Wpis z mikrobloga

Cześć!

Jak co kwartał publikuję swój koszyk inflacyjny. Nie inaczej jest w styczniu. Do rzeczy:

1. Czy jest taniej, co z tą inflacją ?
2. Czy warto kupować teraz ziemię by sadzić ziemniaki ?
3. Może zaopatrzyć się w konserwy, bo ceny żywności wystrzeliły w kosmos wraz z rakietami Elona ?
4. Dobra, to czy GUS kłamie ?

Na te pytania Wam nie odpowiem, ale w linku poniżej prezentuję swoje kwartalne zestawienie.

https://justpaste.it/8lv9y

Enjoy!

#budzetdomowy #finanse #inflacja
  • 10
@panpele: Uważam że inflację nie da się pokazać na przykładzie tych produktów, jedynym odzwierciedleniem inflacji są ceny gruntów, mieszkań, energii oraz płynów/paliw energetycznych /akcyzowych/ (to niestety ma też przełożenie na klimat i to podbija cenę)

produkty na tej liście są ściśle powiązane z planem biznesowym, to są naczynia połączone, biznes się nie spina to podwyżka lub zmiana składu, jeśli jednak da się znaleźć lukę na aby w dobie kryzysu podnieść cenę
@artos69 oczywiście masz rację, mój przykład inflacji to inflacja cen produktów spożywczych. Zaznaczam to w swoim tekście. Nie jest to pełny obrazek. By taki powstał trzeba brać pod uwagę te rzeczy o których piszesz. Jest to system skomplikowanych naczyń połączonych. Niemniej ja od kilku lat co kwartał sprawdzam ceny identycznych produktów w tym samym sklepie. Bo spadek wartości pieniądza interesuje mnie już jako skutek finalny - w dobrach czy usługach które mogę
@panpele: Bardzo fajnie, że prowadzisz ten koszyk, ale dla mnie jest on taki... nie za prawdziwy. Na przykład jest w nim 100 gram chleba i 500 gram serka i 300 gram masła i litr oliwy. Jeden ogórek, ale kilo cytryn.
Dałbyś tym produktom jakąś bardziej realną ilość, to nikt by nie miał nic do zarzucenia Twojej tezie, że jest taniej. A tak - ma.
@KubaRapid
Takie przeliczniki wynikają ze specyfiki danych produktów. 100 gram chleba zostało wzięte po tym, jak zostało zmniejszone jego opakowanie. Więc żeby mieć pkt referencyjny to odnoszę koszt chleba do 100 gram. Reszty nie ruszam, bo póki co producenci tych produktów nie zmieniają gramatury opakowań. Jak zmienią - odniosę ceny do gramatury referencyjnej :)

Co do ogórka to wtedy kiedy robiłem to zestawienie był dostępny ten tylko na sztuki i tak zostało.