Wpis z mikrobloga

Tak sobie przeglądając Wikipedię i czytając o historii strajków robotniczych, trafiłem na chronologiczną listę i co mnie zaciekawiło - wiecie że pierwszy w historii Ameryki Północnej strajk robotniczy i polityczny był zorganizowany w Jamestown w 1619 roku przez polskich rzemieślników?

A oto ich historia.

Osada Jamestown powstała w 1607 roku. Kapitan John Smith, przywódca kolonii Jamestown, stał na stanowisku, że kolonia musi produkować nie tylko na własne wyżywienie, ale także na sprzedaż. Ponieważ była ona bogata w drzewa sosnowe, które mogą być wykorzystane do produkcji smoły i żywicy, poszukiwano doświadczonych pracowników, smolarzy. Smith przebywał na terenie Polski kilka lat wcześniej, wracając z niewoli tureckiej, do której dostał się w 1602 roku. Po objęciu władzy nad kolonią we wrześniu 1608 r, w imieniu Wirgińskiej Kompanii Londyńskiej, werbował rzemieślników wykwalifikowanych w produkcji tych dóbr i obróbce szkła. Zbudowany wówczas piec do produkcji szkła stał się pierwszym zakładem przemysłowym w Ameryce.

Pierwsza grupa polskich rzemieślników przybyła do Jamestown w Wirginii 1 października 1608 roku, w rok po założeniu tej pierwszej osady kolonistów angielskich na statku Mary and Margaret, dwanaście lat przed tzw. „Pielgrzymami”, którzy dotarli do Massachusetts w 1620 roku, początkowo w liczbie pięciu osób. Byli to Michał Łowicki, Zbigniew Stefański, Jan Bogdan, Jan Mata i Stanisław Sadowski. Prawdopodobnie ludzie ci byli związani umową, która w zamian za transport do Ameryki zobowiązywała ich do pracy w kolonii przez określoną liczbę lat. Polacy uruchomili hutę szkła i manufaktury dziegciu, smoły, potażu i lin okrętowych. Ich kwalifikacje były na tyle wysokie, że zajmowali się także nauczaniem zawodu.

W tym okresie kolonia rozrastała się, osiągając liczbę 1000 mieszkańców.

Strajk wybuchł 30 lipca 1619 roku i polegał na odmowie pracy oraz zamknięciu należących do nich zakładów. Przyczyną była decyzja ówczesnego gubernatora, który w przygotowywanych wyborach do nowo utworzonego Zgromadzenia Ogólnego Wirginii prawo głosu przyznał wyłącznie kolonistom pochodzenia angielskiego. Liczba kolonistów z Polski była wówczas niewielka i sięgała 50 osób, jednak kontrolowali oni przemysł kolonii. Ta odmowa pracy była pierwszym w angielskiej kolonii i pierwszym w Ameryce Północnej strajkiem robotniczym.

Spór został szybko zażegnany, a żądania polskich robotników spełnione. 31 lipca 1619 uzyskali oni równość praw wyborczych. Z zapisu w księdze sądowej wynika, że polscy rzemieślnicy mieli także przyjąć pewną liczbę młodych ludzi na naukę zawodu.

Piewszy strajk w historii i pierwszy, który osiągnął zamierzony sukces. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#anarchizm #syndykalizm #strajk #antykapitalizm #historia #ciekawostkihistoryczne #usa #bekazbrytyjczykow
G.....5 - Tak sobie przeglądając Wikipedię i czytając o historii strajków robotniczyc...

źródło: comment_1610724973mNhzJG2GqcD3JglA5c2Upr.jpg

Pobierz
  • 27
@silentpl: Nie widzisz różnicy między umową na czas określony, a bycie urodzonym albo przywiezionym przymusem jako niewolnik? xD

No chyba że to był antykapitalistyczny wpis, i pokazujesz że ściąganie rzemieślników z europy wschodniej do pracy to tak naprawdę też niewolnictwo, to wtedy cofam i szanuję. Ale i tak nie stawiałbym niewolnictwa płacowego na równi z niewolnictwem w kajdanach, to jest zbyt duże uproszczenie, mimo wszystko niewolnictwo płacowe jest nieco lepsze od
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@silentpl: a jak nazwiesz chińczyków przywiezionych obecnie do USA w kontenerach którzy muszą odpracować przez wiele lat swój dług w zamian za przemyt?

Moj komentarz tyczy się nazewnictwa tego typu postępowania z ludźmi a nie tego czy część czarnych ludzi była porywana do niewoli (fun fact, były dwie grupy). Mowa oczywiście o tzw "indentured servitude" który nierzadko przeradzał się we wieczne niewolnictwo.