Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Jeśli mielibyście doradzić komuś, uczącemu się back'enda, jaki jezyk jest bardziej przyszłościowy i potrzebny na rynku pracy, to który byście wybrali:

#java #python #it #pracait #programistyka #programowanie #programista15k

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #605257162f2b84000aacc104
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę

Pytanie: Jaki jezyk jest bardziej przyszłościowy i potrzebny na rynku pracy? :

  • Java 42.7% (82)
  • Python 57.3% (110)

Oddanych głosów: 192

  • 23
jaki jezyk jest bardziej przyszłościowy


@AnonimoweMirkoWyznania: co to niby znaczy? Na następne 2-5 lat czy 20? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
na takie pytania zawsze odpowiadam, że bądź dobrym programista w czymkolwiek. Jak będziesz dobrze programował to zmiana języka/technologii nie będzie stanowiła problemu i lepiej się nastawić, że prędzej czy później będziesz musiał/chciał to zrobić.
@alex-fortune: programowanie to nie tylko znajomość składni, ale też (moim zdaniem przede wszystkim) ekosystemu narzędzi wokół języka a to już banalne nie jest i wymaga czasu także to nie jet tak, że sobie z dnia na dzień zmieniasz robotę i wczoraj byłeś seniorem w języku X a dziś jesteś w języku Y ( ͡° ͜ʖ ͡°) Za bardzo to uprosciłeś ( ͡° ͜ʖ ͡°
@asdfghjkl: To prawda, ale ekosystemy nie są na tyle różne by powiedzieć, że nie jest to do zrobienia w czasie relatywnie krótkim. Największy problem jest z skokiem np z Javy/C#/PHPa do C++ i z powrotem bo tam patterny / idiomy są zupełnie inne i to co jest lubiane przez Javowców jest bardzo nielubiane przez C++owców i odwrotnie.
python to syf. Można tym sobie na szybko policzyć coś, wykreślić diagram albo coś oskryptować. Ale na poważny serwer python się nie nadaje ze swoim dynamicznym typowaniem i wsparciem wielowątkowości


@wpoldokomina: bo pytong to procesy a nie wątki. Zdefiniuj "poważny serwer". Są różne implementacje pythona, różne podejścia i różne pomysły żeby obejść jego ograniczenia.
zależy w jaką branżę celujesz. Jeśli np. banki to dużo systemów w bankach jest przestarzałych i dalej leci na javie+oracle na przykład. Bo tak 15 lat temu kupili i to utrzymują


@pwn3r: pytanie czy będą to utrzymywać kolejne 15 lat :)
@alex-fortune: Wiele może się zmienić. Pewne technologie/języki przyciągają konkretny rodzaj projektów a to wiąże się czasem z dużymi zmianami jeśli chodzi o mindset i generalnie podejście do projektu i tego w jaki sposób aplikacja jest pisana. Na koniec tez czym wyżej jesteś tym trudniej jest cos zmienić i zachować zarobki na aktualnym poziomie. Najlepiej opłacani programiści nie dostają masy hajsu za to, że jak w nocy go obudzisz to recytują z
Pewne technologie/języki przyciągają konkretny rodzaj projektów a to wiąże się czasem z dużymi zmianami jeśli chodzi o mindset i generalnie podejście do projektu i tego w jaki sposób aplikacja jest pisana.


@asdfghjkl: +1, to sie też wiąże z tym co wspomnialem wyżej ( a propos idiomów i patternów ), do pewnego stopnia środowiska róznych języków są hermetyczne. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

najcześciej ich wiedza wykracza poza sam
No ale cały Big Data stoi na Java i pythonie, a to się będzie dynamicznie rozwijać jeszcze długo


@Nicolas_Bourbaki: To prawda, ale głównie jeśli chodzi o research. Gotowe rozwiązania są później serwowane w inny sposób, np Tensorflow ma do tego backend w C++.