Wpis z mikrobloga

Już dziś wieczorem nowa mapka. Pójdziemy z żółtego w brązowy. Większość środkowej Afryki bardziej liberalna od Ostatniej Ostoi Cywilizacji Na Północ Od Zwrotnika Raka.

PS: Śledzę tę mapkę od listopada, od tego czasu Korea Południowa i Argentyna zmieniły kolor z żółtego i brązowego na niebieski. Z tego co czytałem dzisiaj, niebieska niedługo będzie też Tajlandia.

#neuropa #dobrazmiana #bekazpisu #bekazprawakow #aborcja
Pobierz eoneon - Już dziś wieczorem nowa mapka. Pójdziemy z żółtego w brązowy. Większość środ...
źródło: comment_1611763694rs5mjZZndnXnmXBPCiRWbC.jpg
  • 57
@Wiq_:

Fakt istnienia państw z liberalnymi przepisami aborcyjnymi powoduje że masz dane. Możesz testować hipotezy, weryfikować argumenty.

Gdyby standardem był całkowity zakaza aborcji, cała mapa na czerwono i Polska miała być pierwszym krajem który przechodzi i to od razu na ten niebieski kolor - to sama dyskusja o konsekwencjach takiej zmiany byłaby trudna bo byłoby zero danych. Nie byłoby nawet do czego porównać.

Podobnym "ryzykiem" bycia innowatorem społecznym wykazały się kraje
@Wiq_: "legalnie wykonywanych". Bo nawet w PRL mieli na tyle RiGCz-u żeby stwierdzić, że te aborcje i tak będą wykonywane - więc lepiej, żeby zrobił to lekarz w gabinecie a nie wiejska baba wieszakiem.
Tak jakby fakt istnienia czegoś w innych krajach automatycznie potwierdzał zasadność poglądu.


@Wiq_: zasadność?
Nie
Ale trzeba rozumieć że systemy prawne czy światopoglądowe są zasadniczo wewnętrznie dość spójne.

Więc ta zmiana w wyraźny sposób oddała nas od zbioru wartości tworzących kulturę białego człowieka i umieszcza nas w systemie wartości państw Afryki subsaharyjskiej, czy islamu sunnickiego.
@Wiq_:

No ale to pytanie należy je zadać w pierwszym rzędzie przeciwnikom aborcji którzy twierdzą że te przepisy powodują generalny upadek społeczny, "cywilizację śmierci" i ogólne staczanie się społeczeństw.

Fakt istnienia wielokolorowej mapki umozliwia jedną ciekawą rzecz: przejście od sloganu do konkretu. Budujesz model statystyczny, gdzie najpierw definiujesz czym jest ta zagłada społeczna a potem pokazujesz że aborcja nieuchronnie do niej prowadzi.

Jakbyś nie miał takiej wielokolorowej mapki to owszem, byś
@rybak_fischermann: Idą w niebieskie:

A bill fully decriminalizing abortion was introduced into the state parliament in October 2020.[71] Under the proposed laws, abortion can be performed upon request up to 22 weeks and six days gestation. After that period, a medical practitioner can only perform an abortion if they consult with another practitioner and if both are of the view that the procedure is medically appropriate. The reform would also remove
I dzieki takim jak Ty mam dysonans poznawczy, bo z jednej strony aborcja jako taka to zlo, ale Tobie i podobnym dalbym takie prawo. Zebyscie sie nie rozmnazali, mogli spolkowac do woli i mieli wygodne zycie. Taki maly paradoks


@OtchlanZgorzknienia: Jeśli uważasz aborcję za zło, i religia zabrania ci jej wykonywać: to jej nie wykonuj. (pamiętaj tez, że religia nakazuje ci miłować swoich wrogów i nadstawiać drugi policzek).
@mateusz7070: nie kupuję.

Nie przyszedłem nieść pokoju, lecz miecz. 35 Przyszedłem bowiem przeciwstawić syna jego ojcu, a córkę jej matce, a synową jej teściowej; 36 bo wrogami człowieka mieszkańcy jego domu.


Nie rozśmieszaj mnie, bo mi się zajady porobią.

https://www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2013/Przewodnik-Katolicki-41-2013/Przewodnik-liturgiczny/Chrystus-i-miecz

Autor tekstu to kard. Ravasi, wybitny biblista.
Jego argument jest ten sam, który katolicy tak często przywołują: fragment należy czytać metaforycznie, bo i inaczej będzie oczywiście sprzeczny z przesłaniem Jezusa.
Ty
@OtchlanZgorzknienia: zamień sobie "religię" na "moralność," "system etyczny" czy co tam sobie tylko chcesz.
Napisałem zresztą "jeśli uważasz aborcję za zło" fragment o religii marginalnie, po przecinku.

Ale na litość, nie próbuj udawać, że w Polsce kształt tej moralności czy systemu etycznego, nie mówiąc już o motywacjach, wyborach i stanowiskach politycznych jakie sporowi towarzyszą, nie są kształtowane przez religię i relacje z KK.