Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 21
Cóż na portfelu technologie jestem w plecy. Na szczęście najbardziej spekulacyjne aktywa wywaliłem, nawet niektóre udało się z małym zyskiem. Gdybym miał te diamentowe ręce to bym pewnie było na -40% xd. A jestem na -10%.
Wiszę na haku w mojej opinii na dobrych spółkach. Amazon, Alibaba i Xpeng. Tego Xpenga zostawiłem sobie bo jestem na grupie inwestorów oraz użytkowników tej firmy i dobrze się tam czuję. Xpeng wydaje się omijać fejm i powoli robi swoje. Kilku Chińczyków i Norwegów chwali ten samochód. Podoba mi się że już sprzedają w Europie(Norwegii). Podoba mi się powiązania z Alibaba i Xiaomi. Mają bardziej rozwiniętą technologie autopilota niż NIO. W poniedziałek pewnie kiepski raport ale jestem spokojny. Czytałem przetłumaczony przez Google wywiad po Chińsku z Xiaopeng CEO Xpenga(który to wywiad mi zaginął), facet ma ambicje i powiedział jasno, że na najbliższe dwa lata dużych zysków nie będzie bo będzie inwestował wszystko co się da. Było coś też że znalazł ludzi których chciał, doświadczenych inżynierów. Trudno mi zweryfikować, jakoś wierzę.

Ogólnie cieszy mnie ta korekta. Bardzo dużo się nauczyłem. Czy czeka nas krach? Nie sądzę. Korekta może jeszcze potrwać, jednak powrót na ostatnie poziomy może zająć kilka miesięcy. Liczę, że tym razem wzrosty rozłożą się bardziej równomiernie i właśnie value będzie odrabiać straty.

Mimo wszystko obstawiam że to USA szybciej wyjdzie z recesji niż Europa. Sytuacja na południu Europy to długi i bezrobocie. Jakoś wszyscy o tym milczą. Wyjście UK z UE uderzy w obu.

Oczywiscie największym wygranym będą Chiny i reszta Azji Południowo Wschodniej. Szukam momentu do wejścia w SoftBank. Przejrzałem raport z 2020 roku i podoba mi się. Z Korei Południowej patrzę na Shinhan Financial, rosnący przychód, rosnące ROE, stabilny % zysku. Mała dywidenda. Kupie po pierwszej lepszej korekcie, tylko muszę poczytać jak oceniać instytucję finansową bo tutaj trochę inne wskaźniki niż przy klasycznych spółkach. Boje się też o kurs koreańskiej waluty która jest mocna do dolara i może zjeść zysk.

Będę też chciał kupić REITa na magazyny i infrastrukture logistyczną. Ciśnienie na powierzchnię magazynową jest potężne. Wiele firm rezygnuje z budowania swoich magazynów, woli wynajmować. Też dopiero będę tutaj robił research.

Pozdrawiam wykopowych inwestorów.

#gielda
  • 17
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Pompejusz: Zapomniałem dodać. Mój portfel na bananowej stabilnie, stabilnie w dół. Dobrze że mam spółki dywidendowe to mam nadzieję że będą w przyszłości pokrywać mi straty na cenie akcji XD. Nie no a tak serio to jestem cierpliwy z myślę że jeszcze kapitał do Polski przyjdzie :)
@Pompejusz: A jak zadam takie glupie pytanie, czy warto po prostu zalozyc konto w ukrainskim banku narodowym i czerpac zyski z oprocentowania ? Daja stabilnie okolo 18 % rocznie. Ukraincy chca sciagnac obcy kapital aby moc kupowac za granica.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@neoklasyk: Szczerze nie mam pojęcia. Bałbym się ulokować wiekszy pieniądz w ukraińskim banku. Coś słyszałem, że nie tak łatwo tam po prostu konto otworzyć. Nie lepiej spróbować jakoś zainwestować w ukraińskie obligacje roczne? Dają chyba z 10%
Jak chca sciagac zagraniczny kapital to chyba w euro wplacasz a wyplacasz w ich walucie, nie wiem, wejdz na strone narodowego banku ukrainy i zobacz, moje informacje sa pol roku wstecz.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Narmol: Miałem tam najmniejszą pozycję i największą procentową stratę. Xpeng miał też najmniejszą kapitalizację że wszystkich aktywów co technicznie daje największe szanse na wzrosty w przyszłości. Myślę że każdy powinien jakiś 1% kapitału przeznaczyć na inwestycje o dużym ryzyku ale które dają jakieś dobre "przeczucie".
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@waters: Narazie zamykam inwestycje w rynek amerykański celem dywersyfikacji portfela i mając na względzie wysokie ceny. Jednak są spółki nadal atrakcyjnie wycenione. Lockheed Martin, AT&T, Progress Software, Kirkland Lake Hold, Barrick Gold, ONEOK, Intel, Cisco, Microsoft nie wiem czy wszystkie są dostępne na Revolut. Nie jest to porada finansowa.