Wpis z mikrobloga

@ATAT-2: właśnie w drodze nie ma, przynajmniej na ten moment, ale w okolicy jest troche nowych domów, i kilka miejsowości dalej widziałem, że jest w drodze, więc może i za kilka lat u mnie będzie podciągnięty
  • Odpowiedz
więc może i za kilka lat u mnie będzie podciągnięty


@przemek112: za kilka lat może już być więcej informacji na temat planowanego terminu zakazu korzystania z paliw kopalnych, ja bym brał pompę.
  • Odpowiedz
@kubex_to_ja: to raczej nie wchodzi w grę, chce zacząć szybciej i kredyt tez mieć spłacony jak najszybciej. Zresztą patrząc na to jak ceny materiałów idą w górę z roku na rok to tym bardziej uważam, że nie ma sensu czekać
  • Odpowiedz
i kilka miejsowości dalej widziałem, że jest w drodze, więc może i za kilka lat u mnie będzie podciągnięty


@przemek112: Niektórzy w takich sytuacjach robią instalację pod gaz i stawiają tymczasowo zbiornik na podwórku.
ALe mając jedynie pewność, że podłączenie do sieci będzie bo na dłuższa mete do drogie rozwiązanie
  • Odpowiedz
@przemek112: Masz już pozwolenie na budowę? Jeśli nie to musisz wiedzieć, że w przypadku gazu musisz mieć dodatkowy odzysk energii np. fotwoltaikę lub rekuperację - wszystko po to żeby spełnić wymogi zużycia energii. Ja też byłem nastawiony na gaz, ale gaz + fotowoltaika wyjdzie tyle co pompa ciepła. Proponuję przekalkulować wszystko - ile Ci wyjdzie przyłącze, piec, fotwoltaika nawet te 10 paneli i wtedy podjąć decyzję.

Pompa ciepła dla domu 150-200m2
  • Odpowiedz
@brevokz01: pompa powietrzna rozumiem? bo gruntowa słyszałem, że to już koszt około 70 tysięcy. No i zastanawiam się jeszcze bo czytałem, że czasami sama pompa powietrzna może nie dawać rady ogrzać domu w przypadku większych mrozów, teoretycznie u nas te wieksze mrozy to raczej rzadko, no ale mimo wszystko...
  • Odpowiedz
@przemek112: Pompa powietrze-woda nagrzeje dom nawet przy -30st, a raczej nie pompa, a grzałka wbudowana w pompę. Jest to bardzo drogie w eksploatacji, ale nie zmarzniesz.
Pompa z kolektorem pionowym jest wydajniejsza przy grzaniu już przy temperaturach +5st C na zewnątrz, mniej wydajna przy grzaniu CWU latem.
Jeśli mieszkasz w zachodniej części kraju, nad morzem czy w ogóle w cieplejszej części kraju, pompa powietrze-woda nie będzie dużo droższa w eksploatacji, niż
  • Odpowiedz
@przemek112: ja tydzień temu zamówiłem Panasonica 7kW + zbiornik 300l - 28 z groszami. Dom po podłogach 207 m2 w tym 36 m2 garażu. Z tym, że ja od razu planowałem pompę, więc zrezygnowałem ze wszystkich kominów. Wziąłem też od nich od razu reku, za to wyszło 26 tysa.
  • Odpowiedz
właśnie w drodze nie ma, przynajmniej na ten moment, ale w okolicy jest troche nowych domów, i kilka miejsowości dalej widziałem, że jest w drodze, więc może i za kilka lat u mnie będzie podciągnięty


@przemek112: ja miałam taka samą sytuację, brakowało 150 m gazociągu do nas - nastawiliśmy się na piec gazowy bo dostaliśmy warunki. wszystko pięknie. Sąsiedzi nie wyrazili zgody na przejście gazociagu przez ich działkę i tym samym
  • Odpowiedz