Wpis z mikrobloga

Jak to ugryźć? Da coś się jeszcze z tym zrobić więcej?

- Laptop jest zablokowany w trybie EFI hasłem 64+ i nie da rady go wyczyścić ani przeinstalować systemu, nie chce bootować z innych dysków, reset hasła EFI nie wchodzi w grę bo trzeba będzie wymienić całą płytę główną

- Laptop jest zaszyfrowany, a odszyfrowanie następuje po zalogowaniu na konto standardowego użytkownika

- Aby dostać się na konto Admina (32 znakowe hasło) trzeba najpierw się zalogować na konto standardowe (inne 32 znakowe hasło) przez powłokę "login" w terminalu, konto Admina nie jest widoczne na ekranie logowania ani w ustawieniach

- Konto ROOT jest ukryte i zabezpieczone hasłem 64+

- Laptop jest spięty w iCloud więc w każdej chwili może zostać zablokowany lub wyczyszczony

- Śrubki na spodzie są pomalowane lakierem także jego "modyfikacja" będzie widoczna

Może warto coś jeszcze zrobić? Thread Model to dostęp fizyczny. Nie biorę pod uwagę organizacji trzyliterowych bo nie jestem na tyle cennym łupem. Lubię po prostu czuć się bezpiecznie w razie kradzieży czy przy próbie dostępu fizycznego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#informatyka #komputery #security #sysadmin #apple taguję --> #linux <-- bo sporo tam ogarniętych ludzi choćby jak @wytrzzeszcz czy @fervi
Pobierz
źródło: comment_1618761647dhzJjL75zgLybV18KWfq7V.jpg
  • 33
@hiperchimera: @virusriddle: nie, po prostu dbam o swoje dane oraz "cyfrowe" życie a dobrze jest dmuchać na zimne. :)

PS. Czy któreś z Państwa stosuje się do zasady backup 3-2-1 w razie utraty danych co jest dość bolesne? Nie? A no właśnie jak większość ludzi a potem jest tylko płacz i zgrzytanie zębów bo dziecko mi usunęło zdjęcia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Pawel993: jak mieć kopię całego systemu operacyjnego w iCloud? Co jeśli iCloud padnie w tym samym momencie kiedy ukradną mi laptopa? Może niech lepiej kolega poczyta o zasadzie backup 3-2-1 bo to co kolega przedstawił to troszkę za mało
Laptop jest zaszyfrowany, a odszyfrowanie następuje po zalogowaniu na konto standardowego użytkownika


@CarlVonVogel: nie miałem nigdy mac'a ale kierując się logiką z linuxa to zaszyfrowany jest tylko /home a reszta z / już nie? Szyfrowanie całego dysku polegałoby na tym że nie bootuje przed podaniem jeszcze innego hasła chyba że na mac'u to wygląda zupełnie inaczej?
@nahkranoth: zaszyfrowany jest cały dysk twardy, nie sam katalog domowy. Odszyfrowanie następuje po zalogowaniu się na komputerze z poziomu jedynego użytkownika na ekranie logowania - użytkownika standardowego. Konto Administratora jest ukryte z poziomu ekranu logowania oraz ustawień i dostępne tylko poprzez powłokę "login" w terminalu. Aby wysadzić większe szkody należy więc obejść 2-3 hasła (standard -> admin -> root) bez tej sekwencji nie zalogujesz się na konto Admina czy ROOTa.
jak mieć kopię całego systemu operacyjnego w iCloud? Co jeśli iCloud padnie w tym samym momencie kiedy ukradną mi laptopa? Może niech lepiej kolega poczyta o zasadzie backup 3-2-1 bo to co kolega przedstawił to troszkę za mało


@CarlVonVogel: wiem co to jest 3-2-1, ale czemu chcesz backupować cały system operacyjny? xd
po co ci kopia sterownika do drukarki który sobie możesz ściągnąć z neta ¯\(ツ)_/¯

jak się boisz że
@Pawel993: o tym też mówię z tym że cały OS leży w 2 miejscach na wszelki wypadek a dane w 3-4 więc myślę że jest ok. Poza tym nie chciałoby mi się ponownie ustawiać systemu pode mnie, każdej opcji, checkboxa i idealnie ułożonego okna aplikacji co do milimetrów na ekranie jak mi pasuje. W ogóle dziwię się Apple że okna aplikacji nie są w tej samej pozycji - Jobs by nie
@open-alpha: poza tym 1-2 próbowałem i powiem tak - nie wiem czemu się tak jaracie bo przez chwilę jest fajnie a potem zjazd albo kara bo nielegalne. Tak samo alko - po co chlać skoro agresja albo się po tym nie myśli i ubija motorykę ciała? Nonsens jak dla mnie więc...