Wpis z mikrobloga

Frank J. Perconte - zaciągnął się do służby w armii amerykańskiej 16 października 1940 roku w wieku 23 lat.
Został przydzielony do kompanii E, 2. Batalionu, 506. Pułku Piechoty Spadochronowej, 101. Dywizji Powietrznodesantowej w Camp Toccoa pod kierownictwem kapitana Herberta Sobela.

Pamiętam, że wystartowaliśmy tuż po 1:20 i siedziałem z tyłu samolotu. Cóż, wyskoczyłem i wylądowałem na polu. Cieszę się, że to nie była droga bo mogłoby być szorstko” - powiedział Perconte w wywiadzie dla Chicago Tribune.

Frank wylądował bezpiecznie na otwartym polu w pobliżu Sainte-Mère-Église we Francji wczesnym rankiem 6 czerwca 1944 r. Frank miał szczęście wylądować z grupą żołnierzy Easy Company, w skład której wchodzili Carwood Lipton, Frank Luz, William Boyle i Pat Christenson. Było ciemno i nigdy nie trenowali do skoku w nocy.(Chicago Tribune, październik 2013)

Frank Perconte brał udział w operacji Market Garden i Ofensywie w Ardenach. Podczas ataku na Foy w Belgii 13 stycznia 1945 roku Frank został postrzelony przez niemieckiego snajpera. Według akt wojskowych został ewakuowany do przenośnego oddziału chirurgicznego z powodu rany na górnej części uda. Chcąc wrócić do swoich braci, Frank wyszedł i spotkał się z Easy Company w Haguenau. Pozostał z grupą przez resztę wojny.

W lutym 1942 r. Na urlopie od Frank poślubił Evelyn Welch. Swoje pierwsze dziecko, chłopca, nazwali Richard.
Ponieważ miał żonę i dziecko, jako jeden z pierwszych został zwolniony ze spadochroniarzy latem 1945 roku.
Po wojnie Frank wrócił do Joliet w stanie Illinois, gdzie przez ponad 30 lat pracował w US Postal Service.
Frank Perconte zmarł 24 października 2013 roku w wieku 96 lat.
W jego postać wcielił się James Madio w miniserialu HBO Kompania Braci z 2001 roku a jego historia została opisana w książce „We Who Are Alive and Remain: Untold Stories from the Band of Brothers” z 2009 roku autorstwa Marcusa Brothertona.

Źródło

#iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #drugawojnaswiatowa #wojna #fotografia #fotohistoria #kompaniabraci #ciekawostkihistoryczne

Zapraszam chętnych na swój autorski #codziennawojna ( ͡° ͜ʖ ͡°)
wojna - Frank J. Perconte - zaciągnął się do służby w armii amerykańskiej 16 paździer...

źródło: comment_1616873402TF8qt19tOb4irg1GHmTEcl.jpg

Pobierz
  • 4