Wpis z mikrobloga

Sory za mile na zdjęciu - ogarnę to i zmienię na kilometry przed następnym razem żeby było po "ludzku" !


@ijones: Kiedy to właśnie system metryczny nie jest "ludzki". Wprowadził go Bonaparte - wysłał naukowców aby zmierzyli odległość od bieguna północnego do równika, a następnie podzielili ją przez 10.000 i w ten sposób powstał kilometr. Mila lądowa to natomiast 1000 dwukroków, czyli odległość jaką pokonuje człowiek wykonując 2 kroki -
  • Odpowiedz
System anglosaski jest bardziej ludzki i intuicyjny, niż system metryczny ;)


@zbyszek_75: haha - pewnie masz dużo racji - ale prawdę powiedziawszy to imperialny system miar ( anglosaski ) w dzisiejszych czasach jest w użyciu tylko chyba w USA i Bangladeszu oraz w bardzo okrojonej wersji w UK ( choć w UK już większość rzeczy jednak metrycznie )

Ja też przywykłem do prędkości i odległości w milach ale jednak na
  • Odpowiedz
@PanDomestos: No nie da się ukryć że wybieram miejsca gdzie jest raczej mniej ludzi i samochodów, żeby mieć drogę dla siebie :)

W Szkocji Ludzie są skupieni głównie w miastach i miasteczkach - nie widuję tu wielu domów stojących samodzielnie gdzieś w polach jak to ma miejsce w Polsce że jak jedziesz drogą to praktycznie cały czas ciągnie się sznur domów i wszystko po horyzont upstrzone jest budynkami.

Są ogromne połacie takiej trawiastej pustki dosłownie 20 minut jazdy rowerem od miasta.
Miasto kończy się "nagle" i cyk jesteś pośrodku
  • Odpowiedz
System anglosaski jest bardziej ludzki i intuicyjny, niż system metryczny ;)


@zbyszek_75: to, że powstał na podstawie grubości kciuka może i jest bardziej ludzkie, ale na pewno nie intuicyjne. W systemie metrycznym kolejne miary są dziesięciokrotnością poprzedniej i to moim zdaniem zapewnia intuicyjność. To nie różnica między calem, a centymetrem jest tu kluczowa tylko relacja cal vs. stopa, a cm vs. metr.
  • Odpowiedz
@puchacz22: To jest dłuższy temat. Zanim przyjęliśmy system dziesiętny, używaliśmy systemu dwunastkowego. To nie dziwne, biorąc pod uwagę fakt, że mamy 12 miesięcy, czy też 12h dnia i 12h nocy (zastanawiające jest też, że godzina to 60, a nie 100 minut). Aby policzyć "ręcznie" do 10 potrzeba obu dłoni i wszystkich palców. Aby policzyć do 12 wystarczą 4 palce (oprócz kciuka) - wszystkie dzielą się na 3 części co daje 3x4=12. Można to też zauważyć w nazwie liczb w obcych językach. My przyjęliśmy system dziesiętny wcześniej, niż opracowaliśmy język i dlatego nazwę liczb 11 i 12 mamy standardową, z końcówką "naście", ale u naszych zachodnich sąsiadów wygląda to inaczej:

język angielski:
10 - ten
11 - eleven
12
  • Odpowiedz
chwalić?


@Elnath: Z całym szacunkiem ale myślę że słowo które powinno być użyte w miejsce "chwalić" to "dzielić się" - i tak , jak najbardziej - popraw mnie jeżeli się mylę ale to właśnie na tym polega idea wykopu i wykopowe tagi - tam się skupiają ludzie o konkretnych zainteresowaniach i dzielą się swoimi pasjami.

Ja np mam taką że jeżdżę na rowerze i lubię sobie popatrzeć na zdjęcia Mirkow z ich rowerowych wypraw i pogadać o swoich , zobaczyć jakie mają sprzęty i gdzie jeżdżą
  • Odpowiedz
  • 1
@ijones podświadome dzielenie się, jest tym co napędza to że jeździsz częściej więcej itd, gdzies o tym czytałem (endomomndo) niestety źródła nie przytoczę
  • Odpowiedz
@ijones: Do polskiej granicy mam z 1000km ( ͡° ͜ʖ ͡°) za 3 tygodnie jedziemy na około miesiąc ( ͡° ͜ʖ ͡°) Do Szkocji w odwiedziny jak Covid odpuści ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz