Wpis z mikrobloga

Ponieważ nie mogę odpowiadać pod wpisami @Amishia, tu dodam sprostowanie odnośnie przerywania ciąży około 20 tygodnia, żeby każdy wiedział, jak ten proces wygląda i z czym się wiąże:

Dzwoni telefon z ginekologii. Pani Doktor proszę zejść do łyżeczkowania. Środek nocy. Pytam: o co chodzi? Położna odpowiada, że terminacja poroniła.

Wchodzę na salę. Pacjentka leży na fotelu. Anestezjolodzy szykują znieczulenie. Widzę pępowinę wiszącą w kroczu...

Pytam gdzie dziecko? Położna wskazuję mi brudownik. Wchodzę. Na serwecie leży maleńka dziewczynka. Żywa dziewczynka. Waży około 450 g. Zespół Downa. To musiał być jakiś 21- 22 tydzień ciąży. Przez pergaminową skórę przeswieca każde naczynie krwionośne. Widzę jak pracuje jej serce. Jak bije z częstością około 80 uderzeń na minutę (serce dziecka umiera długo). Widzę jak łapie oddech. Co 8-10 sekund to małe ciałko próbuje resztką sił walczyć.... Rozpadam się na kawałki...

Biorę ja na ręce... Siadam na podłodze... Płaczę... Przepraszam ją... Za ten #!$%@? świat...

Agonia trwa jakieś 10 minut. Nie potrafię jej odłożyć zanim nie odejdzie.

Instagram @ poloznik.bez.lukru
https://www.instagram.com/p/CE6lQRLFPZL/?utm_source=ig_web_copy_link

#aborcja #neuropa #prawda
Pobierz ciemnienie - Ponieważ nie mogę odpowiadać pod wpisami @Amishia, tu dodam sprostowanie...
źródło: comment_16134073841sJY2qRbWyNnqKbAPPWpXo.jpg
  • 48
@waro: wiesz, że przy z takim podejściem w sytuacji, gdy aborcja do 24 tc byłaby na życzenie, w sąsiednich salach porodowych jednego dziecko (zdrowe), kladloby sie się razem z brudnymi szmatami a drugiego wczesniaka (zdrowego) przekładało do inkubatora?

Na szczęście w przypadku przerwania ciąży około 20 tygodnia z powodu wad płodu, coraz częściej umieszcza się takie dziecko w inkubatorze i zapewnia przynajmniej ciepło, żeby mogło odejść spokojniej.
wiesz, że przy z takim podejściem w sytuacji, gdy aborcja do 24 tc byłaby na życzenie, w sąsiednich salach porodowych jednego dziecko (zdrowe), kladloby sie się razem z brudnymi szmatami a drugiego wczesniaka (zdrowego) przekładało do inkubatora?


@ciemnienie: A jak płód nie jest zdrowy, to coś to zmienia? Wygląda to mniej szokująco, jest mniej drastyczną sytuacją? No raczej nie, a dobrze zdajesz sobie sprawę z tego, że takie coś już funkcjonuje
walka o oddech to nie jest cierpienie?


@ciemnienie: na tym etapie rozwoju wedle dostępnej wiedzy nie jest to cierpienie, za to kobieta, która donosi i urodzi takie dziecko cierpi dużo bardziej, nawet jak odda do adopcji czeka ją jeszcze połowa ciąży, co jest obarczone ryzykiem i dużymi kosztami, które powinna ponosić tylko w wypadku, kiedy tego chce i jest na to gotowa. Nie wspomnę już o sytuacji, gdy kobietę czeka opieka
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
pierwsze badanie genetyczne, które może wskazać na ZD jest wykonywane około 13 tc. Zanim przechodziły wszystkie procedury, mijały minimum 4 tygodnie. Nie da się obejść powyższego opisu, przy stanie współczesnej medycyny.


https://www.gov.uk/government/publications/screening-tests-for-you-and-your-baby/4835882

https://www.medonet.pl/zdrowie,test-papp-a---wskazania--przebieg--wyniki,artykul,1729156.html

Jeśli wynik Twojego badania przesiewowego wykaże wysokie ryzyko, powinnaś się o tym dowiedzieć w ciągu 3 dni roboczych od uzyskania wyniku badania krwi. Zostaniesz zaproszona na wizytę w celu omówienia wyników badania oraz przedstawienia dalszych opcji.


