Wpis z mikrobloga

Skoro pacz 1.1 rozwiązał podstawowe problemy z wydajnością i naprawił glicze i bugi to czas się wziąc za AI. W końcu trzeba przejrzeć kod i poprawić trochę linijek, no nie? Błąd.

CDPR używa metody FSM (Finite State Machine) dla inteligencji tłumu na ulicy i wrogów. Po co używać tej przestarzałej metody w grze Open World? Mogę zrozumieć jeśli ogranicza się to do wrogów, mając pewną kontrolę nad ich działaniami w niektórych segmentach i spotkaniach bojowych lub walkach z bossami, ale tłum na ulicy? Drzewa zachowań są obecnie standardem w grach. Problem w AI sięga wtedy głębiej.

Mogę potwierdzić, że to FSM. Kto myślał, że to dobry pomysł? Jedynym sposobem na naprawienie sztucznej inteligencji jest teraz ponowne zaimplementowanie narzędzi i systemów OD NOWA. Naprawdę, następnym razem użyj drzew zachowań CDPR. To nie jest W3...


https://forums.cdprojektred.com/index.php?threads/is-this-why-the-ai-is-bugged.11076569/

Powodzenia w oczekiwaniu na poprawę AI. Patrząc w jakim tempie wydają te 'pacze' i jak bardzo psują rozgrywkę to na napisanie AI od nowa, które dodatakowo nie zepsuje sejwów można oczekiwać w terminie: nigdy.

#cyberpunk2077
źródło: comment_1611522162UWXwXqNK3GaFoVnPrAMpHr.jpg
  • 10
@pablo397: Na 99.99% FSM są używane dla AI w trakcie walki, gdzie nie ma z tym większego problemu - sławetny FEAR korzystał z finite state machine dla AI.

Silnik wspiera i wspierał "współczesne" Behavior Trees od czasów W3 jak nie wcześniej.

Problemów z AI nie doszukiwałbym się w wykorzystywaniu FSM bo tam gdzie są wykorzystwane nikt nie narzeka. Problem jest z inteligencją tłumu i ruchu ulicznego.
@pablo397:

jakiś przykład wykorzystania go w wieśku 3?


No raczej całokształt AI w W3.
Wykorzystanie BT jako bazowego designu technicznego AI, nie czyni go magicznie dobrym i zaawansowanym.
Autor posta czepia się wykorzystania FSM jakby to było źródło wszelkiego zła w tej grze natomiast najprawdopodobniej miejsce gdzie jest wykorzystywane jest w zupełności poprawne i wystarczające na potrzeby zadania.

Zaletą BT jest prostsze tworzenie stanów "przejściowych" i "mieszanych" podczas gdy w przypadku
@pablo397: nie wiesz czy prawidlowe AI gdzieś tam faktycznie nie smiga w developmencie którego po prostu nie zdążyli skończyć i dlatego posiłkowali się inną technologią.

Ja też nie wiem, ale może tak jest xD
No raczej całokształt AI w W3.


@slums: gdzie w W3 było jakieś AI? Wyciągniecie broni i przeszukiwanie niektórych obiektów alarmowało strażników w pobliżu i to chyba wszystko.

IMHO AI w wieśku 3 było gorsze niż w 1 - w W1 npc reagowali na deszcz komentując i chowając sie przed nim, uciekali przed potworami. W W3 mieli sie tak samo zachowywac, ale widac, ze to szwankowalo - czasami reagowali, czasami nie.

O