Wpis z mikrobloga

#klimatyzacja #multisplit #urzadzajzwykopem #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #pytanie

Mireczki doradźcie, bo jestem zielona w temacie klimatyzacji. Czekamy z niebieskim do grudnia na oddanie kluczy do mieszkania deweloperskiego w stanie surowym. Mieszkanie 80m2, salon z kuchnią, 2 sypialnie, biuro, 2 łazienki. Mieszkanie na ostatnim piętrze więc będzie się grzać w gorące dni.
I wobec tego mam kilka pytań...

Po 1. czy w ogóle warto kupować i montować klimatyzację w mieszkaniu? Wolę to zaplanować wcześniej póki będzie w surowym stanie i łatwiej będzie cokolwiek kuć. Warto dodać że oboje z niebieskim głównie pracujemy zdalnie i nie planujemy tego zmieniać w dalszej przyszłości, także czasami w upalne dni jest ciężko żyć :D czy może jakieś urządzenie przenośne wystarczy?

2. Jakie to są mniej więcej koszta, żeby to było porządne? Nie chcę na takim czymś cebulić

3. Z tego co do tej pory wyczytałam, to przy takim metrażu i ilości pomieszczeń warto pomyśleć o multitplit? Jak już mam robić to we wszystkich pokojach i salonie. Nie chcę np. rozwiązania żeby montować w jednym pokoju, w innym nie i zostawiać otwarte drzwi żeby się schłodziło w obu. Tym bardziej że hol jest trochę pokrętny i chłodne powietrze by nie dotarło pewnie za bardzo.

4. jednego nie rozumiem do końca, jak się ze sobą łączy te stacje z agregatem? Da się jakoś łatwo ukryć wszelkie przewody i rurki - czy co to tam jest - tak żeby tego nie było widać? Ale bez konieczności robienia podwieszanego sufitu, bo średnio mi się to podoba. I bez maskownic. Można to jakoś ukryć w ścianie albo listwie przysufitowej, albo inne estetyczne rozwiązanie?

5. Jeszcze jedno pytanie, zakładając że agregat byłby na tarasie, to co się robi wtedy z kapiącą wodą? Ona po prostu sobie ścieka z balkonu czy to trzeba jakoś zabezpieczyć?
  • 7
  • Odpowiedz
@lady_katarina: 1. zdecydowanie warto, ale tylko stałą jednostkę, nie ma co się bawić w przenośne.
2. za dużo zmiennych, żeby oszacować :) jeśli multisplit z wkuwaniem instalacji w ściany to raczej na pewno >10.000
3. warto wziąć multisplita, nie ma szans żeby z jednego splita chłodne powietrze docierało wszędzie
4. właśnie dlatego najlepiej to zrobić przed rozpoczęciem jakichkolwiek innych prac, w stanie deweloperskim możesz powkuwać wszystko w ściany i żadnych instalacji nie będziesz mieć na wierzchu
5. możesz odprowadzać skropliny do kanalizacji - najlepsze rozwiązanie; wystawianie skroplin poza balkon to proszenie się o
  • Odpowiedz
@lady_katarina: Stałem przed takim dylematem. Podobny metraż oraz ostatnie piętro i po pobieżnym zorientowaniu się w temacie (3 jednostki wewnętrzne) stwierdziłem, że to za duże koszty. To nie tylko zakup i instalacja, ale też regularny serwis, który generuje dodatkowe koszty co roku. U mnie będą rolety zewnętrzne solarne, sterowane radiowo, więc żadnego kucia w samym mieszkaniu. Koszt mniejszy niż klimatyzacja, a w zależności od ekspozycji może dać równie porządny efekt.
  • Odpowiedz
@lady_katarina: Dodam, że mi nie szkoda kasy wydanej na klimatyzację, chociaż używam od niedawna i sezon upałów dopiero przede mną... W poprzednie lato umierałam od upałów, a pracuję z domu i po prostu nie chcę się dłużej męczyć.
Koszty serwisu to grosiki przy moich zarobkach, a mój komfort zdecydowanie jest tego warty.

Moja klima ma nie tylko opcję chłodzenia, ale i grzania, co już się przydało w okresie wczesnojesiennym, gdy jeszcze nie grzali, a już piździło.

Ma też jonizator powietrza i porządne filtry, więc nie potrzebuję oczyszczacza powietrza, a wystarczy nawilżacz. 10/10 would buy
  • Odpowiedz
@lady_katarina: Za 3 jednostki (1 multisplit, 1 zwykły) zapłaciłam 13 000 zł. Było dużo kucia w ścianach, skropliny odprowadzane do kanalizacji, jednostki jedne z lepszych, czarne, z możliwością podłączenia do WiFi (by można było wychłodzić mieszkanie przed powrotem do domu, włączając je telefonem) i główny składnik ceny to były właśnie agregaty (3k robocizna).
  • Odpowiedz