@ciemnienie
@sssabae: wkleiłeś link o teście pappa, ale pappa nie da Ci ostatecznej diagnozy a jednynie pokaze prawdopodobienstwo wystąpienia wad u plodu, jest jedynie wskaznikiem do dalszych badań. Amniopunkcje wykonuje się przeważnie po 15 tygodniu ciąży a na wynik czeka się do 3 tygodni. Żeby wykonac legalną terminację chorej ciąży musiałeś mieć wynik amniopunkcji, nie można było terminowac ciąży opierając się tylko o wynik badania pappa. Więc @ciemnienie ma tu rację, pełna
@LilyOfTheValley: Dokładnie tak, śmieszny wyrok śmiesznego trybunału stawia wyżej życie chorego płodu od życia zdrowej rodziny. A narodziny chorego dziecka praktycznie przekreślają dawne życie rodziców, zmuszając ich do pracy ponad ludzkie siły 24 h na dobę i do zaniedbania starszego, zdrowego rodzeństwa (bo przecież rodzice nie mają ani czasu, ani kasy). Chore dziecko też cierpi, bo przecież wady genetyczne wiążą sie przeważnie z ciężkimi niewydolnościami różnych narządów.

Więc imho przerwanie życia
@ciemnienie: Pierwsze badanie genetyczne tego typu na przykład NIFTY można wykonać już w 10. tygodniu ciąży, a dokładnie 10+0. Wykrywa nie tylko trisomie, ale również mikroduplikacje. Oczywiście trzeba za nie zapłacić. To badanie o którym piszesz jest zapewne test PAPP-a, który niejedną kobietę wpędził w nerwicę, bo opiera się w dużej mierze na statystyce i posiada ogromny margines błędu względem testów genetycznych z krwi.
@waro @LilyOfTheValley zgadzam się z Wami w 100%. Pytanie jeszcze jak będą czuć się matki po porodzie martwych, bądź żywych nieco starszych dzieci ale z wadami wrodzonymi znając realia polskich szpitali, gdzie kobiety po porodzie przebywają na wspólnych salach. To dopiero będzie katorga dla tych biednych kobiet, które będą patrzyły na inne, szczęśliwe i zdrowe dzieci i matki.
@ciemnienie: tak tylko co do aborcji tuz rpzed 24 tygodniem ciazy: jest to robione bardzo sporadycznie. Jak ktos chce "na zadanie" to prawie zawsze decyduje sie wczesniej. Te "pozne" aborcje sa praktycznie tylko przy stwierdzeniu wad plodu.

Przy czym jesli ktos potrzebuje takiej aborcji na zadanie to do 24 tygodnia sa realizowane w Wielkiej Brytanii.
@LilyOfTheValley: przerywanie ciąży że względu na wadę płodu to dramat i tragedia, dla dziecka, dla kobiety, dla mężczyzny i dla rodziny. Czasem jest to jednak mniejsze zło, więc takie rozwiązanie musi być możliwe. Sama jestem za dotychczas obowiązującym kompromisem aborcyjnym.

Nie wyobrażam sobie jednak, zeby pozwalać na przerywanie zdrowych ciąż na życzenie na tak wysokim etapie. Przypominam, że w Wielkiej Brytanii jest taka możliwość. Myślę, że mogę mieć obawy o forsowanie
@sssabae: na wyniku testu PAPPa czeka się około 2 tygodni. Zły wynik testu podwójnego (test z krwi + usg) daje podstawę do dalszej diagnostyki, która trwa jakiś czas, zależy na jakich lekarzy się trafi. Wskazaniem do przeprowadzenia aborcji ze względu na wadę płodu, byl wynik amniopuniopunkcji, ktora wykonuje się najwcześniej około 15-16 tc. Zwykle ciąża z powodu występowania wad płodu, kończona była około 18-20 tygodnia.
@fraulein__: tylko zły wynik testu podwójnego jest wskazaniem do dalszej diagnostyki, w tym amniopunkcjii, która daje 100% pewny wynik. Test NIFTY nie jest podstawą do przerwania ciąży. Podstawą jest (raczej była) amniopunkcja.

Po omówieniu ze mną wyniku testu PAPPa, ginekolog odradzał mi wykładanie pieniędzy na NIFTY, bo wyniki były bardzo dobre, więc on nie widział przesłanek do jego wykonania.
@Aster1981: myślę, że warto mówić jak dokładnie wygląda przerywanie ciąży, zdrowej czy chorej na tak wysokim etapie. Dla świadomości.

Uważam, że przerywanie zdrowej ciąży na zyczenie aż do 24 tygodnia, tak jak to jest w Wielkiej Brytanii, to stanowcza przesada. Jednoczenie oburza mnie nonszalanckie stwierdzenie, że płód ma wówczas świadomość szczura, więc może umrzeć w zimnie i samotności lub "nie widzę w tym nic złego". Jak widać po opisie końca ciąży