Wpis z mikrobloga

Czołem!
Mam w planach budowę domu jednorodzinnego pod Gdańskiem i jestem na etapie projektu. Zaczynam myśleć już o takich rzeczach jak pompa ciepła (+ fotowoltaika) tylko jak dotąd nie mogę się zdecydować na rodzaj pompy. Trochę się naczytałem i nasłuchałem i nadal nie wiem. Pompa ciepła głębinowa czy z poziomym wymiennikiem (podpowierzchniowa, jak to ktoś nazwał)? Jedna i druga ma swoje plusy i minusy. Niby głębinowa bardziej niezawodna, ale jeśli coś jebnie w wymienniku na głębokości paru metrów to weź tu rób odwiert, żeby to naprawić. I jeszcze droższa jest w kupnie. Za to podpowierzchniowa gorzej sobie radzi podczas takich mrozów jak teraz...
Co radzicie? Ma ktoś może jakąś firmę od pomp do polecenia z #trojmiasto ?
#budowadomu #pompaciepla

Co byś wybrał?

  • Pompa ciepła głębinowa (z pionowym wymiennikiem) 60.6% (20)
  • Pompa ciepła z poziomym wymiennikiem 39.4% (13)

Oddanych głosów: 33

  • 34
@kotpiesel: chodzi Ci o pompę napowietrzną? Z tego co słyszałem to w mrozy średnio sobie radzą i jest ciągły "hałas" na zewnątrz. Stąd niezbyt przekonuje mnie ta opcja chociaż gdyby nie to, to byłaby to bardzo dobra opcja.
@stolemy: w jakim sensie? Jedna i druga opcja w 100% spełni zapotrzebowanie a jeśli chodzi o koszty jakichkolwiek napraw i przeglądów to ciężko się dokopać to takich informacji. Tzn przeglądy serwisowe to zazwyczaj raz do roku wydatek kilkuset zł. Kosztów, jeśli chodzi o awaryjność, to niestety nie znam. Tutaj brak wiedzy po mojej stronie.
Wszędzie tylko porównania kosztów ogrzewania pompa vs gaz itp.
@Agbar: Przysiądź i policz, łącznie z uzupełnianiem czynnika, wymianami serwisowymi itd... szczególnie jeśli robisz na kredyt, bo najczęściej w takim wypadku względem innych źródeł ciepła pompa+fv nie zwraca się w ogóle. Pomysl o buforze, pomyśl o pompie powietrze-powietrze, a jeśli musisz już brać pompę powietrze-woda to przerób na partyzanta klimatyzator (wychodzi 4-5x taniej). Gruntówka nie opłaca sie prawie nigdy. Może masz warunki do woda-woda?
@Kapitan-Planeta: Niestety do woda-woda nie mam warunków. O przeróbce klimatyzatora czytałem, widziałem nawet filmy instruktażowe ale raczej nie jestem biegły w elektronice i nie zaufałbym sobie. Chciałbym zapłacić i mieć zrobione dobrze i "na lata" (ehh w co ja wierze).

Ogólnie plan wstępnie zakłada FV + pompa ponieważ gazu nie chciałem w ogóle ciągnąć do działki (rura idzie jakieś 100-200m dalej niż moja działka). Pompa daje trochę wygody i automatyzacji jeśli
@Agbar: mam powietrzną. Hałasuje tyle co śmigło obracającego się wentylatora, zresztą co mnie to obchodzi, ponieważ ona pracuje jak jest zimno, okna pozamykane więc ten hałas do domu się nie przedostaje.
Tak więc mam powietrzną, działa, i dziś przy -23 też działała.
Jest droższa w eksploatacji ale tańsza o wiele przy zakupie, co kto woli.

