Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Czesc
Mirek level 32.
Mam 70k oszczednosci, nie mam kredytu, mieszkanie posiadam. Brak rodziny.
Dochod okolo 85k netto rocznie.

I teraz tak mysle #inwestowaniu dlugoterminowym.
Zatem poduszka o mnie na 6 msc to jakies 25k. Pozostaje 45k na inwestycje.
Mysle o podziale 20% metale, 20% #gielda, ale raczej jakies ETF-y glownie (SP 500), i moze cos z tego w Wawela (placi dywidende). Pozostale 60% zostawie, bo nie chce wchodzic odrazu z calymi oszczednosci w aktywa.

Mocno sie zastanwiam czy nie zrobic 10% na zloto i 10% na srebro.
Rozpatruje jeszcze scenariusz aby albo dokupic mieszkanie (oczywiscie wspomagane kredytem lub olac calkowicie #zloto i #gielda) i pod wynajem lub dzialke i opchnac. #poznan lub okolice.

Jakies sugestie? Uwagi?

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #605a1dd401f7d2000aaf9ba9
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Przekaż darowiznę
  • 17
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Najpierw ustal sobie cel i perspektywę czasową inwestowania. Strategia inwestowania jeśli chcesz kupić sobie Lambo będzie inna od strategii, gdy chcesz oszczędzać na studia dzieci na Stanfordzie. Tak samo, czy/ile planujesz dorzucać miesięcznie, w jakiej walucie zarabiasz (istotne w perspektywie ryzyka kursowego), jak pewna jest twoja obecna sytuacja finansowa/zawodowa, w końcu na jakiej branży się znasz/w co wierzysz. Nie daj się nagonić matołom z tagu na inwestowanie w stylu all-in
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: wszystko OK, poza srebrem i Wawelem... Wawel nie jest złą spółką, ale z dywidendowych są lepsze. Odpal sobie dywidendy za 2019 rok (to ostatni "normalny" rok) np. na Biznesradzarze i dobierz coś ze stopą dywidendy 8% i więcej: https://www.biznesradar.pl/dywidendy/,2019,6,2

A srebro nie, ponieważ nie jest zwolnione z podatku VAT, więc na starcie jesteś w plecy o spread i podatek. No chyba, że liczysz na jakiś wystrzał w kosmos albo nie
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania z takimi oszczędnościami większą część bym wrzucił w blue chipy wypłacające dywidendy. Oczywiście z różnych sektorów. Pozostała część w mniej pewne, ale możliwie bardziej zyskowne spółki i tak z 5k do kręcenia kółek na dźwigni 1:20 dla emocji.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@AnonimoweMirkoWyznania: mieszkania na wynajem obecnie #!$%@?. Studenci siedza na zdalnym do 30.09, wiec pewnie radosnie ich przeciagna kolejny rok na zdalnej. To powoduje, ze wiele mieszkań stoi pustych, wiec i wynajmujacy obniżaja ceny. U mnie od pół roku studenci placa 50% ceny a w ogole nie mieszkają i mimo naprawde szczerych checi beda rozwiazywac umowe, co mnie nie dziwi.
  • Odpowiedz
OP: @goferoo
Narazie chce cos na 20-30 lat, chyba ze #!$%@? w kosmos, to wtedy zrealizowac zyski. Ale ma to byc raczej cos na blizej emerytury. Najwazniejsze dla mnie dzis, to chronic przed inflacja.
Ewentualnie jak zaczne sie czuc z tym pewniej, to wtedy bym zaczal grac krotkoterminowo. Stad celowanie w metale i ETFy. Po prostu wiem, ze jak zacznie sie wkladac swoja gotowke w #inwestowanie , to wpierw moga #!$%@?
  • Odpowiedz