Wpis z mikrobloga

@rzep:

I tak by nie mieli skąd jej brać, najbliższe największe ośrodki to Kalifornia (ok.1000-1500 km) i co najwyżej wschód, też podobną odległość. Ale te stany też mają po miliony mieszkańców, i swoje problemy, zwłaszcza wschód jeśli chodzi o ten mróz. A z obrazka wnioskując Teksas co najwyżej musiałby wybierać albo jednych albo drugich. Nie mówiąc że energii na takie odległości po prostu nie da się transportować bez strat. Na
  • Odpowiedz
i co więcej więcej stanów by odczuło blackout Teksasu


@Szalom: Północne stany maja podwójne okna, ocieplane ściany, inne systemy ogrzewania, łatwiej by bez prądu przeżyli.
W Teksasie są domy bez izolacji, pojedyncze okna, i podejście że jeśli trzeba się dogrzać, to wystarczy prądem od czasu do czasu.
  • Odpowiedz
@void1984: Chodziło mi o sam brak prądu. Teksas by padł to automatycznie przez wspólną sieć byłyby spadki napięcia w pozostałych stanach, tak samo jak napisałem że jakby Niemcy padły, to w Polsce tez by nie było prądu. To że lepiej są przygotowani na mrozy to inna sprawa
  • Odpowiedz
@rzep: Jeśli boisz się utraty prądu już jesteś niewolnikiem


@PatologiiZew: xDDDD we frazji jeśli prądu nnie bedzie 48 godzin, do miast ma zostać wysłane wojsko. Z kolei w gdańsku, po 12 godzinach, jedna z dzielnic zostanie zalana gównem, dosłownie :)

Prąd ważna sprawa.
  • Odpowiedz
@hpiotrekh: Nope, wyobraź sobie awarie prądu w fabryce kleju szybko schnącego. Czaisz rozmiar tej katastrofy? Wszystkie linie, wszystkie rurki, wszystko, zaklejone kropelką na amen. To samo się tyczy wszystkich rafinerii i fabryk chemicznych które zostały zatrzymane w nie kontrolowany sposób. Nie dość ze nie produkują to jeszcze mają odczynniki za miliony zmienione w trucizne.
  • Odpowiedz
Wydaje mi się że to nie do końca tak działało że uga-buga rednecki nie chcą się podłączyć do sieci bo nie chco płacić pinionszków zrobimy se hehe prywatny prund. Brzmi to na jakieś sensacyjne tabloidowe uproszczenie.


@Szalom: może i tak brzmi, ale to prawda - Teksas toczył sądowe batalie aby tak pozostało. Warto poszukać pod hasłem the Midnight Connection - tutaj ładny artykuł https://www.jstor.org/stable/40923434?seq=1

Na północ od Teksasu do granicy z Kanadą nie ma niemalże nic.

W innych kierunkach coś tam już jest. Byłby dostępny dodatkowy środek zaradczy, dodatkowe moce rezerwowe - nikt nie mówi, że rozwiązałby cały problem - ale ograniczyłby w jakimś stopniu jego dotkliwość. Elektrownie i rezerwy z sąsiednich stanów mogłyby pomagać. Kto wie o ile ograniczono
  • Odpowiedz
@rzep: i tak by były ponieważ sieci są obciążone i przede wszystkim są zerwane przewody. Takie same problemy są w polsce jak mamy gigantyczne opady śniegu. Jaki związek z tym ma partia?
Dodatkowo 30% sieci stanowi federalnie narzucone siłownie wiatrowe, które zostały oblodzone i zanim stanęły wprowadziły do sieci niestabilność, która spowodowała usterki rozdzielni w wielu miejscach.
  • Odpowiedz
Jaki związek z tym ma partia?


@Johnus: Taki, że to Republikanie rządzą Texasem i zdecydowali się na utrzymywanie własnej, odłączonej sieci.

Dodatkowo 30% sieci stanowi federalnie narzucone siłownie wiatrowe, które zostały oblodzone i zanim stanęły wprowadziły do sieci niestabilność, która spowodowała usterki rozdzielni w wielu
  • Odpowiedz
@rzep: raz jeszcze mówię, jaki związek z partią ma zerwanie linii przesyłowych prądu z partią? Republikańskie kable szybciej się zrywają pod obciążeniem czy co? To jest główny powód braku prądu.
  • Odpowiedz
raz jeszcze mówię, jaki związek z partią ma zerwanie linii przesyłowych prądu z partią? Republikańskie kable szybciej się zrywają pod obciążeniem czy co? To jest główny powód braku prądu.


@Johnus: Nie zerwanie linii przesyłowych odpowiada za blackouty, tylko brak możliwości generowania prądu.
  • Odpowiedz
@topikPajak: Ok, to jest spory problem.

Ciekawe czy taki zakład nie ogarnie przetrzymania jakimiś generatorami. czy one są tylko do najbardziej podstawowych funkcji budynku


Cieżko powiedzieć. Są rozwiazania typu, wiecznie wirujący betonowy blok, sprzegniety z generatorem i silnikiem disla, który automagicznie w przypadku braku prądu napedza generator, energia kinetyczna pare sekund a równocześnie dokonuje rozruch silnik. W teorii da sie.

Jako ciekawostkę dodam, że testy w tego typu systemie(w sensie,
  • Odpowiedz