Wpis z mikrobloga

Jakoś tak nie było okazji pochwalić się Hogwartem 71043, o którym pisałem tutaj, więc robię to teraz :-)
Zamek od kilku dni stoi sobie już w 100% złożony.

W krótkich słowach:

Budowla pod względem detali, architektury i oddania niezliczonych smaczków z filmów/książek zapiera wręcz dech w piersiach. Zamek ma dużo nawiązań do architektury gotyckiej, która wykorzystywała spiczaste łuki i wysokie okna z witrażami, jak zastosowano tutaj w np. w Wielkiej Sali. Wielka Sala sprawa przez to wrażenie obiektu sakralnego. Natomiast wieże, szpiczaste dachy i iglice kojarzą mi się już z architekturą renesansu.

Z efektem wow mamy do czynienia od samego początku, już pudełko robi wrażenie rozmiarami i wagą. Wewnątrz mamy 37 torebek zawierających ponad 6 tysięcy części. Jest co budować :] Wśród części znajdziemy kilka, a może nawet kilkanaście takich, których nigdy wcześniej nie widziałem.

Żeby docenić wszystkie smaczki i nawiązania zestawu w trakcie składania go przez moją #rozowypasek nadrabiałem zaległości w Harrym Potterze, bo wcześniej znalem tylko Kamień Filozoficzny i Komnatę Tajemnic.

W 71043 wpleciono wiele filmowych momentów, które naprawdę sprawiają, że zestaw jest Świętym Graalem dla fanów Harrego Pottera. Ilość odzwierciedlonych scen/scenerii jest powalająca. Każda z komnat jest pełna smaczków i detali. Projektanci zamku skupili się głównie na scenach z filmów Kamień Filozoficzny, Komnata Tajemnic, Więzień Azkabanu i Czara Ognia, chociaż jest też komnata z Księcia Półkrwi.

Konstrukcyjnie to zamek podzielony jest na dwie rozłączające się cześci. Obie części spoczywają na skarpach, które są bardzo solida i za które można je bez problemu podnosić. Małe drzewka i pojedyncze klocki na większych elementach dodają tej skarpie uroku i staje się ona ciekawym elementem, a nie tylko nudną szarą podstawą zamku. W dodatku skarpa od "wewnętrznej" strony wypełniona jest również komnatami, między innymi komnatą tajemnic.

Najbardziej interesującym według mnie detalem zamku są witraże Wielkiej Sali. Jeśli już o niej mowa, to bardzo dobrym zabiegiem było zbudowanie dziedzińca z podcieniami przed Wielką Salą, bez niego byłoby tam nieco "łyso". Okna dziedzińca to część, którą pierwszy raz widziałem na oczy.

Cała elewacja każdej części budynku jest bardzo gładka jak na standardy lego.

Najwyższa wieża robi wrażanie. Jest rzeczywiście wysoka. Od środka wypełniają ją pomieszczenia i klatka schodowa z ruchomymi schodami, której ściany oklejone są naklejkami ścian z obrazami. Schody co prawda nie są do końca w skali i nie są praktyczne dla mikrofigurek, ale z łatwością doszukamy się w nich schodów z filmów. Na szczycie wieży mamy gabinet Dumbledore'a.

Poza samym zamkiem mamy cztery figurki założycieli domów, kupę mikro figurek, łódki, bijącą wierzbę, chatkę Hagrida i smoka, który przysiadł na dachu głównej wieży.

Do czego się można przyczepić?
- Bardzo dużo naklejek (preferuję drukowane klocki),
- łodzie nie są w skali do figurek i zamku,
- mikrofigurki są serio mikro.

Szacunkowy czas budowania tej wspaniałej konstrukcji (przyjemność była dawkowana, krótkimi wieczornymi sesjami, więc ciężko być dokładnym) oceniam na 16-24 godziny.

PS: Na pewno jeszcze coś napiszę o tym zestawie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#lego #harrypotter #chwalesie #legochweda a w zasadzie to mojej drugiej połówki
źródło: comment_1611595127RwLRVTpvCpBMhzKaI0ipci.jpg
  • 5
@fizzly: Też nie mogłem się do tego przekonać. Tu Lego kierowało się raczej logiką. Wszystkie komnaty zamku są wysokie, zamek jest zbudowany z rozmachem. Żeby to oddać w skali standardowej figurki, to ten zamek musiałby mieć z 200 cm szerokości i z 140 cm wysokości. To przełożyłoby się pewnie na jakieś 20 tysięcy części...