ ͡°)

klin podatkowy


@CynicznyMarksista: Ja piszę o jabłkach a ty o gruszkach. Mówiłem o klinie, czyli o wszystkich obciążeniach pit, zus, nfz i tak dalej.

Klin jest niemalże stały. 40% dla 3 tysięcy brutto. 40% dla 15 tysięcy brutto, więc można to interpretować tak że mamy jedna 40
@LegoBatmanRules: O rany, ale się rozpisałeś, ja tylko napisałem prosty fakt: na B2B nie ma stawki 32% a na UoP jest.
Generalnie uważam że opodatkowanie pracy, szczególnie UoP jest zdecydowanie za wysokie.
Tutaj pisałem o tym więcej:
https://www.wykop.pl/wpis/57175075
Jak widzisz ja chciałbym opodatkować majątek, czyli naprawdę bogatych, a nie ciężko ciulającą klasę powiedzmy średnią z 15k brutto.
@CynicznyMarksista: Odpowiedz mi na jedno pytanie. Czemu ja i mi podobni mamy utrzymywać ludzi, którym nie chciało się tyle uczyć albo ludzi, którzy nie mają takiej odpowiedzialności?

Bo przepraszam bardzo - ja szanuję każdą pracę, ale jaką ma odpowiedzialność sprzątaczka w porównaniu np. do lekarza na kontrakcie?

Czemu ludzie, którzy poświęcili swój czas, zasoby i którym dzięki ich zdolnościom się udało mają się składać na tych głupszych? Czemu nie chcecie opodatkowania
Czemu ja i mi podobni mamy utrzymywać ludzi, którym nie chciało się tyle uczyć albo ludzi, którzy nie mają takiej odpowiedzialności?


@LegoBatmanRules: Nie chodzi o utrzymywanie tego czy tametego: chodzi o to że UoP i B2B mają zupełnie inne opodatkowanie i to jest nie fair, powinno być takie samo/zbliżone. Oczywiście powinno być o wiele niższe niż teraz.
https://www.wykop.pl/wpis/57175075/na-dole-widzimy-mape-wydatkow-panstwa-w-2019-roku-/
@Cierniostwor: Rozpisałem się, bo już mnie to za przeproszeniem #!$%@?, kiedy ludzie uczciwie zarabiający pieniądze są pierwszym celem do pomagania tym, którym się nie powiodło. To nie tak powinno wyglądać. Ja wierzę, że jesteśmy w stanie znaleźć wspólny język, bo ani ja nie powinienem być waszym wrogiem ani Wy moim - po prostu trzeba się wzajemnie zrozumieć i ja poważnie mógłbym i chętnie oddam więcej pieniędzy w zamian za lepszą jakość
@Cierniostwor: Nie może być takie same, kiedy przy tych dwóch formach masz zupełnie inne ryzyko!

I zupełnie inne obowiązki/przywileje. Moim zdaniem powinna być różnica mniejsza - powiedzmy cztery czy pięć punktów procentowych, równe opodatkowanie tylko wtedy jeśli obie formy zatrudnienia mają te same przywileje/korzyści - inaczej to nie ma sensu. Totalnie zdajesz się pomijać to co napisałem o ryzyku prowadzenia działalności.

Natomiast jestem jak najbardziej za zmniejszeniem klinu dla najmniej zarabiających,
@LegoBatmanRules: Powiem tak, dyskutują tutaj ludzie czy bardziej obciążyć B2B czy UoP żeby wziąć pieniądze na usługi publiczne. Ja się z tym nie zgadzam, główne dochody państwo powinno mieć z opodatkowania majątków*, spadków, i konsumpcji. Wtedy opodatkowanie pracy, nieważne czy śmieciowej czy na samozatrudnieniu, mogłoby być bardzo niskie, rzędu 10-15% całości.

*Tak jak wpisałem we wpisie do którego linkowałem.
@Cierniostwor: Naprawdę nie widzę sensu w wysokim opodatkowaniu pracy kiedy osoba pracująca nie ma jeszcze majątku - zgadzam się z tym w pełni. Natomiast nie do końca zgadzam się w kwestii opodatkowania spadków, bo większość rodziców będzie chciała ułatwić swoim dzieciom start w życiu - i tu moim zdaniem pod warunkiem, że mamy równy dostęp do edukacji i faktyczne wsparcie i zainteresowanie ze strony państwa losem osób z rodzin np. patologicznych