Wpis z mikrobloga

jakie tam są nastroje w #szwajcaria odnośnie #koronawirus? tzn. są jakieś plany kiedy zniosą restrykcje czy wszystko niejasne? W zeszłym roku było podobnie - tzn. czy też większość firm miało zalecaną pracę zdalną i wiecie mniej więcej w którym miesiącu ludzie wracali do biur?
  • 14
@ms93: wiem wiem, dzięki. Do końca lutego nakaz pracy zdalnej, ale orientujesz się może czy są jakieś głosy kiedy firmy wrócą do normalnej pracy w biurach? albo jak to wyglądało w 2020?
@Leniwiec1: póki co jedyne co słyszałem to to, że chcą ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa dopóki wszystkich nie zaszczepią (a przynajmniej grup ryzyka). Wstępnie mają plan zaszczepić wszystkich do lata, a grupy ryzyka do końca marca, ale jak wiadomo każdy kraj ma problem ze szczepionkami
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Leniwiec1: To wszystko zależy od zaleceń BAG. W zeszłym roku powrót do biur zaczął się, gdy zniknęła rekomendacja pracy zdalnej, ale np. w moim przypadku i tak firma wymagała tylko 2 dni w tygodniu w biurze (w lecie, potem znowu całość z domu).
@Leniwiec1: Nikt nie mowi kiedy wroci sie do biur. Narazie do konca lutego sa obostrzenia, a co dalej pewnie w polowie/koncowce lutego oglosza jak zasze z wyprzedzeniem.
Co do powrotu - u nas bylo mozna chyba od czerwca do biura chodzic, ale i tak tylko 1-2dni w tygodniu pojawialo sie 10-15% ludzi.. Reszta przywykla do pracy z domu i sie nie chcialo do biura.

Ogolnie sadze ze wiele firm przerzuci sie
@krzyzakp: @ms93: @Astanczyk: dzięki wielkie za info. tak pytam, bo pracuję już dla firmy z CH, ale póki nie ma powrotu do biur to siedzę w PL co by oszczędzić i też wiem, że teraz pewnie ciężej by było ze znalezieniem pracy przez dziewczynę i pewnie sporo komplikacji na miejscu, choć już by się coś z chęcią pozwiedzało. Miłego!
@Leniwiec1: Sprytne, ale... Nie wiem czy wiesz ale jak pracujesz powyzej 25% czasu spoza Szwajcarii, to musisz oplacac Social Insurance tez w kraju, z ktorego pracujesz.
Tak, dotyczy to wlasnie tych, co pracuja na umowie o prace i sa nadal zameldowanie w CH... W zeszłym roku bylo to 63.75 dnia roboczego w skali roku - teraz moze sie to lekko roznic, zaleznie jak weekendy i swieta wypadaja.
@krzyzakp: @papuszkafalista: dzięki, ale póki co mnie to nie dotyczy. dopiero rozpocząłem współpracę z firmą z CH i póki się tam nie przeprowadzę to normalnie wystawiam faktury z mojej polskiej JDG do szwajcarskiej firmy pracując zdalnie. Dopiero po przeprowadzce będzie normalna szwajcarska umowa (temporary contract).
Teraz jest nie tylko zalecenie, ale nakaz pracy z domu.


@ms93: Taa, jest nakaz chyba że ktoś nie może pracować z domu, a to czy nie może zależy od tego jak sam sobie ocenisz (albo jak pracodawca oceni). Jeśli w pracy używasz dwóch monitorów a w domu nie masz dwóch to chodzisz do pracy jeśli chcesz i to już jest dobry powód ¯\_(ツ)_/¯ Przynajmniej ja tak mam. Dokumentujemy czy danego dnia
@papuszkafalista: Zalezy gdzie spedzasz :) Mowie o przepisach ktore od strony Szwajcarskiej nam podsunieto ze to problem.
A z tym pol roku to juz rezydencja podatkowa wjezdza i jak sie skarbowka uprze to moze byc dobra jazda...