Wpis z mikrobloga

II Dwie ewolucje

Różnice

Tradycyjna biologia przywołuje, jako kompetentnego sędziego sprawy, termodynamikę. Ta powiada, że typowy jest bieg zjawisk od większej ku mniejszej złożoności. Powstanie życia było procesem odwrotnym. Jeśli nawet przyjmiemy za prawo ogólne hipotezę o istnieniu "progu minimalnej komplikacji", po której przekroczeniu system materialny może nie tylko zachowywać aktualną organizację wbrew zewnętrznym zakłóceniom, ale nawet przekazywać ją, niezmienioną, organizmom potomnych, tot taka hipoteza wcale nie stanowi wyjaśnienia genetycznego. Kiedyś bowiem jakiś organizm musiał ów próg przekroczyć. Otóż nadzwyczaj doniosła jest kwestia, czy stało się to za sprawą tak zwanego przypadku, czy też przyczynowej konieczności?


No właśnie, jak to jest z tą abiogenezą. Od 1961 problem w dalszym ciągu nierozwiązany, chociaż nastąpiło wiele ciekawych przełomów na obrzeżach tematu (zespół Craiga Ventera tworzący pierwszy sztuczny organizm - https://www.youtube.com/watch?v=Txj8UCTo9d4, białka znalezione w meteorytach - https://theanalyticalscientist.com/fields-applications/proteins-in-space).

Pierwsza obejmuje okres od "startu" z materii martwej do wyniknięcia wyraźnie odgraniczonych od otoczenia żywych komórek. (...) Dziś sądzimy, że obejmował co najmniej połowę całego trwania ewolucji, to jest około dwu miliardów lat, a mimo to niektórzy specjaliści skarżą się na jego krótkość. Rzecz w tym, że wtedy właśnie skonstruowana została komórka, elementarna cegiełka budulca biologicznego.


Tutaj wiemy więcej niż Lem w 1961, pierwsze komórki pojawiły się przynajmniej 3.8 miliardów lat temu, 750 milionów lat po powstaniu Ziemi - https://www.livescience.com/41191-ancient-microbe-fossils-found.html

To, że znajdujemy coraz starsze ślady pierwszych komórek może sugerować, że życie mogło zacząć się rozwijać na Ziemi niedługo po tym jak wystarczająco wystygła. Może jest jakaś przyczynowa konieczność istnienia życia tam gdzie ma ono szansę istnieć? Trzeba będzie pewnie powiercić w księżycach Jowisza, żeby sprawdzić.

#roklema #summatechnologiae #lem #futurologia
  • Odpowiedz