Wpis z mikrobloga

404 + 5 = 405

Tytuł: Mistrz czystego kodu. Kodeks postępowania profesjonalnych programistów
Autor: Robert Cecil Martin
Gatunek: informatyka
Ocena: 4/10

Słaba książka. Jak czytałem ją te 6 lat temu to lepiej ją zapamiętałem. Jest kilka przydatnych porad ale całość idzie streścić do kilku artykułu. Autor ma ego wystrzelone w kosmos i gada kim on to nie jest. Do tego z częścią porad się nie zgadzam.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #programowanie #programista15k
lort_fzhut - 404 + 5 = 405

Tytuł: Mistrz czystego kodu. Kodeks postępowania profes...

źródło: comment_1614025865Lh7SvVbk2xFxL7jjzuF8M1.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@KORraN: Niestety się spóźniłem o kilka sekund ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@sebusik: Ma swoją utopijną wizję i jak się z nią nie zgadzasz to nie jesteś profesjonalistą ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Głównie chodzi mi o programowanie w parach i wpadania w flow. To wszystko zależy od sytuacji i nie jest czarno-białe. Moim zdaniem większym profesjonalistą jest osoba, która umie dobrze
  • Odpowiedz
@lort_fzhut: Zacząłem czytać "Czysta architektura" i odniosłem podobne wrażenie co do ego autora. Już na pierwszym rozdziale miałem lekkie wtf, gdzie facet forswował idee, że najlepszym językiem obiektowym jest... czyste C (przynajmniej jeśli chodzi o enkapsulację). Idea "dziedziczenia" trochę mnie rozłożyła (przy czym facet nie rozróżnia pojęć dziedziczenie interfejsu/implementacji) ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ogólnie kupione w pakiecie w promce, ale szybko nie wróce do tego tytułu.
  • Odpowiedz
Zacząłem czytać "Czysta architektura" i odniosłem podobne wrażenie co do ego autora. Już na pierwszym rozdziale miałem lekkie wtf, gdzie facet forswował idee, że najlepszym językiem obiektowym jest... czyste C


@MrStealYourGirI: bo tak jest. Jak używasz podejścia: interfejs w headerach a implementacja w źródłach, to nie da się tego złamać. Jak masz "prywatne" metody, to nawet hakami tego nie pokonasz, bo kompilator może w taki sposób zopytmalizować kod, że nawet
  • Odpowiedz
@lort_fzhut: @MrStealYourGirI: Ja nie czytałem, za to wykłady widziałem chyba wszystkie dostępne. Nie potrzebuję konkretnych przykładów, wystarczą mi idee i wnioski z nich płynące. Zgadzam się z nim. Facet staje okoniem do dzisiejszego chaosu generowanego przez nikomu niepotrzebne języki, źle zrozumiane wzorce rozwiązujące problemy, które nie występują w 95% projektów i tak do usranej śmierci można wymieniać. W rozwiązaniach webowych to już jest w ogóle wszystko postawione na
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@szczesc_borze:

Javascripty chcą rządzić backendem, bo tak programistom Facebook lub Google powiedział, że to nowocześnie i progresywnie.


Dla mnie to jakaś utopia.
Ktoś zna główne argumenty zwolenników tegoż paradygmatu?
  • Odpowiedz
@szpongiel: Że nie powinno się wpadać w flow, bo w tedy jesteś za bardzo pewny siebie i nie zwracasz uwago na szczegóły. A powiedziałbym, że jest wręcz przeciwnie. To oczywiście zależy od osoby.
No i że powinno się programować w parach. W sytuacjach awaryjnych się tak robi to to najlepszy sposób. Tak, bo firmę stać na takie koszta by dwóch programistów robiło jakieś pierdoły, które czasem się zdarzają. ( ͡
  • Odpowiedz
@lort_fzhut: To jest dyskusyjne rzeczywiście aczkolwiek wiem, że niektóre firmy rozwinęły ten model do 3 programistów naraz. Było jakieś ogłoszenie nawet na wykopie i gość tłumaczył, że jeden mówi co klepać, drugi klepie kod, a trzeci pełni rolę doradczą. Sam miałem epizody programowania w parach i mogę powiedzieć, że jest to wyczerpujące, ale też pozwala na szybszą pracę, bo rzadziej utykasz z problemami i nie przekombinowujesz kodu.

@Pawlis:
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@lort_fzhut: ano są firmy które stać na programowanie w parach, niektórzy mają wręcz religijne podejście do tego. Trochę to pomaga, a trochę bywa bez sensu. Zależy nam czym się pracuje. Także ortodoksi są raczej wkurzający. Natomiast krytyka flow... tego się nie spodziewałem. Najbardziej efektywny stan.
  • Odpowiedz