Wpis z mikrobloga

Właśnie się dowiedziałem, że w Norwegii jest od 2017 roku tak zwane Aksjesparekonto. Czyli konto na którym możesz inwestować, a pieniądze rozliczasz z urzędem skarbowym dopiero po wyjęciu pieniędzy z tego konta, a nie jak to jest zazwyczaj po sprzedaniu akcji z zyskiem. Tyczy się również dywidend. Przecież to jest genialne. Niestety można tak inwestować tylko na rynku europejskim. Dla inwestora długoterminowego jest to świetna propozycja i uproszcza wiele rzeczy. Jestem w szoku, że dopiero teraz o tym usłyszałem ¯\_(ツ)_/¯

#gielda #norwegia
  • 15
@danny_soprano: Ale jednak jak inwestujesz z myślą o emeryturze to jednak w ogóle nie płacisz podatku a w Norwegii jednak ten podatek prędzej czy później musisz zapłacić. Więc jak ktoś myśli o tak długiej perspektywie to mimo wszystko warto skorzystać z tego co daje IKE
@jasonfly: ale czy na pewno na aksjesparekonto a nie na zwykłym? Tutaj podaje info z DNB

Du kan handle i børsnoterte aksjer, egenkapitalbevis og børshandlede fond (exchange traded funds) i selskap hjemmehørende i land innenfor EØS. For eksempel faller Frontline utenfor fordi det ikke er hjemmehørende innenfor EØS selv om det er notert på Oslo Børs.Du kan handel i et stort utvalg aksjefond. Det er et krav at aksjefondet må ha
@Szkieletor: W Nordnecie są 3 typy kont, dwa z nich, w tym między innymi to o którym wspomniałeś, jest odroczona zapadalność podatkowa. Drugie konto z taką funkcją to konto inwestycyjne 0, jednak żeby ominąć zobowiązanie podatkowe działa to na zasadzie polisy, którą trzeba opłacić. Na wypadek śmierci środki są ubezpieczone i z tego co zrozumialem inwestuje się przez fundusz. Jest za to dostęp do szerszego zakresu walorów również na rynku USA.
@Szkieletor: Tak. Tak jak pisałem na aksjesparekonto jest ograniczona możliwość inwestycji, ale brak zobowiązania podatkowego do momentu wypłaty. Aksje- og fonds konto z tego co rozumiem to standardowe konto inwestycyjne, pozwalające również inwestować w fundusze. Tutaj normalnie podatek jest naliczany przy sprzedaży.

Co do investeringkonto zero, to nie wiem do końca na jakiej zasadzie rozlicza się podatek. Jest to na pewno uproszczone, ale piszą coś o jakiejś średniej, która działa trochę