Wpis z mikrobloga

Mireczki, proszę o poradę. Lvl 28. Ostatnie kilka lat byłem związany z branża hotelarska i eventową. Od roku bardzo kiepsko a od stycznia bez pracy.

Podjąłem decyzje o rozpoczęciu nauki żeby moc zacząć coś w IT. Obrałem jako cel frontend developer i obecnie ogarniam HTML i CSS. Pomalutku idę do przodu.

Moje pytanie - jak oceniacie ‚nasycenie’ rynku na stanowisku junior front dev? Chodzi mi o trudność/łatwość wejścia do branży/podjęcia pracy jako junior. Jestem na początku i za Wasza dobrą radą mogę jeszcze delikatnie zmodyfikować plan jeżeli okaże się, ze jest mało miejsca dla nowych frontend juniorów. Z góry dzięki za Wasze rady.

Liczę, ze z nauka zejdzie mi jeszcze do końca roku (im więcej wiem... tym mniej). Po roku od rozpoczęcia pracy chciałbym dojść do poziomu 5k netto. Da radę?

#webdev #programowanie #frontend #programista15k #html
  • 14
@cherrz: akurat żaden bait. Nie znam rynku wiec pytam. Artykuły jakie znajduje są w większości sprzed kilku lat wiec trudno mi ocenić zapotrzebowanie na rynku. Ogłoszenia o prace się pojawiają, wiem tez jakie umiejętności są wymagane ale nijak mogę oszacować ile osób aplikuje na jedno ogłoszenie...
@dawpis gorzej niż frontend wybrać nie mogłeś jak coś xD Teraz to już lepiej chyba nauczyć się php-a i wordpressa i klepać jakieś gówno stronki. Jeszcze jakbyś był studentem to jakieś szanse są. Generalnie w rok czasu można ogarnąć wiedzę na juniora, jak ktoś jest zdolny ale drugie tyle będziesz szukać pracy.
@Sheppard28: uważam, że się mylisz. Jak się niedawno rekrutowałem to jeszcze miesiąc po zatrudnieniu dzwonili do mnie z innych firm, że są chętni mnie zatrudnić. Teraz jest hossa na programistów (jak zaczynała się korona to rzeczywiście kilka osób zwolnili, głównie z jakichś działów R&D). Zresztą to nie tylko mój pogląd. Wystarczy spojrzeć na forum 4programmers, gdzie forumowicze mówią to samo.
Ja mam wrazenie ze nawet rynek seniorow jest przesycony


@Sheppard28: jeszcze nie, ale za jakiś czas będzie, będzie to widać po spadających stawkach

@dawpis: teraz przychodzi po 600 CV na stanowisko juniora, więc ciężko się przebić, ale jak czujesz, że to Twoje powołanie i łatwo się nie poddasz to możesz próbować, ze swojej strony polecam bardziej szukać jakieś niszy niż frontendu, w który pchają się teraz dosłownie wszyscy
@Sztuczny_Snieg: Też mam podobne zdanie. 600 cv może być na jakieś stanowisko juniorskie lub staż z wysoką stawką. Proces filtracji i rekrutacji przejdzie z tego może 2-3 %. OOP, zagwozdki js, js pod spodem, event Bub, async await, jakieś trudniejsze selektory, klasy, moduły. Pewnie z 90 % ludzi w tych 600 cv będzie miało z tym problem. Jak się dobrze przygotujesz i zrobisz 1 większy projekt od początku do konca +
@dawpis: Zamiast zakładać temat instaluj VSC i rób swoje projekty w wolnym czasie. Jak wytrzymiesz 2-3 miesiące i się wkręcisz to później z górki. A nikt ci nie powie co będzie za rok-dwa. Równie dobrze za 2 lata pieniądz może upaść, może być wojna, cokolwiek innego - czas i tak przeleci. Jak chcesz iść we front to ciśnij JS'a. Sraj na Jquery i odpuść na razie frameworki. Skup się na mocnych