Wpis z mikrobloga

@Kordus: jest wiele rzeczy które mogą pójść nie tak przy obliczaniu mocy, dlatego niektórzy wolą zrobić zapas. Pompy różnych marek też się inaczej zachowują(powietrzne) to też trzeba wziąć pod uwagę. Temat rzeka. Jeszcze ważna jest instalacja, czy np woda sobie płynie na maksa, czy jest sterowanie per pomieszczenie i głowice które wymuszają podwyższoną temp zasilania.

Nie montuje ale mocno się interesuję
  • Odpowiedz
@Kordus: Nie ma co się sugerować mocą agregatu na plakietce nie zaglądając do tabel doborowych - i to nawet przy urządzeniach jednego producenta. Przykład: wg. producenta Panasonic HP 9kW 1 fazowy optymalnie pracuje przy budynku o zapotrzebowaniu na ciepło w wysokości 7.5kW/h, Panasonic HP 9kW 3 fazowy przy budynku o zapotrzebowaniu 9kW/h, a Panasonic T-CAP 9kW przy budynku o zapotrzebowaniu 10.5kW (dla wszystkich wariantów pompy zapewniają zapotrzebowanie 110-113% maksymalnego zapotrzebowania, temp
  • Odpowiedz
  • 0
@Xargo1: wg kalkulatora Panasonica wychodzi zapotrzebowanie 3,3 kW.
Wg cieplowlasciwe.pl wychodzi na CO 3.7 kW.
Zdziwiłem się bo jeden instalator powiedział mi, że 3 kw wystarczy, drugi mówił, że będzie malo bo woda mogę się nie nagrzać w odpowiednim czasie i zaleca 5 kW.
Ten pierwszy gość był od fotoltowaiki i pompy ciepła też robią, drugi gość typowo od pomp ciepła i systemów grzewczych.
  • Odpowiedz
@kuncfot: Mały drewniany domek ;). Masz jakieś doświadczenie w tym? albo kogoś kto dobierze mi odpowiednią pompę? Głównie myślałem o panasonicu, ze względu na stosunek ceny\jakości\serwisu etc.
  • Odpowiedz
mam pompę i siedzę na forum pomp od 2-3 lat ;p

tego co wyżej napisałem jestem pewny ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak mały domek to rozważ klimatyzatory albo kanałowo pompę.

Jak ze śląska to budotom, jak z północy PL to CNC pompy ciepła.
Na fb jest grupa "pompy ciepła - forum", możesz tam poszukać instalatora.
  • Odpowiedz
@Kordus: Masz strasznie małe zapotrzebowanie, spodziewałem się typowego wyniku w okolicach 5-9kW.
Pompa ciepła podczas grzania CWU nie grzeje domu, więc w trybie CO musisz dodatkowo dostarczyć tę moc, która nie była dostarczana, gdy pompa działała w trybie CWU. U Ciebie procentowy udział w grzaniu wody będzie większy, więc i przewymiarowanie powinno być większe. Myślę, że przy jednym grzaniu wody dziennie pompa na cele CWU będzie pracowała nawet 3 godziny przy
  • Odpowiedz
@Xargo1: Wielkie dzięki za pomoc. Teraz się zastanawiam jaki zasobnik, bo aktualnie tylko prysznic leci + mała wanienka, ale pewnie w tym roku będzie stała też wanna. Więc jak pójdzie 160-170litrów na raz, to boję się, że taki zas bonik 200 litrów może być za mało. Co w przypadku kiedy będzie zasobnik większy niż 200l? chociaż nie wiem czy jest sens brać na kilkanaście kąpieli na rok.

Czemu dopinanie grzałki PC
  • Odpowiedz
@kuncfot: Dom mały(80m2), ale ogrzewanie podłogowe już jest, więc chcę pod to coś podłączyć.
Z cieplowłaściwe wychodzi 3,7kW na CO + dodają 3kW na CWU.
  • Odpowiedz
@Kordus: Czyli zostaje zwykła pompa PW

Nikt, żaden poważny instalator, nie zsumuje CO+CWU
Dlaczego? ano -15 masz przez kilkanaście godzin w roku. Dajmy na to nawet 40 godzin w roku, to 30 godzin będzie w nocy - gdzie nie potrzebujesz cwu, bo śpisz, zostaje 10 godzin w dzień ... przewymiarujesz dwukrotnie pompę aby przez 10 szczytowych i krytycznych dla siebie godzin mieć ciepłą wodę?

Nie, dla takich sytuacji pompa ( u
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Kordus: chodzi o to, że jak pompa ma za dużą moc to przy wyższych temperaturach przestaje się modulować. Mówiąc prościej - pompa nie może pracować z mocą np. 3%, bo jest słabe smarowanie kompresora. Minimum to jakieś 30%. Jeżeli na zewnątrz jest +10 i masz zapotrzebowanie np. 0.5kW a pompa daje minimum 1kW to będzie chodzić w cyklach włącz - wyłącz. Raz, że to trochę szkodzi kompresorowi, dwa to pompa na
  • Odpowiedz
@Kordus: Mam zainstalowaną pompe ciepła fimy Heliotherm 12kw od września, jest idealnie jak były mega mrozy nie odczuwałem zimna, pobór prądu po moich obliczeniach około 500 zl miesięcznie sama pompa, a spalałem więcej węgla.
  • Odpowiedz