Wpis z mikrobloga

Czy może mi ktoś podrzucić jakąś rzetelną krytykę książek Harariego (Sapiens, 21 lekcji)? Chciałam przeczytać, zanim podejmę lekturę, bo moja wiedza historyczna jest na poziomie -10 i sama tego nie wyłapię. Pierwsza strona w Google to źródła chrześcijańskie, albo inne podejrzane. Nawet chciałam je przeczytać, ale po pierwszych zdaniach mnie odpychają (argumentem jest np, że autor to Żyd, weganin i homoseksualista xD) :c
#sapiens #czytajzwykopem
  • 8
@smierdakow: sporo krytyki usłyszałam na temat tej serii. Zasłyszana krytyka głównie opiera się na tym, że treść nie jest spójna z historią. Moja wiedza historyczna jest naprawdę niewielka i nie będę w stanie tych hipotetycznych błędów wyłapać. Kiedy czytam robię sporo notatek i rozkmin, sprawdzam odnośniki - nie chcę ich opierać na czymś, co może nie być dobre/prawdziwe i tracić czas :) Wtedy do lektury podejdę nieco inaczej.
@smierdakow: takie poradnikowe treści są dla mnie głównie źródłem odnośników właśnie - czasem coś ciekawego się znajdzie :) Poza tym nie potrafię z nich czerpać, bo nie wchodzą w głębię tematu, a wtedy ciężko mi się zaangażować w coś.
@drGreen: książka nie musi być historyczna, żeby robić przysłowiową ku*wę z historii :P Warto w ogóle po nią sięgać, czy jest typowo poradnikowym powielaniem oczywistości? Krytykę religii chyba każdy myślący człowiek
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@factoryoffaith_: Sapiens to bardziej rozważania autora na temat ewolucji człowieka i zmian jakie zaszły w naszym postrzeganiu świata. Niby mówi o historii ale nie wdaje się aż w takie szczegóły że można debatować czy coś zgodne z historią czy nie. Lektura na pewno godna polecenia bo lekko i fajnie napisana, która zachęca do myślenia. Co do krytyki religii to fajnie autor wyjaśnia dlaczego była potrzebna kiedyś I dlaczego już jej nie