Wpis z mikrobloga

Małpi łobuz kocha najbardziej i dlaczego gnębienie jest skuteczną strategią ewolucyjną
Frodo to szympans o masywnej budowie ciała i przewyższający rozmiarowo swoich braci oraz siostry ze społeczności Kasakela która żyje w Parku Narodowym Gombe w pobliżu jeziora Tanganika w Tanzanii. Prymatolog Jane Goodall która przez lata obserwowała te małpy nazwało go "prawdziwym tyranem". Jego "demoniczna passa" zaczęła się dosyć wcześniej bo już od najmłodszych lat rzucał w obserwujących go ludzi kamieniami co było wyjątkiem wśród innych naczelnych z tej grupy. Frodo miał brata Freuda i badacze przewidywali że w przyszłości to jeden z nich zostanie alfą społeczności.
Frodo był agresywny w stosunku do wszystkich innych szympansów przez co one się go bały, a on dzięki temu miał łatwą drogę na szczyt hierarchii. Kiedy dorósł był jednym z największych szympansów, jakie kiedykolwiek zaobserwowano w tej społeczności. U szczytu swojej kariery z lubością zabijał małpy z innych gatunków, ale pozbawił życia i okaleczył również kilka innych szympansów. Atakował też ludzi, rzucił się na rysownika który odwiedzał park narodowy i dotkliwie go pobił. Był agresywny również wobec badaczy czego kulminacją było zabicie 14 miesięcznego ludzkiego dziecka które siostrzenica członka zespołu badawczego przyniosła na jego terytorium. W rezultacie Departament Parków Narodowych Tanzanii rozważał zabicie Froda.
Jednak to jego brat Freud jako pierwszy został alfa, miał znacznie bardziej pokojowe podejście do przywództwa i tworzył koalicję z innymi członkami stada przez co mimo ze słabszy od Froda to cieszył się większą sympatią i więcej szympansów chciało go bronić. Okazja do przejęcia władzy przez Froda nadarzyła się kiedy Freud i reszta jego "gwardii" zachorowała na świerzbowiec, osłabieni chorobą byli łatwym celem dla Froda który zastraszył kilka innych szympansów i obalił swojego brata z tronu.
Kiedy osiągnął upragnioną pozycję alfy społeczności, poprzez zabicie poprzedniego przywódcy nie ustał w gnębieniu innych małp z grupy Kasakela. Często poniżał, okaleczał, mordował żeby dać jasny sygnał że jest najsilniejszy i każdy kto wystąpi przeciwko niemu skończy źle.
Co ciekawe mimo swojej agresywnej natury i tyrani Frodo odniósł ogromny sukces reprodukcyjny. Samice chętnie z nim kopulowały, spłodził bardzo dużo dzieci(nawet z własną matką, a owocem ich kazirodczego związku było chorowita małpa która szybko zmarła) przez co przekazał swoje geny w dużej ilości dalej różnym samicą. Z perspektywy ewolucyjnej niewątpliwie odniósł sukces.
Jego koniec nie był zbyt szczęśliwy bo w końcu i on się zestarzał oraz zachorował przez co nie mógł już dalej rządzić silną ręką i został obalony przez koalicję innych samców. Dotkliwie okaleczony dogorywał na uboczu grupy, aż w końcu zdechł.

Frodo to skrajny przykład, ale przypadki gnębienia badacze zaobserwowali w praktycznie każdej zhierarchizowanej grupie naczelnych. Nieszczęsna małpa na dole hierarchii jest wielokrotnie atakowana i zaczepiana przez osoby znajdujące się wyżej w grupie. Czasami są bici i gnębieni każdego dnia. To wzmacnia więzy pomiędzy innymi małpami bo mają wspólnego wroga i mogą rozładować agresję oraz napięcie na "koźle ofiarnym". Kiedy usuwano taką ofiarę ze stada, grupa aspirujących do przywództwa małp natychmiast znajdowała sobie nowy obiekt do okazania swojej dominacji.
Aby dostać się na szczyt, samce alfa często znęcają się nad każdym szympansem, który stanie im na drodze. „Szympansy są naturalnymi prześladowcami i często to widuję” - mówi Richard Wrangham z Harvard University w Cambridge w USA. Badanie genetyczne z 2014 roku dotyczyło rodziców wszystkich szympansów urodzonych w latach 1995-2003 i ujawniło bezpośredni związek z gnębieniem innych a sukcesem reprodukcyjnym. Dominujące i agresywne szympansy spłodziły więcej potomstwa niż ich łagodniejsze odpowiedniki. Wydaje się, że dla dominujących członków sensowne jest poświęcanie tak dużej ilości czasu na utrzymanie swojego statusu i znęcanie się nad innymi bez powodu.
Zjawisko "bullyingu" zaobserwowano nie tylko u naczelnych ale też u hien, niektórych ptaków a nawet ryb. Wszędzie tam gdzie pojawia się jakaś hierarchia. Czy inaczej jest u ludzi? Zjawisko gnębienia jest też powszechne wśród nas, w wielu różnych kulturach. Zapewne wielu ludzkich "alf" zbudowało swoją pozycję na gnębieniu i poniżaniu innych.

https://en.wikipedia.org/wiki/Kasakela_chimpanzee_community
http://www.bbc.com/earth/story/20160822-why-bullying-is-such-a-successful-evolutionary-strategy
#blackpill #redpill #biologia #przyroda #ciekawostki #malpycontent #malpycontent #ewolucja #gruparatowaniapoziomu
NiskiManlet - Małpi łobuz kocha najbardziej i dlaczego gnębienie jest skuteczną strat...

źródło: comment_1618304899t6SjVCgI6I3ccYMCSU0Xwg.jpg

Pobierz
  • 58
  • Odpowiedz
@Niski_Manlet: Wszystkie historie o szympansach to kopalnia ciekawostek i blackpilla. Kiedyś oglądałem dokument gdzie była pokazana wojna szympansich plemion i gdyby odpowiednio dobrać słowa i trochę podkoloryzować to niczym by się to nie różniło od historii o wojnie jakichś plemion w antyku xD
  • Odpowiedz
@reynevayen: To autorka artykułu, której polecasz rysowanie. W którym miejscu op przenosi wyniki obserwacji szympansów na ludzi. Cytat daj. Bo chyba nie tu:

Czy inaczej jest u ludzi? Zjawisko gnębienia jest też powszechne wśród nas, w wielu różnych kulturach. Zapewne wielu ludzkich "alf" zbudowało swoją pozycję na gnębieniu i poniżaniu innych.

Bo to nie ma żadnego związku z poprzednimi obserwacjami szympansów ale jest oddzielną obserwacją na temat ludzi.
  • Odpowiedz