Wpis z mikrobloga

2020 rok obfitował w różne dziwne wydarzenia, ale chyba jedną z najbardziej kuriozalnych rzeczy były protesty w największych miastach w Polsce, głównie polskich nastolatków, po śmierci George'a Floyda.
Nikt do tej pory nie wyjaśnił, jak ten biały przywilej (white privilege), o który chodzi członkom ruchu BLM w Stanach ma się do nas, do Polski i Polaków. Postkomunistycznego kraju w Europie Środkowej, kraju który nigdy nie miał kolonii, a niewolnictwo skończyło się jeszcze w średniowieczu, kraju bardzo jednolitym etnicznie, kraju, który ciągle próbuje gonić Zachód pod kątem PKB, wynagrodzeń i jakości życia.

Na zdjęciu marsz pamięci Floyda w Poznaniu.
#bekaztwitterowychjulek #bekazlewactwa #usa #blm
Lolenson1888 - 2020 rok obfitował w różne dziwne wydarzenia, ale chyba jedną z najbar...

źródło: comment_1617091101GkTCTzGLMbbxeVaHtnEhpZ.jpg

Pobierz
  • 106
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@dqdq1: @fantazm: Uproszczając, pańszczyzna miała mniej wspólnego z niewolnictwem niż wpółczesny system prawno-podatkowy. Tydzień pracy wynosił około 4-5 dni, a samą pańszczyznę odrabiano około 40-100 dni w roku (dla porównania, na podatki pracujemy dziś w Polsce około 160 dni). W jej schyłkowym okresie rzeczywiście dochodziło do coraz większej ilości nadużyć, jednak są nadal mocno przekolorowane w "popularnonaukowym" ujęciu historii. Warto pamiętać, że mimo wszystko zniesienie pańszczyzny w mniej-więcej
  • Odpowiedz
, pańszczyzna miała mniej wspólnego z niewolnictwem


@kotek_wrocek: sam pomysł posiadania człowieka na własność (a o tym można gdy można mu zakazać opuszczenia wsi) to niewolnictwo.
  • Odpowiedz
@Lolenson1888: musze cie poprawić OPie, bo akurat niewolnictwo w prawie IRP istaniało aż do jej upadku. III Statut Litewski (1588) pozwalał przemieniać jeńców wojennych w niewolników. Jakkolwiek, oczywiście nie jest to ten sam charakter niewolnictwa co np. w Stanach w XIX wieku.
  • Odpowiedz
@dqdq1: Umowy feudalne nigdzie nie stwierdzały, że chłop był czyjąś własnością. Co więcej, przez cały okres panowania tego systemu istnieli także tzw. "wolni kmiecie", który nie podlegali w żaden sposób żadnemu feudałowi, a jedynie królowi, któremu bezpośrenio płacili podatki.
  • Odpowiedz
@kotek_wrocek: w praktyce był uwiązany i ubezwłasnowolniony. Wprost nazywam to niewolnictwem.

W XIX wieku chłopi opuszczali wsie ze względu na przyrost ludności, prymitywne metody uprawy roli nie pozwalały utrzymać się całym rodzinom z uprawy ziemi.
  • Odpowiedz
@Lolenson1888: bo wielkomiejskie julki są jak incele, dla nich internet to świat realny.
Ogólnie to jak zaczęła się ta inba to tyle kont na fejsie i insta musiałem #!$%@?ć z obserwowanych, że szok xD Zostały prawie tylko japońskie gdzie praktycznie nikt nie dawał o to #!$%@?, a jedna typiara wprost napisała, żeby jej nie pytać co sądzi o sytuacji w usa bo ją obchodzi tylko jej muzyka i jej fani
  • Odpowiedz
@Lolenson1888: Jest to głupie i sam bym tam nie poszedł, ale dla kontrastu wspomnę ze sam na Św. Patryka zakładam zielona czapkę i pije Guinessa a potem zielone piwo. Niby to się do nas nie ma, ale podoba mi się sposób celebracji, wiec moze dla nich to ważne. Plus jakiś tam skutek odnieśli bo piszesz o tym po roku.
  • Odpowiedz
@maniok: plus jakby nie wierzgał tylko spokojnie dał się skuć to by nic się nie stało. Ludzie nawet w europie wiedzą że policjanci w ameryce się nie #!$%@?ą, ale do niektórych to dalej nie dociera.
  • Odpowiedz
@Lolenson1888: nie no niewolnictwo sie tak jakby skonczylo w 1989 kiedy polak robak mogl w koncu dostac paszport by wyjechac za granice

wczesniej i zagranica i zssr nie pozwalaly tym biedakom wyjechac zeby nikt nie zobaczyl jak oni traktuja swoich murzynow XD
  • Odpowiedz
W gruncie rzeczy pańszczyzna to praktycznie niewolnictwo


@fantazm: Do tego 99% tej protestującej młodzieży to potomkowie chłopów pańszczyźnianych, którzy byli traktowani podobnie jak czarni w Amerykach.

Irlandczycy też nie mają za co przepraszać moim zdaniem bo raz że przed pojawieniem się czarnych w Ameryce to oni stanowili obok Indian podstawę pracy niewolniczej a po drugie ich historia stosunków z Korona Brytyjską to nich miłego (dla Irlandczyków).

Jeśli ktoś miał klękać
  • Odpowiedz
@dqdq1: Gdyby był "w praktyce uwiązany i ubezwłasnowolniony" to nie istniałyby wikilierze podczas lokowania miast na prawach niemieckim. Chłopi mogli się przeprowadzać, zmieniać zawód (o ile ktoś tego zawodu go wyuczył, a z tym mógł być problem), lub po prostu nabyć obywatelstwo miejskie. Same nabycia obywatelstw były spisywane w "Alba civilia". Parę się zachowało do dzisiaj.

Na podstawie czego bierzesz w takim razie te swoje twierdzenia? Chętnie poczytam. Bo chyba
  • Odpowiedz