Wpis z mikrobloga

Planuje popełnić mały wpis o ETFach i krótka ankieta przed.

ETF czyli Exchange Traded Fund - https://pl.wikipedia.org/wiki/Exchange_traded_fund

#gielda #etf #inwestowanie
rzep - Planuje popełnić mały wpis o ETFach i krótka ankieta przed.

ETF czyli Excha...

źródło: comment_16125147600Alc1IZl67tigbE32mdnR6.jpg

Pobierz

Czy inwestujecie w ETFy?

  • Nie, co to jest? 38.9% (100)
  • Nie, wole akcje, nawet jeśli mam niższe zyski. 7.4% (19)
  • Nie, wolę akcje, bo osiągam większe zyski. 8.9% (23)
  • Tak, ale trzymam tam niewielką część portfolio. 12.1% (31)
  • Tak, trzymam tam sporą część portfolio. 15.6% (40)
  • Tak, moje portfolio to niemal tylko ETFy. 17.1% (44)

Oddanych głosów: 257

  • 21
@Sabarolus: nie, bo dywidendy możesz na coś innnego przeznaczyć. Ja na przykład dywidendy pakuje w polskie akcje (też zresztą jakieś dywidendowe). To już i tak zależy od upodobań, bo w akumulujące wrzucasz i się za bardzo nie interesujesz
@rzep: ja ma prawie wszystko w ETF, jakies 85%, reszta to po połowie forex i akcje.
z tym że ETF też są różne. Od wielkich indeksowych, przez sektorowe/geograficzne, po coraz modniejsze aktywne jak fundusze ARK na przykład
@adrwas błąd. Dywidendy są obecnie mega nieopłacalne. Tym bardziej w ETFach. Przykład:

2 ETFy, Dist i Acc. Pierwszy rośnie 5% i płaci 5% dywidendy, a drugi rośnie o 10% (uproszczenie). Pakujesz w oba 1000 mija rok.
Dist, dostajesz 50 dywidendy -podatek i wzrost wartości o 50.
Acc, wzrost wartości o 100. Sprzedajesz część wartą 50.
W pierwszym wypadku, z dywidendy zostanie Ci 42 w portfelu. W drugim wypadku, płacisz tylko podatek od
@Silvervend: tak, ale akurat podałem przykład IKE, więc podatek płacisz u źródła, a akumulujące też u źródła płacą. na Inwestomat było to opisywane (chyba nawet te z Irlandii całkowicie są zwolnione nawet od podatku u źródła). Jednak 12% pobierają u źródła przez IKE, ale bez IKE u źródła (nawet jak jest etf acc. to pobierają podatek bo ETF musi zapłacić podatek od dywidendy za Nas)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rzep: Właśnie dzisiaj pozbyłem się etf sp500, bo potrzebuję gotówki, ale fajnie się zarobiło w ostatnich miesiącach :)