Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (219)

Ukraina
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba przyjechał do Bukaresztu, aby wziąć udział w negocjacjach trójkąta Rumunii, Polski i Turcji. „Pozdrowienia z Bukaresztu. Dziś po raz pierwszy Ukraina bierze udział w negocjacjach trójkąta Rumunia, Polska i Turcja - wschodniej flanki NATO” - napisał minister na Facebooku. Minister spraw zagranicznych powiedział, że Bukareszt, Warszawa i Ankara utworzyły format trójstronny na szczycie NATO w Chicago w 2012 roku. Dziś po raz pierwszy zaprosili do swojego formatu gości - Ukrainę i Gruzję. I to nie jest tylko zaproszenie. To polityczny sygnał i konkretne działanie na rzecz wsparcia Ukrainy w trudnym momencie - dodał minister. Oddzielnie Kuleba będzie prowadził rozmowy bilateralne ze swoimi odpowiednikami na temat polityki i handlu.
[Komentarz własny]: Był taki bardzo krótki moment w naszej historii, kiedy taka możliwość przeciwstawienia się Rosji w relacji z Turcją, była brana teoretycznie pod uwagę: w XVIII wieku, jednak wówczas, słabnące pozycje obu krajów na to nie pozwoliły. W chwili obecnej, w takim układzie, znajdujemy się po zupełnie innej stronie szali wagi geopolitycznej. Czy będziemy to potrafili wykorzystać, to rzecz bardzo istotna, ale warto rozważać takie alianse, jak też poszerzanie Trójkąta Lubelskiego. Powracamy także do tradycji polityki piastowsko-jagiellońskiej, gdyż wtedy wyznaczone kierunki działania - jak widać - już w zupełnie innej, nowoczesnej rzeczywistości, są nadal żywe i rodzą nowe owoce.
Źródło

Obywatele Ukrainy to najliczniejsza grupa cudzoziemców posiadających zezwolenie na pobyt czasowy (do trzech lat) i stały (5-10 lat) w Polsce. Podaje się, że łącznie 478,5 tys. cudzoziemców w Polsce posiada zezwolenie na pobyt czasowy lub stały w Polsce, z czego Ukraińcy stanowią 54,5%. Oprócz Ukraińców największą grupę cudzoziemców posiadających zezwolenie na pobyt stanowią Białorusini (30,5 tys.), Niemcy (20,2 tys.), Rosjanie (12,9 tys.), obywatele Indii i Wietnamu (ponad 10 tys.).). Według różnych danych, dziś w Polsce może przebywać i pracować ponad milion obywateli Ukrainy. We Wrocławiu, trwają przygotowania do otwarcia Konsulatu Generalnego Ukrainy.
Źródło

Na Ukrainie w pierwszych trzech miesiącach 2021 r. doszło do 101 samobójstw lub prób samobójczych wśród dzieci. W ciągu ostatniego roku w kraju odnotowano 123 takie przypadki. Na początku tego roku w obwodzie kijowskim doszło do kilku kolejnych samobójstw nieletnich. Według zastępcy prokuratora generalnego Gunduza Mammadowa jednym z powodów wzrostu liczby samobójstw na Ukrainie jest kwarantanna. Jednocześnie wyjaśnił, że związek między rosnącą liczbą samobójstw a długotrwałą pandemią można prześledzić w innych krajach.
Źródło

Białoruś
Rząd Białorusi rozważa unieważnienie uchwały z 23 lutego, na mocy którego ceny zostały zamrożone do 1 marca, a następnie ich wzrost został ograniczony do 0,2%. Oświadczył to dziś wiceminister ds. Regulacji antymonopolowych i handlu Andrei Kartun. „Teraz rząd dyskutuje nad możliwym unieważnieniem tego dekretu i przejściem na bardziej liberalne środki. Kilka dni temu odbyło się posiedzenie Komisji Państwowej Regulacji Cen przy Radzie Ministrów, na którym rozważano tę kwestię. Myślę, że w najbliższej przyszłości ogłosimy konkretną datę zniesienia tego dekretu. Będziemy szukać bardziej kompromisowych mechanizmów - powiedział. Oprócz uchwały nr 100 w zakresie regulacji cen istnieje również rezolucja MART, która ogranicza wielkość marż handlowych na towary o znaczeniu społecznym. Ten system regulacyjny obowiązuje od wiosny ubiegłego roku.
Źródło

