Wpis z mikrobloga

BOCA CHICA UPDATE 8

Kolejny miesiąc dostarcza wielu nowych informacji, a rozwój programu Starship zaczyna postępować w niemal geometrycznym tempie.

Zapraszam do zapoznania się z moim artykułem:
https://texasbocachica.substack.com/p/spacex-aktualizacja-z-boca-chica-a65

W podsumowaniu lutego (+lot i lądowanie SN10) m.in.:

– analiza priorytetów SpaceX na najbliższe 3 miesiące,
– nowe miasto w Teksasie,
– 1 2 3 4 [5] orbitalnych platform startowych dla Starshipa
Mroczna Wieża i do czego służy.

Zachęcam do komentowania/zadawania pytań bezpośrednio pod ww. linkiem, tj. na Substacku.
Dowiedziałeś/-aś się czegoś nowego? Pomóż obłaskawić algorytmy i polub artykuł, klikając ikonkę serduszka.

#spacex
#technologia
#kosmos
#nauka

____________________________
Obserwuj tag #texasbocachica dla rzetelnych informacji o programie Starship, moich spekulacji technicznych oraz najświeższych wiadomości z Boca Chica – miejsca powstawania statku Starship i przyszłego "terminalu Ziemia-Mars"._
texas-holdem - BOCA CHICA UPDATE 8

Kolejny miesiąc dostarcza wielu nowych informac...

źródło: comment_1615175646DllLB4aNV0vRx4LEfj1Xaq.jpg

Pobierz
  • 23
@texas-holdem: Dlaczego sądzisz że do lotu orbitalnego będzie potrzebne 6 silników?
Przecież jeśli SS jest SSTO (słowa Muska) tzn że startując z boosterem i mając dodatkowe ∆V 2km/s na spokojnie może to zrobić tylko na 3 silnikach i to zwykłych a nie próżniowych. A potem zostanie paliwa na deorbitację.

* current SL Raptor
Isp sl = 332.9 s
Isp vac = 355.3 s
thrust sl = 203.7 t-f
thrust vac =
Dlaczego sądzisz że do lotu orbitalnego będzie potrzebne 6 silników?


@bambus94: Właściwie to tak nie sądzę, technicznie rzecz biorąc, a uważam po prostu, że gdy już będą zaliczać orbitę, to "skończonym" Starshipem, żeby przetestować próżniowe silniki przed faktycznymi misjami z cargo. Jest jednak możliwe osiągnięcie prędkości orbitalnej z użyciem 3 silników i boostera, tylko to taka jakby "sztuka dla sztuki" i dlatego przykładam mniejsze prawdopodobieństwo do tego. Jest imho bardziej
@Luceeek: Fundament i projekt to połowa sukcesu;) Jak będą pracować 24/h to zbudują, w końcu szef wskazuje to jako nr 1 listy priorytetów, który zblokuje cały projekt w razie nieskończenia. Jakoś nie widzę sytuacji, w której Musk ma swoje Raptory i zbudowane statki, a nie ma wieży.
@Luceeek: Wieża CN Tower w Toronto ma 553m jest z betonu i była budowana metodą szalunków ślizgowych. Budowali ją 40 miesięcy, tylko warunki całkiem inne oraz fakt że im wyżej tym trudniej beton dostarczyć.
140m to 4x mniej czyli już zostaje 10 miesięcy, mniejsza wysokość to i mniejszy problem ze sprzętem i materiałami. W 4-6 miesięcy mogą się wyrobić.
@wpt1: A wiesz o tym że zbiorników nie trzeba tankować do pełna? 6 silników to ponad 1200t ciągu (zakładając że RVac będą działały w powietrzu), używając prostego wzoru Ciołkowskiego wychodzi że SS na orbicie musiałby ważyć ok 110t (będąc pustym). Więc jest to w zamyśle całkiem możliwe.

@wpt1: Ale przeczytałeś co napisał Elon? Bez jakichkolwiek systemów jak TPS, nogi, header tank, czyli bez problemu można zejść kilkanaście ton z tych 120, pewnie nawet do 100 by się dało zejść. Sam TPS będzie ważył ok 35t (szacunkowe mocno przybliżone 700m2 po 50kg/m2).

@wpt1: No jest to bez sensu, ale możliwość jest.
Booster od F9 ma teoretycznie też taką możliwość, zakładając że jest bez nóg i maksymalnie odchudzony, bo przy aktualnych danych wychodzi mi dV 8,3km/s a potrzeba ok 9,5.
Według mnie pierwszym orbitalnym będzie SN19


@Gertrudamus: Każdy strzał w zakresie SN15-SN19 jest tak samo dobry w tym momencie;) Kluczowe jest to, czy będą mieli co testować suborbitalnie po locie SN11, czy będzie przerwa w lotach Starshipa i testowanie SH w oczekiwaniu na wieżę. Zobacz: jeśli SH będzie cały (a taki na pewno jest plan, SH to "po prostu" przeskalowany Falcon, nie ma tam żadnym zbiorników nosowych, obrotów w powietrzu, etc.)
No jest to bez sensu


@bambus94: W sumie nie jest takie znowu bez sensu – zależy, co jest celem misji. Jeśli odchudzisz Starshipa ze wszystkiego (brak systemu lądowania, brak zbiorników dodatkowych, brak tarczy termicznej, brak stateczników, bo jak nie wraca to też są niepotrzebne, itd.) to Musk ma rację, że może lecieć bez boostera. A trzeba pamiętać, że 1 Starship to w przybliżeniu hermetyzowana przestrzeń 1 ISS (!!!). Więc jeśli celem