Wpis z mikrobloga

W topce moich randomowych odkryć historycznych z ubiegłego roku znajduje się fakt, że słowackie Koszyce mają najstarszy oficjalny herb miejski w Europie. Zdziwiło mnie to, by gdyby ktoś kazał mi zgadywać gdzie nadano pierwszy tego typu herb, to obstawiałbym raczej jakieś miasto we Francji albo dzisiejszych Niemczech. Tymczasem sprawcą całego zamieszania był nie kto inny jak król Węgier Ludwik I, zwany u nas Ludwikiem Węgierskim lub Andegaweńskim. Koszyce otrzymały swój oficjalny herb w roku 1369, a królewskie nadanie zostało upamiętniony pomnikiem znajdującym się na miejskim rynku.

Oczywiście koszycki herb nie jest pierwszym herbem miejskim stworzonym w historii Europy - jego wyjątkowość bierze się właśnie z tego, że Ludwik usankcjonował go wystawiając list herbowy, wcześniej zarezerwowany dla jednostek, a nie grup bądź terytoriów. Więcej ciekawostek o historii i współczesności Koszyc wrzuciłem w formie znaleziska, które możecie przeczytać i wykopać pod tym linkiem: https://www.wykop.pl/link/5905519/koszyce-slowacka-stolica-kultury-i-stali/

#zapiskieuropejskie -> mój tag, pod którym wrzucam relacje i ciekawostki z podróży po Europie.

#historia #ciekawostkihistoryczne #slowacja #gruparatowaniapoziomu #sredniowiecze
Pobierz
źródło: comment_1610893731yABX4bOC9SFjURGI8otAeX.jpg