Łukaszenka raczej nie utrzyma się na dłużej u władzy, jeśli nadal będzie rozprawiał się z przeciwnikami, powiedziała w czwartek ambasador USA na Białorusi Julie Fisher. Zwróciła też uwagę, że Waszyngton jest zaniepokojony rosnącą zależnością Mińska od Moskwy na tle masowych protestów, które rozpoczęły się po ubiegłorocznych wyborach prezydenckich. „Jesteśmy świadkami osłabienia suwerenności i niepodległości Białorusi, co niepokoi Stany Zjednoczone” - powiedziała Fisher. „Uważamy, że Białoruś ma ogromne możliwości gospodarcze dla Zachodu. Ale w obecnych warunkach bardzo trudno sobie wyobrazić, jak można je wdrożyć”- powiedziała ambasador USA.
Źródło

Litwa
Kiedy Bank Litwy zaczął w środę sprzedawać pamiątkowe srebrne monety o nominale 20 euro, system się zepsuł i nie działał przez dwa dni. Handel wznowiono w piątek, ale nie każdemu udało się wejść do e-sklepu. Oburzona społeczność numizmatyczna zarzuca Bankowi Litwy tworzenie nierównych warunków i nie ukrywa, że zakłócenia w czasach sprzedaży monet stały się powszechne. A teraz wyjaśnienie: tak wielkie zainteresowanie dotyczyło sprzedaży monet okolicznościowych wydanych z - "Pięknej okazji - 230 rocznicy Konstytucji 3 maja Rzeczpospolitej Obojga Narodów i aktu ślubu wzajemnego".
Źródło

Łotwa
W najbliższy weekend, od 24 do 25 kwietnia, w okręgach Pļaviņas i Krustpils odbędą się ćwiczenia Gwardii Narodowej „Arona 2021”. Ćwiczenie jest organizowane przez 55 Batalion Piechoty i 56 Batalion Wsparcia Bojowego 3 Brygady Łatgalii Gwardii Narodowej. Celem ćwiczenia jest przygotowanie Gwardii Narodowej do pełnienia obowiązków służbowych oraz sprawdzenie przygotowania fizycznego i teoretycznego Gwardii Narodowej, w tym umiejętności indywidualnych i umiejętności wykonywania zadań w oddziale. W ćwiczeniach wezmą też udział dowódca Narodowych Sił Zbrojnych Łotwy generał porucznik Leonīds Kalniņš i dowódca Gwardii Narodowej generał brygady Egils Leščinskis. Gwardia Narodowa jest liczbowo największą jednostką Narodowych Sił Zbrojnych i podstawą obrony narodowej. Gwardia Narodowa jest reprezentowana na całej Łotwie - w Zemgale, Łatgalii, Vidzeme i Kurzeme. Dziś ponad 8300 obywateli Łotwy bezinteresownie zdobyło i nadal doskonali umiejętności i zdolności niezbędne do obrony Łotwy, w przerwach poza głównymi zajęciami - pracą lub studiami.
Źródło

Estonia
W poniedziałek Estonia podpisze protokół o wspólnym zamiarze budowy podmorskiego tunelu do Finlandii. Na posiedzeniu gabinetu w czwartek rząd zgodził się zezwolić ministrowi gospodarki Taavi Aas na podpisanie umowy z Finlandią. Jego zawartość zostanie upubliczniona po podpisaniu - poinformował rząd. Umowa intencyjna nie oznacza, że tunel na pewno powstanie w przyszłości. Umowa oznacza, że plan może zostać dodany do Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T), co stwarza możliwość ubiegania się o fundusze europejskie w przyszłości. Ministerstwo Gospodarki i Komunikacji w najbliższej przyszłości ponownie uruchomi Grupę Roboczą ds. Tunelu Tallin-Helsinki, w skład której wejdą przedstawiciele rządów oraz władz miejskich Tallina i Helsinek.
Źródło

Polecam:
Społeczność międzynarodowa musi teraz zdecydować, jak długo jeszcze pozwoli Kremlowi w ten sposób się zastraszać. Putin mógł na razie nakazać wycofanie swoich posiłków, ale obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby w razie potrzeby powtarzał tę straszną taktykę. Co najważniejsze, nadal kontroluje potężne siły na okupowanej wschodniej Ukrainie i oczekuje, że władze ukraińskie zaakceptują warunki pokojowe, które śmiertelnie podważyłyby niezależność ich kraju. Peter Dickinson dla Atlantic Council.
Putin wycofuje wojska, ale wojna rosyjsko-ukraińska trwa

