Wpis z mikrobloga

Mirki, jeśli chodzi o inwestowanie to jestem Jaroszem ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale serce boli jak widzę jak inflacja zżera moje środki. Część wrzuciłem w obligacje skarbowe indeksowane inflacją w zeszłym roku jeszcze przed obniżką stóp. Teraz myślę nad jakimś ETF lub TFI. Bank Millenium oferuje plany inwestycyjne składające się z 3 funduszy, gdzie nie pobierają prowizji przy wpłacie i wypłacie środków. Jedynie opłaty za zarządzanie. Jak wyglądają poniższe opłaty na tle rynku? Wiem, że to trochę wróżenie z fusów, ale czy będzie dało się coś na tym zarobić, czy lepiej odpuścić sobie TFI?
#inwestowanie #gielda #tfi #oszczedzanie
vardum - Mirki, jeśli chodzi o inwestowanie to jestem Jaroszem ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale serce ...

źródło: comment_1616712500koVpSZeQvRi4skLLFA6xgN.jpg

Pobierz
  • 14
@vardum tylko to trochę grubszy temat - jeżeli chcesz rzeczywiście lokować swoje oszczędności w takich etfach to często dystrybuują one zyski i na ten moment żaden polski broker nie uchroni Cię przed wyższym opodatkowaniem, tj. 30%. Musiałbyś się rozejrzeć za choćby lynxem/interactivebrokers, wypełnić w8-ben i dopiero wtedy miałbyś potrącaną normalną stawkę, 15%.
@vardum: Ała, nie wiem jak wygląda konkurencja funduszowa, ale 2,5% rocznie za zarządzanie wygląda na złodziejstwo w biały dzień. Proponuję założyć IKE+IKZE jeśli nie masz i skorzystać z rocznego limitu (~22k zł w sumie na ten rok), co do konkretnej instytucji - najlepiej z ofertą wypadają mBank/BOŚ.
Poczytaj trochę o ETFach i kup bezpośrednio (warto poszukać akumulujących i dokładnie sprawdzić opłaty za zarządzanie - choć one są nieduże w większości przypadków).
@BDJQP: przeczytałem, że na XTB można kupować ETF-y bez opłat (poniżej 100 000 euro). Czy miałeś doczynienia z tym brokerem? Jest to dobra alternatywa?

Mam tam wybrane kilka etf właśnie accumulating, żeby nie załamać się przy rozliczaniu podatków, ale czekam na odpowiedni moment zakupu
@vardum: W sumie racja, przy mniejszych kwotach i w ogóle na start XTB może być spoko opcją. Akurat do ETF ich nie używam (nie wiem jak się prezentuje oferta w porównaniu do wymienionych wcześniej), ale generalnie to dość popularny i bezpieczny broker.
Przy braku prowizji można regularniej dokupować za mniejsze kwoty przez co odpada trochę dylematu związanego z celowaniem w dobrą cenę. Jeśli cena spadnie to po prostu wrzucisz większy zakup
@vardum: I jedna propozycja jako opcja pośrednia - korzystam od niedawna z https://www.finax.eu/pl (w promocji od Michała Szafrańskiego).

Poza promocją z tego co widzę prowizja za zarządzanie to 1,2% rocznie (1% + słowacki VAT) i taka sama za wpłatę poniżej 1k EUR. Także też nie wygląda to jakoś tragicznie pod względem kosztów biorąc pod uwagę, że pod spodem kupują za Ciebie i rebalansują automatycznie portfel złożony z 8 ETFów. Warto
@FxJerzy:
1. shortujesz ETF zawierający GME, a następnie zajmujesz pozycje długie na pozostałych spółkach z tego ETF
2. ???
3. profit (to się okaże) - zostaje Ci w rękach sam short na GME, który nie pokaże się w oficjalnych danych spółki

Generalnie nie znam się za bardzo na szczegółach, teraz zerknąłem dopiero na wykres i wygląda co najmniej ciekawie, górka z 12 marca doleciała tu wyżej niż na styczniowej formacji makreli.
BDJQP - @FxJerzy: 
1. shortujesz ETF zawierający GME, a następnie zajmujesz pozycje ...

źródło: comment_16167177565VrBjOjVTt7Ot6UGz4CmkO.jpg

Pobierz