Wpis z mikrobloga

Pytanie do mirków i mirabelek ogarniętych w #safemoon. Jak wygląda kwestia rozliczenia tego w PIT-38? Pytam z ciekawości, bo nigdy nie spotkałem się z krypto którego ilość rośnie samoczynnie w portfelu. Standardowo w zeznaniu liczy się sprzedaż tokenów za fiaty jako przychód i podaje się sumę. Czy to, że liczba tokenów w portfelu rośnie bez przerwy jest traktowane jako jakaś darowizna w świetle prawa czy nie ma to żadnego znaczenia i ważne tylko ile PLN wydałem na oryginalne krypto przed zamianą w safemoon i za ile PLN ostatecznie to sprzedałem? Ilość tokenów będzie inna w momencie kupna i sprzedaży pomimo tego, że nie dodawałem nic do portfela osobiście. Mogą być jakieś problemy w razie kontroli?

#kryptowaluty #shitcoin #binance #gielda #prawo #podatki
  • 19
@peachoidpro: Skarbówkę nie interesuje co się dzieje z tokenami, jakie tranzakcję robisz między coinami itp. Skarbówkę interesuje tylko twój dochód po przejściu do fiat z kryptowaluty. Żaden urzędnik nie będzie siedział na bscscanach albo czytał kody smart kontraktów i analizował skąd nagle aż tyle zarobiłeś.

Skopiuje tutaj mój wcześniejszy komentarz z tego samego tagu:
Podatek płacisz na koniec roku od całego dochodu - dochód naliczasz tylko i wyłącznie jak przechodzisz na
@peachoidpro: żadna tam darowizna. normalnie kupiłeś za ileś tam, potem ci rośnie i ew. na to wypada mieć potwierdzenie, że nie bierzesz tego z dupy. sprzedasz, rozliczasz to co sprzedałeś. bez spiny
@nosmis: masz jak wół napisane, że nie można a powołujesz się na nieprawomocny wyrok, gdzie dalej masz podkreślone, że pomimo wyroku jest mało prawdopodobne, aby można było odliczyć koszt bez interwencji us.