Wpis z mikrobloga

Krymskotatarska bajka o mądrym ośle.

Opowieść znaleziona w książce "Baju, baju, z tatarskiego kraju" wydanej w 2017 roku przez Muzułmański Związek Religijny w RP.

Dawno temu żył pewien stary pasterz. Jego najlepszym przyjacielem i towarzyszem był osioł. Starzec był bardzo zżyty ze swoim zwierzęciem. Wszystkim ludziom opowiadał, że jego osioł jest najmądrzejszy na świecie. Jest nawet o wiele mądrzejszy niż każdy, nawet najlepszy wezyr krymskiego chana.

Kiedy do władcy dotarły te słowa, popadł w ogromny gniew. "Jak taki nędznik" - krzyczał chan - "śmie w ten sposób obrażać moich wezyrów!?" Polecono, aby ujęto pasterza i przyprowadzono go do pałacu.

Kiedy starzec stanął przed obliczem rozgniewanego władcy, nie przestraszył się jego wzroku. Wściekły chan zażądał od pasterza wyjaśnień, grożąc surową karą za jego zuchwałość.

"Mój łaskawy władco!" - odparł rezolutnie starzec - "Niestety, nie mogę w żaden sposób odwołać moich słów. Mój osioł faktycznie jest mądrzejszy od każdego twego wezyra. Pozwól, że ci to udowodnię".

"Otóż pewnego dnia wraz z moim osłem przechodziłem przez most. Nie zauważyliśmy, że w moście jest dziura. Osioł wpadł w nią, boleśnie uderzając się w nogę. Od tej pory, ilekroć tamtędy przechodzimy, mój osioł pamięta o tej dziurze i rozsądnie omija to miejsce. Cóż za mądre zwierzę!"

"Żyję na tym świecie już bardzo długo" - ciągnął starzec - "i widziałem, jak przez ten czas wielu twoich wezyrów zostało powieszonych za nieuczciwość, łapówkarstwo i wiarołomstwo. Niezależnie od tego, jak wiele przykładów surowych kar widzą, ich następcy wciąż dopuszczają się tych samych nieuczciwych praktyk, i w kółko spotyka ich ten sam los".

"Most twojej tolerancji dla nich jest bardzo szeroki, a oni wciąż wpadają w znajdujące się w nim dziury w postaci prawa. Nie tak, jak mój mądry osioł, który potrzebował tylko jednej bolesnej lekcji, aby nauczyć się omijać takie przeszkody".

Słowa te zrobiły na władcy duże wrażenie. Wypuścił starego pasterza wolno, wcześniej obdarowując go piękną derką dla jego mądrego osła.

#orientalista #literatura #folklor #bajki #powiesc #krym #tatarzy #islam #filozofia #ksiazki #muzulmanie
  • 4