Wpis z mikrobloga

Hej Mirki, mam pytanie, mam wolne jakies 10 tysięcy które chciałbym w coś zainwestować, niekoniecznie zarobić na tym nie wiadomo co ale żeby te pieniądze nie leżały bezczynnie. Do tej pory nie miałem do czynienia ani z giełda ani z krypto jakoś na poważnie. Raczej chciałbym zainwestować niż bawić się w hazard. Jakies pomysły? #pieniadze #inwestycje #kryptowaluty #gielda
  • 16
@golagolagola: Moje osobiste podejście w tym momencie wyglądałoby w ten sposób: Google -> Berkshire Hathaway portfolio. Otworzyć, posortować od najnowszych zakupów, skopiować. Bardzo powoli widać trend przerzucania się z growth na value stocki które uwielbia Buffet. Jest to też o wiele bardziej bezpieczna forma inwestycji w akcje, gdyż nawet podczas korekty wartość takich spółek nie spada na łeb na szyję a nawet jeśli są spadki to zazwyczaj wypłacają one dywidendę. Czyli
@OsSikorskiego:

Na pewno nie wyciągniesz mniej niż wkładasz


Sugerowanie że na obligacjach nie można stracić.

@golagolagola
Opie wszystko zależy od tego jakie masz cele, czy inwestycja ma być średnio czy długo terminowa, poziom ryzyka jaki cię interesuje i płynność jaka chcesz zachować. Najlepiej to poczytaj samemu zamiast się pytać na forum dla gimbusów, nie ma jednej złotej recepty na sukces
Sugerowanie że na obligacjach nie można stracić.


@Stolbilardowy: na obligacjach skarbowych tracisz tylko jeśli państwo upadnie. Tyle co wpłacisz to tyle co najmniej wyciągniesz - tak, może się okazać mniej warte bo inflacja, ale nominalnie wyciągasz tyle samo.
@Stolbilardowy: czekaj, piszemy chyba o dwóch różnych rzeczach - ja o obligacjach skarbowych dla indywidualnych, Ty o obligacjach notowanych na giełdzie - tak, te mogą być na minusie.
Te rządowe żeby były na minusie to musielibyśmy mieć deflację -1%, stopy procentowe nie są składową w liczeniu ile obligacje przyniosą kasy - wzór jest prosty: od 2 roku jest to wskaźnik inflacji+1%.

Możesz być na minusie z mocą nabywczą tej kasy, ale
@OsSikorskiego: obligacje rządowe są sprzedawane OTC i ich cena jest normalnie dostępna, masz dzienne notowania tak samo jak dla akcji.

Jeżeli kupisz papiery z kuponem 1% a stopy procentowe zostaną później podniesione tak, że nowe serie mają kupon 2% to już nie pozbędziesz się swoich papierów at par, bo lepiej kupic te z wyższym oprocentowaniem. Cena będzie się zmieniać tak, żeby yield był identyczny dla różnych serii z innym oprocentowaniem.

Mówienie,
notowania obligacji albo etf inwestujących w obligacje


@Stolbilardowy: czyli nadal - piszesz o obligacjach z giełdy a nie obligacjach EDO. EDO/ROD nie mają notowań. Tak, może się pojawić nowa pula z innym oprocentowaniem, o czym wiesz z kilkudniowym wyprzedzeniem - w kwietniu 2020 pod koniec pojawiła się informacja, że od maja oprocentowanie się zmniejszy.

Jeżeli kupisz papiery z kuponem 1% a stopy procentowe zostaną później podniesione tak, że nowe serie mają