Wpis z mikrobloga

Chciałem zbudować #dom i żeby to zrobić potrzebuję uzbroić się w wiedzę. Nigdy wcześniej nie miałem z tym do czynienia więc szukam wszelkich informacji, najlepiej jakby gdzieś było kompendium wiedzy jakie kroki po kolei trzeba powziąć. Działkę już mam i projekt też jest wybrany. Podoba nam się https://www.dobredomy.pl/projekt/dakotaIV/ (może ktoś buduje taki lub podobny). Wiem że po zakupie projektu trzeba wykonać adaptację do działki, będę szukał wykonawcy - ile to może kosztować? Oprócz samej budowy jest jeszcze mnóstwo tematów odnośnie instalacji, mocno myślę nad #pompaciepla w tandemie z #fotowoltaika żeby obniżyć koszty w przyszłości. Właśnie przeglądam tagi #budownictwo #budowadomu #budujzwykopem #budujzchaferem i #rekuperacja, może ktoś z bywalców pomoże.
  • 28
@poradnikspeleologiczny: @pkrr: "Jak budować i nie zwariować" Polecam ksiażkę oraz kurs budowlany, sporo fajnej wiedzy.

pompa ciepła i fotowoltaika to dobry wybór, kwestia tego ile hajsu masz na start. budowa pochłonie mnóstwo pieniędzy, wiec wydanie 30k na pompę i kolejnych 30k na fotowoltaike to nie jest mały wydatek. Fotowoltaikę warto założyć, jak już zamieszkasz, bo będziesz znał swoje zużycie prądu na ogrzewanie oraz użytkowanie. Możesz przygotować instalację (peszle) pod fotowoltaikę.
@poradnikspeleologiczny: działka jest już uzbrojona? Co do wykonawców to musisz szukać i porównywać ceny, a te mogą być bardzo różne. Najgorszym etapem są papierki, jak przez to przebrniesz to będzie z górki. Ja jestem na etapie czekania na pozwolenie na budowę, także jakbyś miał jakieś konkretne pytanie to wal śmiało