Wpis z mikrobloga

mam zamiar w niedługim czasie (luty-marzec) kupić laptopa do 10 tys.
początkowo skłaniałem się ku Lenovo Legion, HP Omen itd. ale jestem obecnie bliższy leciutkim 13 calowym np. Huawei Matebook, Asus Zenbook. myślałem nad Zephyrus G14, ale musiałbym jeszcze poczytać recenzje.

generalnie laptop jest mi potrzebny do #webdev #wordpress, co oznacza, że nie potrzebuję jakiegoś ultra mocnego sprzętu. chciałbym czasem pograć w jakieś lekkie gierki (ale to nie jest konieczne), dlatego jestem zawiedziony niską dostępnością np. MX450, który występuje w max kilku dostępnych obecnie laptopach. Zephyrus i gamingowe oferują mi znacznie więcej, ale te prócz Zephyrusa są już znacznie cięższe. w domu mam PC, więc szukam czegoś mobilnego. choć znacznie wygodniej jest mi przy biurku, to nie zawsze mam taką możliwość, a z moim niespełna 2kg 14" praca na kolanach jest średnio przyjemna. uwidziałem sobie, że mogę kupić lekki 13" właśnie do takich celów. dobry pomysł? czy nie zda egzaminu, bo 13" to malutko.

z drugiej strony mam do wyboru Macbook Pro M1. nie jestem fanem Apple (mam iPhone 6s roboczego i mnie iOS nie przekonuje), jednakże mając PC + Macbook mogę bezstresowo sprawdzać strony na Safari, co czasem byłoby mi bardzo przydatne.

jak to jest z obsługą programów na tym procesorze M1? nie mam jakichś wymagań, np. Avocode, Visual Studio Code i standardowe paczki rzeczy dla webdeva w 2021 roku.

wiem, że obecnie jest tragedia na rynku i za pasem są nowe karty graficzne, laptopy itd. zdaje sobie sprawę, że kupując Macbooka stracę na nim chyba najmniej w perspektywie roku. tyle mówi się o tym, że Mac do pracy, a Windows do grania, że aż sam popadam w wątpliwości co wybrać.

#programista15k #informatyka #komputery #laptopy

Windows czy Macbook M1?

  • laptop z Windowsem 36.8% (21)
  • Macbook M1 63.2% (36)

Oddanych głosów: 57

  • 17
@demonsthere: dziękuję.
@AlvarezCasarez: nie mam porównania szczerze mówiąc, więc tego nie odczuwam. korzystałem z WSL i było ok.
@cwlmod: właśnie nieco obawiam się, że M1 jest przejściowy/z wadami i niedługo pojawi się M2, który będzie znacznie lepszy. już się pojawiają plotki o tym, ze na jesień premiera. kupno Macbooka z Intelem to jednak raczej strata pieniędzy obecnie.
@yggdrasil: kwota nie gra roli w tym przypadku. nie będę też
@yggdrasil: no tak średnio bo M1 to nowa (w laptopach tej firmy) architektura - ARM. I niektóe programy nie działają jeszcze. Docker niby już działa, no ale obrazów ponoć brakuje..
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@pieczarkowy:wziąłem zypherus G15 ryzen4800H+1660ti.
Zaskakuje bardzo długi czas na baterii jeśli nie robi się czegoś compute intensive, 6 godzin potrafi wytrzymać coś tam robiąc. I bardzo mi się podoba klawiatura, wolę bardziej niż desktopową. Minus taki z były wersję tylko z 8GB ram wlutowane czyli w sumie max 24.
Negatywna rzecz to problem z tym że czasem nie wybudza się z uśpienia;( po za tym wszystko bez zarzutu