Wpis z mikrobloga

#linux #programowanie
od jakiś 2 lat programuje pod windowsem
generalnie nie mam żadnego problemu, wszystko płynnie działa, generalnie jest w pyte. Ale ostatnio ciągle słyszę że jak programować to tylko pod linuxem, i teraz pytanie. Faktycznie jest w nim coś specjalnego, stricte w programowaniu? Czy po prostu te osoby chcą poszpanować tym że nie siedzą na windowsie bo ktoś im tak powiedział. Pytam o samo programowanie na nim, bo zachęcali mnie też do dual boota jak chce poprogramować, nie pytam o ogólne używanie
  • 14
  • Odpowiedz
@RedveKoronny: powoli się to zmienia, ale dużo komend masz bashowych.

Aplikacje raczej uruchamiasz na linuksie, i nie ma problemów że jakaś biblioteka ma problem z windowsem (musisz patchować aby działało Twoje środowisko developerskie).
Znak końca linii jest różny na windowsie i linuksie

Jednak to nie są jakieś kilery, i możesz po prostu uzywac WSL 2.0
  • Odpowiedz
@RedveKoronny: Linux chodzi ewidetnie szybciej niż windows. Ja używam od miesiąca i już sie przyzwyczaiłem. Nie widze kompletnie róznicy pomiędzy windowsem. No, może czasem łatwiej coś zainstalować z terminala ;)

Dla mnie głownym czynnikiem przejścia było to, że nie miałem zamiaru zakladając JDG kupować za 500 zł windowsa. Nie widzę najmniejszego sensu jeśli programujesz kupowac windowsa. Ale może się nie znam
  • Odpowiedz
@RedveKoronny: Zależy w jakim języku programujesz tak naprawdę. Jak w Microsoftowych to jasne, że będzie to lepiej na Windowsie śmigać. Jak w Webowych czy ogólnie wielu innych to Linux.

Natomiast nie jest to tak, że Windowsowi czegoś brakuje. Po prostu jest toporny w programowaniu. Ja robię podprojekt dla silnika YGOPro. Kod jest "wspólny", ale jak wygląda kompilacja na Windowsa. Oczywiście pobierasz program, a potem ręcznie z internetu pobierasz biblioteki, ręcznie je
  • Odpowiedz
@RedveKoronny: pracuję w embedded i też to jest moje hobby. Prywatnie mógłbym ale nie chcę bo nie będę codziennie kompilować kernela. Zawodowo nie ma szans bo po prostu narzędzia potrzebne do pracy nie są dostępne na żadne distro.
  • Odpowiedz
@RedveKoronny: #!$%@?... Jak Ci wygodnie na windzie to progrrogramuj na windzie, jak Linuxie to też żaden problem. Trochę jak z wojenkami konsolowcow. Zaraz ktoś Ci napisze, że PC w ogóle się do programowania nie nadaje i tylko mac się nadaje bo jest najlepszy!
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@RedveKoronny: tak jak kolega wyżej wspomniał - pisanie aplikacji które mają się odpalać gdziekolwiek indziej niż na Windowsie to droga przez mękę.

Ostatnio napisałem dla zjaomego prosty programik w Qt. 15 minut pisania i aplikacja była gotowa. Wystarczy tylko żeby system docelowy miał libki Qt zainstalowane. Znajomy oczywiście miał Windowsa to przełączam się na windowsa, instaluję środowisko (15 GB) buduję - oczywiście muszę dociągnąć SDK VisualStudio, kolejne 15GB, buduję jeszcze raz.
  • Odpowiedz
@RedveKoronny: Mi dużo łatwiej jest, gdy wszystko wiem gdzie zmienić i skonfigurować, a system nie traktuje mnie jak idiotę, przed którym trzeba ukryć wszystkie ustawienia. Do tego łatwo się stawia różne środowiska programistyczne, wirtualki itp, plus duża możliwość konfiguracji GUI pod siebie. No ale przede wszystkim, to zależy od tego, co konkretnie robisz. Wiele softu jest projektowane z myślą o serwerach linuksowych i na windowsie albo działają tak sobie i w
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@RedveKoronny: jak nie wiesz co zyskasz to nie wiem czy warto. Trzeba czuć potrzebę. Generalnie unixowe maszyny łatwiej skonfigurować pod siebie i są świetnym środowiskiem do hostowania stron więc programista który dodatkowo stawia dockery lub ci/CD na jakimś jenkinsie prędzej czy później nadzieję się na linuksa.

Ja cenie sobie że mi laptop nie huczy i system zżera mi max 300Mb ramu oraz fakt, że Bash to nadnarzędzie do pisania skryptów i
  • Odpowiedz