Wpis z mikrobloga

W Polsce jest podobno 1,2 mln osób zarabiających 7 tysięcy+ / natomiast 194 tysiące zarabia 20 tysięcy+
Śmiem jednak twierdzić, że prawda jest brutalna dla etatowców i te statystyki nie uwzględniają 2,5mln mikro przedsiębiorców. Skąd taki wniosek wyciągam? Z cen nieruchomości w największych polskich miastach:
Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk - w każdym z nich są tysiące MIESZKAŃ, które kosztują między 3mln - 10mln złotych. Ktoś to musi przecież kupować, gdyby nie było popytu, ceny by spadły.
Takich mieszkań nie kupuje się pod airnb czy wynajem, bo cena najmu byłaby w okolicach 10k-15k na miesiąc.
Z drugiej strony, zarabiając 7k-20k na miesiąc, zesrasz się, a nie kupisz mieszkanie za 5mln. Bank też Ci nie da kredytu na taką nieruchomość. Spłacałbyś ją 40 lat :)

#pieniadze #bogactwo #zarobki #polska #nieruchomosci
Sekularyzacja - W Polsce jest podobno 1,2 mln osób zarabiających 7 tysięcy+ / natomia...

źródło: comment_1616914616hu8o0MRmLkp0gYuny8fxDd.jpg

Pobierz
  • 49
  • Odpowiedz
@Sekularyzacja: oczywiście, że tak. To logiczne.

Wszystkie gusowskie statystyki mowiace o zarobkach Polaków sugerują cały naród a dotyczą wyłącznie prac na etacie a nie dochodów właścicieli firm.
  • Odpowiedz
@Official: a ja tylko dałem przykład drogie mieszkania w miastach. Jeśli chodzi o domy, to bez miliona nie podchodź. Chyba, że chcesz sobie kupić dom w mieście powiatowym 100km od miasta wojewódzkiego. Ewentualnie jakiś domek 150m z katalogu na wsi pod miastem, ale to jakieś 600k-800k ;)
W raportowaniu zarobków Polaków jest wielka dziura i chyba GUS nie bardzo ma możliwość to policzyć. Dane US byłyby zbyt skomplikowane, kilka rodzajów opodatkowania,
  • Odpowiedz
@Sekularyzacja: Oczywiscie ze masz racje. Sam zarabiam z zona odpowiednio duzo (nieistotne ile bo kazdy powie ze bait xd). Oboje mamy swoje JDG. Zatrudniany nie wiecej jak 10 osob i nasze zarobki nie sa ujete nigdzie. Sam znam kolejne 10 osob na JDG ktore zarabiaja co najmniej 3-4 srednie krajowe i one tez nie sa ujete nigdzie.
Co do domu to obecnie musisz wydac za jako taki dom z wyposazeniem milion
  • Odpowiedz
Ktos powie „wiec pewnie malo kogo stac i ile to odlogiem” hehehe no wlasnie jest taki popyt ze brakuje dzislek a te co sa przyjmuje astronomiczne wartosci. Tak to wyglada.


@nie_programista_20k: 100% racji Mireczku. Jak zawsze na spacerach widziałem ogłoszenia na tablicach w stylu "sprzedam działkę tu i tu" tak przez ostatnie miesiące ogłoszenia znikały, znikały, a od kilku tygodni nie jest niczym niezwykłym spotkać ogłoszenie "kupię działkę w tej okolicy"
  • Odpowiedz
@espu: Ja wiem. 3-4 srednie to ciota i #!$%@? co pozwala po prostu zyc jak cywilizowany europejczyk. Chodzi o to ze u nas za bogatego uchodzi juz ktos 7 tys brutto, a wykopki sie spuszczaja jak to u nas mediana to 2 tys.
  • Odpowiedz
@robertx: Otoz to. To co sie ostatnio dzieje w moim miescie to jest cyrk. Ja mialem fart bo kupilem w super lokalizacji dzialke tuz przed covidem za 300 zl/m2. To byla juz nieco zaporowa dla mnie cena. Walnal covid to plulem sobie w brode bo myslalem ze bedzie mega kryzys i wszystko walnie. Nic bardziej. mylnego. Obecnie z placem w tylku bym ja sprzedal za 500 zl/m2
  • Odpowiedz
@nie_programista_20k: U mnie to strach ciągnikiem na pole wyjechać... ostatnio mój sąsiad uprawiał pole przed wiosną, podjechał do niego jakiś facet w audi Q7, w garniturku i #!$%@? do niego po tym błocie. Sąsiad wyłączył ciągnik, pyta uprzejmie o co chodzi a ten go zaczął przekonywać, że może by na działki to pole podzielił i sprzedał. Bo on by chętnie kupił, i że za 1000m2 to on mu i 150 tysięcy
  • Odpowiedz
@Sekularyzacja: Podobno te najdroższe apartamenty nie są kupowane przez normalnych ludzi tylko bogoli z Polski i zagranicy, którzy mają po kilka mieszkań/domów w różnych krajach, w których robią interesy lub chcą mieszkać. Dodatkowo, gdybym miał 3 mln na #!$%@? na mieszkanie, to raczej nie chciałbym tego wydawać na mieszkanie w Warszawie.
  • Odpowiedz
@Official: @Sekularyzacja: oczywiście, że dane GUS zawierają również dane właścicieli firm, którzy jak każdy płacą chociażby PIT
świeże i często wydawane statystyki obejmują tylko przedsiębiorstwa powyżej 9 osób, natomiast raz w roku GUS wydaje pełne statystyki za rok n-2 (czyli w tym roku powinny być opublikowane za 2019)
dodatkowo ciekawostka np. średnia pensja uzupełniona o mikrofirmy za 2019 była niższa o 300zł od tej tylko dla firm z zatrudnieniem >9
  • Odpowiedz