Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#laptopy #komputery #pcmasterrace #naprawa #serwispc #elektronika
Mirki naprawiam zalanego lapka marki Asus. Objawy, włącza się i wyłącza bez obrazu. Oczyściłem płytę główną z widocznych śladów zalania przy użyciu alkoholu IPA. Na co, zwrócić uwagę szukając zwarć? Jak ustawić multimetr sprawdzajac poszczególne układy? Dodam, że robię to w celu poszerzenie wiedzy.
Koldox - #laptopy #komputery #pcmasterrace #naprawa #serwispc #elektronika 
Mirki nap...

źródło: comment_1614510533ywAHsFMiQo5f57LjUCvSD9.jpg

Pobierz
  • 19
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@CeZiK_ @rybeczka Wstał i nie wyłącza się. Ale nadal brak obrazu. Dysk zaczął mielic. Coś w okolicach układu graficznego musiało strzelić. Wnioskuję że nie przechodzi postu. Bateri nie wpinalem, wentylator procesora nie kręci się (ale nie wiem czy tak ma być). Jakieś rady? ;)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Pan_slon @portoryko43 Z zaznaczonych elementów nie mogę odczytać napięcia podczas uruchomionego laptopa. Są całkowicie zimne. Kondensatory wyglądają ok. Mosfety spróbuję wymienić jutro przy lepszym świetle
@Koldox: Po pierwsze nigdy nie czyści się od razu zalanej płyty, bez uprzedniego zlokalizowania, sprawdzenia i zapamiętania zalanych/skorodowanych obszarów. To jest istotna wskazówka do dalszych działań. Po drugie - schemat płyty, rozpoznanie układów zasilających i sygnałów, które je załączają, pomiar napięć. Najprawdopodobniej na tym etapie powinno być już wiadome, w którym bloku jest usterka i co trzeba zdziałać dalej.