Wpis z mikrobloga

Wczoraj cały dzień na działce, ale jako, że zabrałem młodego to niewiele dało się zrobić.

Skręciłem ostatnią podniesioną grządkę - w tej będą truskawki (zamiast tych patyczków) sadzonki powinny przyjść jutro. W międzyrzędziach posadziłem dymkę, która jeszcze mi została. Wymiary skrzynki: 2,4 m x 0,8 m x 0,2 m. Na dno poszła warstwa ok. 8 cm gałęzi i liści ze ściętej na jesieni jabłoni, a na to ziemia ogrodnicza z kompostem.

Postanowiłem też poeksperymentować z wieżą ziemniaczaną. Skręciłem z pozostałych desek skrzynkę 0,4 m x 0,4 x 0,2 m - na dno poszło 10 cm ziemi, na to pójdą ziemniaki i więcej ziemi. W sezonie będę sukcesywnie dokładał kolejne obrzeża z desek i dosypywał ziemię, tak żeby na jesieni wieża miała 60 - 70 cm wysokości. Podobno w ten sposób z jednej rośliny można uzyskać większy plon niż uprawiając w sposób tradycyjny.

#zieloneidahoo #ogrodnictwo #domowyogrod #truskawki #warzywa #ziemniaki #ogrod #dzialka #uprawiajzwykopem
Idahoo - Wczoraj cały dzień na działce, ale jako, że zabrałem młodego to niewiele dał...

źródło: comment_1618821188ElBqyYDNWm3guYVPFgzGHn.jpg

Pobierz
  • 12
@Kinior teraz czy w ogóle?

Teraz do gruntu możesz siać:

- marchew;
- pietruszkę;
- rzodkiewkę;
- bób;
- buraki;
- cebulę;
- czosnek jary;
- fasolę;
- groszek;
- szpinak;
- pora;
- sałatę...

W podniesionej grządce możesz siać normalnie wszystkie warzywa jakie siałbyś na takiej normalnej.
@Kinior paprykę posadź z rozdsady jak minie ryzyko przymrozków - zwyczajowo po 15 V

Tak samo pomidory i dyniowate: ogórki, arbuzy, melony, dynie...
@Kinior a tego to nie wiem... Ja papryki mam w donicach 10 l, ale to przy wysokości 20 cm wyszło by ok. 22,5 cm między roślinami, a to trochę mało.

Pomidory chce dać po 6 krzaków na skrzynkę 1,2 m x 0,8 m, czyli w odstępie 40 cm między krzakami
@Idahoo: dzięki! liczyłam i liczyłam i też wychodziły mi takie kosmiczne ilości ( ͡° ʖ̯ ͡°) zamówiłam 50 worków na 2 skrzynie, zobaczę czy wystarczy. Powodzenia z uprawami! :)
@balbinka trzeba liczyć tak 25-30% wiecej - do grzadek warzywnych weszło mi 850 l (17 worków) + 120 l świeżego kompostu, grządki o łącznej pojemności ok. 670 litrów.

Z tą podobnie - teoretycznie pojemnosc 384 l, a weszło 500 l ziemi + jeszcze gałęzie na dno... Niestety ziemia w workach jest dużo luźniej sypana niż potem na grzadke i nawet bez ubijania wchodzi sporo więcej
@Idahoo: matematycznie, na 1 skrzynię (1,2m x 2,2m x 30cm) wychodziło mi prawie po 0,8m3 ziemi, czyli mniej więcej tyle, ile zużyłam na cały przydomowy ogródek, gdy wyrównywaliśmy teren i przygotowywaliśmy pod trawnik ()
na razie wysypałam dno przekompostowaną korą i jutro, jak przyjedzie ziemia będziemy wsypywać worek po worku zaczynając od 1 skrzyni. Chciałabym się zamknąć w 60 workach w sumie, ale liczę się z tym,