Wpis z mikrobloga

Czy wymiana samych tarcz hamulcowych na większe coś da? Chodzi mi o siłę/skuteczność hamowania. Z tego co się orientuję w rowerze mam seryjne tarcze shimano 180 i 160mm (hamulce to chyba mt 400) i chcialbym zmienic na 180 i 203mm (ważę 105kg). Jest sens? #pytanie #rower
  • 18
@Wassimir: jesli ci chodzi o cale heble to nie mialem osobiscie do czynienia za duzo z slx ani xt w moich rowerach, budowe maja prawie identyczna, jedno i drugie fajnie pracuje, na moje oko jak chcesz jedne na drugie zmienic to chyba nie ma wiekszego sensu chyba ze 2 tloki slx na 4 tloki xt
@Wassimir: No i pamiętaj, że tarcza 203 może powodować tworzenie luzów na widelcu, szczególnie jeśli nie jest on najwyższej klasy. Zresztą niektóre widelce mają ograniczenie do 180mm.
Wymiana całych hampli z MT400 na SLX/XT miałaby sens, wymiana samych tarcz z SLX na XT raczej nieszczególnie.
I to co kolega wyżej pisze - technika robi robotę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Wassimir: nie odczujesz miedzy SLX a XT, szczególnie jeśli przerzucisz się z mt400. Wymiana 400 na slx będzie jak odkrycie roweru na nowo. Wymiana tarcz przy hamulcu mt400 też nic nie da. Ogólnie to im większa tarcza to nie znaczy, że będzie większa siła hamowania. Bardziej chodzi o większą modulacje hamulca. To tak w bardzo dużym skrócie.
@4x80: wiadomo lepsze klocki ktore nie sa #!$%@? w niewiadomo czym tez sporo zmieniaja ale skoro pytał o rozmiar tarczy a siłe hamowania to odpowiedzialem, ale jak jezdzi na shimano mt400 to watpie zeby byla wieksza roznica w sile hamowania
Czyli co, najpierw zainwestować w lepsze klocki? :) bo już się pogubiłem :D jestem totalnym amatorem ale czuje, że te hamulce jakoś słabo działają i nie czuję się pewnie, np. na zjazdach. Hamować umiem. Jakie klocki kupić najlepiej?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Wassimir: przede wszystkim wypadałoby wymienić hamulce na inne bo mt400 to padło i nie nadaje się do niczego, a na pewno nie do wyhamowania 105kg gościa. W następnej kolejności jeśli chodzi o skuteczność będą lepsze klocki, i dopiero większa tarcza. Chociaż to ostatnie ma głównie wpływ na modulację i odprowadzanie ciepła.
Oczywiście możesz próbować wsadzić nowe klocki/tarcze do tego co już masz, ale cudów się nie spodziewaj ;)
Czyli co, najpierw zainwestować w lepsze klocki? :) bo już się pogubiłem


@Wassimir: Dam ci przykład, mam hamulce TRP hy/rd i wszędzie piszą, że na oryginalnych klockach fatalnie hamują. Ja akurat tego nie potwierdzam bo u mnie się sprawdzają doskonale i tez ważę 105kg mieszkając na górkach ale skoro wszyscy piszą, że te klocki są lepsze to tylko mogę sobie wyobrazić, że jeszcze można podnieść skuteczność bez zwiększania wielkości tarczy czy