Z gruntowych brałbym z wymiennikiem poziomym, jak masz wody gruntowe to już w ogóle bajka.
Co
Nie opłaca się czerpać ciepła z gruntu ponieważ koszty instalacyjne nie zwrócą się w przeciągu kilkunastu lat, biorąc pod uwagę średnie temperatury Pomorskim. Weź najlepiej powietrze-woda jeśli chcesz to jestem w trakcie testowania chińskich pomp ciepła i Wygląda to bardzo fajnie a cena jest nieporównywalnie mniejsza. Jeśli interesowałaby cię automatyka domowa to też mogę trochę ci podoradzać.
Chciałbym zapłacić i mieć zrobione dobrze i "na lata"


@Agbar: Ah kto by nie chciał... Niestety pompy mają to do siebie, że albo się na nich znasz i sam naprawisz, albo płacisz, płacisz i płacisz. To może bufor? inwestycja mniejsza, zepsuć się nie da, potem możesz dołożyć solary, pełną automatyzacje masz, z kominkiem możesz złączyć, fajna opcja. Tyle że też musisz zainwestować trochę czasu (ale próg wejścia mniejszy niż przy pompach)
@TesknieZaKotem @kuncfot @budus2
No własnie napowietrzna najbardziej mnie interesowała tylko martwiący był "hałas", którego jak mówicie może nie być słychać zbytnio. Różowa najbardziej się tego wystraszyła bo ją strasznie irytują takie "dźwięki tła" (mamy nawilżacz ewaporacyjny i jak tylko działa przy standardowej prędkości wiatraka to zaraz się zaczyna "weź ucisz to gówno" () )
A taka pompa raczej pracowałaby nie tylko zimą jeśli chciałbym jej użyć do grzania
@Kapitan-Planeta: No jest to jakaś opcja. Ogólnie nie boje się nauczyć grzebać w różnych urządzeniach, ale jeśli chodzi o montaż i początki to wole skorzystać z pomocy fachowców. Z czasem już mógłbym sam grzebać przy pompie na tyle na ile to będzie bezpieczne, żeby niczego nie rozszczelnić. Z zawodu IT więc to nie tak, że jestem całkowicie zielony ( ͡ ͜ʖ ͡)
@Agbar też swego czasu myślałem nad pompą z odwiertami, ale jak zacząłem liczyć koszty inwestycyjne i eksploatacyjne przy pompie gruntowej i powietrznej to na przestrzeni 20 lat pompa głębinowa się nie zwraca i zamontowałem powietrzną.
Weź pod uwagę, że przez około 90% czasu sezonu grzewczego, masz temperatury powyżej -3 stopni.
Jeżeli chodzi o hałas to np. daikin ma w opcjach, 3 tryby "cichości" (ogranicza prędkość wentylatora), ale mają też dodatkową obudowę tłumiacą
@Agbar:

- nowoczesne pompy są ciche, tylko słychać ten wentylator
- jak różowa tak wrażliwa - mam tak samo, więc ją rozumiem, oddalasz pompę od domu o kilka metrów, niczemu to nie szkodzi
- pompę zew. i wew. stawiasz w takich miejscach aby nie była blisko salonu czy sypialni, np. jed. wew. w garażu, zew. 4 metry od ściany i jeszcze zasłonięte tujami, ni cholery nikt nic nie usłyszy.

Mnie #!$%@?
@Agbar: No problem z pompami jest taki, że to są skomplikowane urządzenia i nie wszystko zrobisz sam, choćby ze względu na potrzebne narzędzia. Wracając do buforu: jakie masz ceny prądu na taryfie nocnej? orientowałeś się czy to w ogóle jest opcja?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Agbar: gruntowa jest droższa o 10-25tys, a zaoszczędzić można nie wiele. To prawda że raczej się nie zwróci w 15 lat ale w perspektywie 40-50 już tak.
Pompa powietrzna stoi na zewnątrz i bardziej narażona jest na warunki atmosferyczne, wcześniej pewnie będzie trzeba ją wymienić.
Pompa powietrzna lepiej się opłaca jak zużywasz duzo ciepłej wody, bo latem jest wydajniejsza.
Jak za 20-30 lat będziesz wymieniał pompę to koszt powietrznej i gruntowej