Wpis z mikrobloga

via Android
  • 2
myslisz, że dlaczego rozpoczęło się formowanie "ludowego" wosjka polskiego? bo brakowało im ludzi, palil im się grunt pod nogami, do tego wsparcie sprzętem wojennym aliantów dla ZSRR myślisz, że było bez powodu?


@Pafciok Ale lwp było już potem, jak obrywali. Sprzęt też. Ksiązka nie neguje kleski pierwszych dni, tylko twierdzi, że klęska wynikała z przygotowania do ataku a nie do obrony. To co napisałeś tutaj nie stanowi kontrargumentu. A takowe chętnie poznam,
@Halbr: Jak pamiętam w jakimś opracowaniu na które trafiłem kiedyś Armia radziecka miała być gotowa do inwazji na Europę zachodnią około 1943 roku.. Więc raczej Hitler wiedział co robi (jeszcze jako tako) A niezapominajmy co ten #!$%@? Stalin zrobił ze swoją armią w 1937 roku... Skutki tego było widać podczas wojny zimowej..
Hitler ubiegł Stalina dosłownie o dni?


@Halbr: gówno prawda. Stalin oczywiście miał w planach zaatakować na zachód, ale po czystkach pod koniec lat 30 nie miał na to szans. Pewnie pamiętał jaki wpierdziel dostali pod Warszawą w 1920.
( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Android
  • 1
gówno prawda. Stalin oczywiście miał w planach zaatakować na zachód, ale po czystkach pod koniec lat 30 nie miał na to szans.


@Armo11 To jest takie gadanie bez konkretów. Dla mnie kontrargumentem jest to, że akurat czerwiec 1941 rozumiem jako kiepski moment na atak. Francja już pokonana, Brytania na wyspie, a USA nie są jeszcze oficjalnie w grze. Dlaczego akurat wtedy? Myślał, że lepszej sytuacji i tak nie będzie?
Jak odnosicie się do teorii tam przedstawionej i jej argumentacji, że Hitler ubiegł Stalina dosłownie o dni?


@Halbr: Mnie przekonuje. Mniej sensacyjnie, za to z liczbami, mapami i dokumentami można się zapoznać z przesłankami przemawiającymi za nią u Marka Sołonina ("Czerwiec 1941" ale nie tylko).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Wezymord: Radziński w książce o Stalinie też tak twierdzi. Wyjaśnia tam idee odwrotnego języka. Obrona = atak, pokój = wojna. Sam Stalin to był cwany lis i nie wierzę, że dał się zaskoczyć. Po ataku niby 3 dni był w depresji, natomiast Radziński przekonuje, że chciał w ten sposób uświadomić członkom partii, że bez niego są jak dzieci we mgle.
@Halbr: Suworow czasem zwyczajnie zmyśla i nadinterpretuje. Niemniej i tak super się go czyta, choć radzę nie wierzyć w każde jego słowo.

O ile wiem to ZSRR faktycznie szykował się do ataku, ale miał on nastąpić w 1942 roku.