Wpis z mikrobloga

@Popularny_mis sorry, nie chciałem Cię urazić. Poważnie zastanawiałem się, czy jesteś na swoim, czy pracujesz dla kogoś, ale w kolejnym komentarzu wspomniałeś coś o szefie, więc domyślam się, że jesteś tzw. wolnym najmitą (nie znam się na terminologii rolniczej, więc z góry przepraszam).
  • Odpowiedz
  • 18
@Asarhaddon nie jestem rolnikiem, bardziej budowlańcem ale połowa mojej pracy to obsługa farmy, karmienie, jeżdżenie wózkiem widłowym, pojenie mlekiem młodych cielaków (pierwsze 7 dni później piją z automatu) , uczenie młodych krów wchodzenia do robota udojowego, przygotowanie do wysłania bydła do rzeźni, konserwacja sprzętu, mniej wymagające prace traktorem jak transport "kulek" . Płatne na godziny, wiele bonusów, wolne kiedy chce i na jak długo chce, pomoc w każdej potrzebie ze strony szefostwa
  • Odpowiedz
  • 13
@Asarhaddon dla porównania, jeden z moich braci jest rolnikiem w Polsce, pracuje na dużym gospodarstwie plus ma małe swoje, pracuje 3x ciężej i może za to odłożyć 4x mniej, wszystko na jego głowie, nie ma czasu na wakacje, jak mu byk padnie to ma 3 miesięczny zysk z bani itd.
  • Odpowiedz
@Popularny_mis jeden gość z mojej dalszej rodziny pracował w podobnym co Ty charakterze, ale w Holandii i opowiadał mi o takich zarobkach, że nie chciało mi się wierzyć. Ale on znał się na gospodarce i potrafił obsługiwać maszyny rolnicze.
  • Odpowiedz
  • 6
@lukaschels ogólnie rolnicy nie muszą kombinować jak w Polsce z fakturami i zwrotami, zamawiają ropę zieloną (taki ma kolor żeby w razie kontroli odróżnić) odrazu pomniejszona o podatki, w cenie mniej więcej o 40% mnieksza niż na stacji. Ale jak u nas na 100ha ziemi idzie rocznie z 15 tys (nie jestem pewien ale coś koło tego) litrów ropy, to wzrost 5kr na 9kr litr jest znaczący. Nawozy minetalne (nie wszędzie można
  • Odpowiedz
@Popularny_mis: Bardzo fajnie piszesz Miras konkrety! Popieram bo ten sektor Norwegia jakby zapomniała czy lekceważy bo po prostu jest względnie mały w relacji do reszty ale przecież strategiczny! Szok że pandemia oczu im nie otworzyła bardziej - zamykanie granic, ograniczanie dostaw, problemy z importem, koszty też importu itp. itd.

Norwegia też jest troche rozpuszczona przez Szwecje i bliskość innych krajów gdzie rolnictwo jest gigantyczne i konkurencyjne. Ale ludność krajów skandynawskich rośnie
  • Odpowiedz
  • 7
@Saeglopur dobrze piszesz miras, od 2 lat słyszałem płacz tych co mają świnie (o jak dobrze ze u nas nie ma) że świńska górka, ludzie kupują żarcie w szewcji i poniżej kosztów produkcji to idzie. Jak się Szwecja zamknęła to świńska górke rozebrali Norwegowie w 3 miesiące. Dobrze że było co rozbierać bo by został szczaw i mirabelki. Przez pandemie producenci wieprzowiny mają chwilę oddechu.
  • Odpowiedz
jak sie nie oplaca to sie nie robi a nie płacze. jak zrobią jakieś dopłaty czy cos to tylko wiecej rolnikow zacznie produkowac nieoplacalne produkty i za rok bedzie to samo tylko doplaty beda musialy byc wieksze


@safemoon: A potem płaczecie, że PiS was w dupę rucha, a rolników, czy górników nie XDD

Niezależnie czy się ich popiera, czy nie, oni potrafią się zorganizować i osiągnąć swoje cele w przeciwieństwie do
  • Odpowiedz
  • 2
@Mave tu nie chodzi o to żeby kogokolwiek orać, w swoim życiu tak samo miałem od młodego kladzone że wobec rządu ma być dej dej dej, później przez to na przekór fascynacja Korwinem, aż wyjechałem bo rynek pracy był jaki był, trochę się spotkałem z dorosłym życiem, poznałem jakie te slogany są płytkie a społeczność i rządy mogą być w miarę rozsądne (chodź nigdzie nie są idealne).
  • Odpowiedz
@Popularny_mis: A ja uważam, że właśnie należy, bo dużo tu ludzi którzy myślą, że wiedzą wszystko na każdy temat, podczas gdy życia nawet nie zdołali poznać (bo mają 16 lat, albo nie wyjechali dalej niż za granicę województwa) - co nie przeszkadza im mędrkować i robić z siebie nie wiadomo co. A tak ładnie człowiekowi wytłumaczyłeś że #!$%@? głupoty, aż sam się zreflektował ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@Popularny_mis: Beka z rolnictwa w Norwegii które nie ma żadnego sensu ale się je sztucznie utrzymuje żeby nie wkurzać rolników odbierając sobie poparcie (no i lokalne koncerny żywnościowe które mają praktyczny monopol przez zablokowanie konkurencji zagranicznej). I te standardowe gadki o konieczności utrzymywania rolników przez resztą dla jakiejś mitycznej niezależności. Zupełna kopia tego co mówią nasi kochani górnicy.

Sztuczne robienie ideologii do chęci życia na koszt innych.
  • Odpowiedz
  • 12
@Herubin może zapytaj o to Norwegow oraz Szwedów którzy kilkadziesiąt lat temu dzięki rolnictwu i połowom lokalnych ryb przetrwali etap głodu w tej części swiata. Powiedz co zostsloby w sklepach jak nagle zamknęli granice że Szwecja. Wytłumacz wenezuelczykom że dobrze zrobili zamykając cała gospodarkę poza ropą bo ich było chwilowo stać wszystko importowac. Płytkie myślenie płytkiego człowieka.
  • Odpowiedz