Wpis z mikrobloga

@samuray: uzupełniłem wpis, ale pytam ogólnie o to gdzie się wówczas podatki rozlicza, bo jeśli już nie w PL, to np. w CH z tego co wiem, nie ma podatku od zysków kapitałowych, więc w teorii 19% podatku Belki w kieszeni.
Są podatki od zysków kapitałowych jeżeli jest to twoje główne źródło dochodu. W praktyce polski broker może ci kazać udowodnić że rzeczywiście masz rezydencje podatkową poza polską a fiskusowi w CH będziesz musiał pokazać jakie aktywa masz / kupiłeś / sprzedałeś w ciągu roku podatkowego - jeżeli nie masz „tax at source” albo jeśli je masz a i tak rozliczasz się z fiskusem (masz taka możliwość jesli jestes na B Permit), albo
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@madstorm: Powinni cię wtedy przypisać do US w Warszawie odpowiedniego dla nierezydentów. W przypadku dywidendy podatek 19% zostanie normalnie pobrany + dostaniesz formularz skarbowy potwierdzający tę wypłatę. Co do 8C, to nie jestem pewny, bo jeszcze nie sprzedawałem, ale spodziewam się, że powinni go wystawić, tylko ewentualny podatek będzie do zapłaty za granicą.
@madstorm: to chyba za proste. Liczy się stan faktyczny. Nikt nikomu nie będzie wysyłał żadnych pitow z PL do CH. To co zarobiłeś w PL opłacasz belką, normalnie rozliczenie. Jak w CH będziesz zarabiał to zapłacisz 0 albo sporo w zależności jak będziesz inwestował. To skategoryzuje Cię jako prywatnego albo profesjonalnego inwestora. To nie jest tak ze ktoś Ci wyślę list i powie ze teraz jesteś jednym z nich, poczytaj tutaj
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@samuray: Na pewno nie jest tak, jak mówisz - jeśli polską giełdę trzebaby rozliczać w Polsce, to w takim wypadku amerykańską w USA i tak dalej, a to przecież tak nie działa. Siedziba brokera też moim zdaniem nie ma znaczenia, liczy się tylko rezydencja klienta.
Tak wiem że najlepiej po prostu zapytać u źródła, ale w związku z tym że temat dość skomplikowany, a ja nie władam biegle niemieckim, to podpytuję najpierw tutaj, ktoś już na pewno to przerabiał. @PLNY123 z udowodnieniem rezydencji nie będzie problemu, bo ja tu mieszkam.

However, in Switzerland, capital gains are generally tax-free. It means that investing in the stock market for the appreciation of stocks or ETFs is very efficient. You
Myślę ze w tej kwestii @ms93 ma racje, i możliwe że nikt nic nie powie bo interpretacje prawne jak wiadomo zależą nie tylko od przypadku ale również od osoby która tego dokonuje ;) Jakkolwiek optymalniej finansowo jest na pewno rozliczać giełdę w CH, bo nawet jeśli załapiesz się na inwestora profesjonalnego (w co jednak wątpię), to w zależności od zysku, sytuacji rodzinno-materialnej i podatków w gminie, zapłacisz raczej mniej niż 19% belki.