Materiał youtube (15 min.): Jacek Bartosiak opowiada, czym jest test samodzielności państwa średniego i zadaje pytanie, czy Polska go zdaje w obecnej sytuacji strategicznej.
Jacek Bartosiak opowiada, czym jest test samodzielności państwa średniego

Materiał youtube (1 godz.) - o rosyjskiej kulturze strategicznej i aktualnej sytuacji, na podstawie książki Marka Budzisza "Wszystko jest wojną" rozmawiają w programie "Rozróby u Kuby" dr Agnieszka Bryc UMK w Toruniu, Marek Budzisz, Jerzy Marek Nowakowski i Jacek Bartosiak.
Wszystko jest wojną

Czy ukraińskie wojsko jest gotowe do odparcia ataku armii rosyjskiej z Krymu? Czy mieszkańcy regionu Chersonia boją się inwazji? Kto i dlaczego jedzie do jednostek obrony terytorialnej - choć rozumie, że jutro może być wojna? Dziennikarze hromadske spędzili trzy dni w regionie Chersonia, aby zrozumieć, jakie panują tam nastroje i na co wszyscy się przygotowują.
„Ogień jak najbardziej”. Jak region Chersonia przygotowuje się do odparcia ewentualnej ofensywy ze strony Krymu

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Ten_od_Hanki: Co do tego trójkąta Bukaresztańskiego to powiem jedno: Wow!. W końcu jakaś inicjatywa państw regionu z jakąś spójną wizją i poglądami na dany temat a nie prawicowa wersja międzymorza gdzie do jednego worka wrzuca się Węgry a pomija Ukrainę (widziałem takie mapy na jakimś prawicowym portalu). Bardzo podoba mi się inicjatywa zobaczymy co z tego wyniknie. Turcy jak już się w coś angażują to nie lubią rzucać sów na
  • Odpowiedz
Bukareszt, Warszawa i Ankara utworzyły format trójstronny na szczycie NATO w Chicago w 2012 roku. Dziś po raz pierwszy zaprosili do swojego formatu gości - Ukrainę i Gruzję. I to nie jest tylko zaproszenie. To polityczny sygnał i konkretne działanie na rzecz wsparcia Ukrainy w trudnym momencie - dodał minister


@Ten_od_Hanki: Nawet nie wiedziałem, że istnieje taka inicjatywa. To bardzo dobra wiadomość, a zaproszenie Ukrainy i Gruzji do rozmów jest sygnałem, że ten format nie jest wydmuszką, tylko faktycznie chce coś w regionie robić. Mamy wspólne interesy, więc jest duże pole do porozumienia. Szczególnie cieszy postawa Turcji, która nie uznała rosyjskiej aneksji Krymu, jak również fakt, że Polska – która nie leży nad Morzem Czarnym – jest w tej układance brana pod uwagę.

W końcu jakaś inicjatywa państw regionu z jakąś spójną wizją i poglądami na dany temat a nie prawicowa wersja międzymorza gdzie do jednego worka wrzuca się Węgry a pomija Ukrainę (widziałem takie mapy na jakimś prawicowym
  • Odpowiedz
@Ten_od_Hanki: mam kilka pytań. Czy czasami Turcja nie współpracuje blisko z Rosją? Jaki sens miało zaproszenie do takowych rozmów Ukrainę, która jest na wojnie z sojusznikiem jednego z założycieli? Trójkąta

Drugie pytanie, to czy jest jakaś przybliżona data utworzenia tego tunelu z Estonii do Finlandii? Bardzo mnie to ciekawi
  • Odpowiedz
@RwandyjskiFront: Turcja ogólnie współpracuje ze wszystkimi, jeśli ma w tym interes. Tak było za czasów Wysokiej Porty, tak jest i za Erdogana ( ͡º ͜ʖ͡º). Natomiast warto zauważyć, co Erdogan wie, że Turcja jest w ciągu najbliższych lat na geopolitycznym kursie kolizyjnym z Rosją w wielu aspektach - od Kaukazu, po Syrię i Libię, od gazu po nowoczesne technologie. Także pojmowanie Turcji jako sojusznika Rosji,
  • Odpowiedz